Lietuvoje

2012.09.13 14:36

A. Baukutė rinkimuose nedalyvaus, VRK kreipsis į teisėsaugą dėl galimo dokumentų klastojimo

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2012.09.13 14:36

Rašysenos ekspertė Jūratė Kurgonienė, išanalizavusi kandidate į Seimą norėjusios tapti parlamentarės Astos Baukutės parašų rinkimo lapus, nustatė, kad 983 parašai tikri, visi kiti – įtartini. Tai – per mažai, kad būtų registruota kandidate, todėl Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį nusprendė, jog A.Baukutė rinkimuose į parlamentą nedalyvaus.

Rašysenos ekspertė Jūratė Kurgonienė, išanalizavusi kandidate į Seimą norėjusios tapti parlamentarės Astos Baukutės parašų rinkimo lapus, nustatė, kad 983 parašai tikri, visi kiti – įtartini. Tai – per mažai, kad būtų registruota kandidate, todėl Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį nusprendė, jog A.Baukutė rinkimuose į parlamentą nedalyvaus.

Už tai, kad A.Baukutė nebūtų registruota kandidate, balsavo visi 9  posėdyje dalyvavę VRK nariai.

VRK taip pat nusprendė kreiptis į prokurorus, kad šie patikrintų, ar A.Baukutė neklastojo dokumentų.

Seimo narė neslėpė skųsianti tokį VRK sprendimą.

Specialistė netinkamais pripažino 376 parašų rinkimo lapų įrašus. Savo kandidatūrą Klaipėdos Baltijos vienmandatėje rinkimų apygardoje iškelti siekusi A.Baukutė turėjo surinkti mažiausiai 1 tūkst. savo rėmėjų parašų.

Baltijos rinkimų apygardos komisijai ji pateikė 1374 ją remiančius parašus. Tačiau juos studijavę apygardos komisijos nariai nusprendė, kad 360 jų įtartini, tačiau galiausiai komisija pripažino, kad 1014 parašų yra tinkami.

VRK neskubėjo įregistruoti A. Baukutės kandidate į Seimą ir parašų rinkimo lapus atidavė patyrinėti rašysenos ekspertei.

Buvo nustatyta, kad 3 žmonės, kuriuos A.Baukutė nurodė savo rėmėjais, apskritai neegzistuoja.

„Pagal gyventojų registrą nebuvo tikrinti visi asmenys, tikėtina, kad patikrinus visus, skaičius būtų didesnis“, – sakė VRK narė Laura Gumuliauskienė.

J.Kurgonienė anksčiau pareiškė, kad parašus rinkusio asmens – Rasos Lazauskaitės, vardas, pavardė ir parašas yra parašyti A. Baukutės ranka. Ekspertė suabejojo, ar toks žmogus apskritai egzistuoja.

A.Baukutė į VRK posėdį atsivedė R.Lazauskaitę, kaip pati paaiškino, tam, jog visi įsitikintų, kad ji parašų rinkėjos neišsigalvojo.

„Pasirinkusi nepriklausomos kelią, nejau imsiu pasirašinėti už kažką, rašyti savo ranka. Sąžinigai rinkau parašus“, – ketvirtadienį VRK nariams aiškino parlamentarė.

„Mes rinkome taip: susitikdavome ryte ir vakare viską susižiūrėdavome. Mes patys išbraukėme, kai matėme nesusipratimus ir trūkumus“, – atsakydama į VRK nario Valdo Bekunsko klausimą, gal parašus be jos žinios raitė jos pagalbininkai, sakė A.Baukutė.

VRK narys Jonas Udris teigė, jog pavarčius parašų rinkimo lapus, akivaizdžiai matyti, kad daugybė parašų surašyti viena ranka, nors pasirašyti už kitą asmenį galima tik išskirtiniais atvejais.

„Buvo visokių nesusipratimų, kai renki parašus, yra įtampa didžiulė, reikia žmones įtikinėti, kad viskas legalu, paaiškinama, kad rinkėjas tik duoda žalią šviesą. Tikrai klaidų padaryta, bet aš abejoju, ar toks skaičius, aš rėmiausi patirtimi VRK, kai skambinausi, kad su visomis klaidomis, rašysenos neatitikimais, 200 parašų rezerve reikia turėti. Galiu tiesiai jums į akis žiūrėti, nieko neapgaudinėjau. Negaliu meluoti nei prieš jus, nei prieš save“, – kalbėjo ji.

Paklausta, ar nepasitiki eksperte, turinčia 30 metų darbo patirtį, ji pareiškė norinti perskaityti išvadas.

„Jei kreipsiuosi į teismą, sprendimas bus vienareikšmiškas. Sąžinigai žiūrėdama jums į akis galiu pasakyti: sunkus juodas darbas. Kai darai tą pats, eini į tą procesą ir vakare skaičiuoji, vėl 8 keliesi, tai yra darbas. Už mane kažkas nepadarė. Kyla įvairių klausimų, jūs ginate tiesą, tai būkite teisingi prieš save“, – sakė A.Baukutė.

A.Baukutės atsivestas teisininkas Kęstutis Virketis VRK nariams aiškino, kad ekspertės išvados tėra prielaidos. Jis paprašė „taip lengvabūdiškai neeliminuoti žmogaus iš rinkimų proceso“.

„Mes norime ne formalaus, o realaus teisingumo“, – diskutuodamas su komisijos nariais, aiškino advokatas.

Parašus raitė pati politikė

Įtarimų sukėlusius A.Baukutės rėmėjų parašų lapus tyrinėjusi rašysenos ekspertė J.Kurgonienė antradienio vakarą VRK sakė, kad nemažai parašų juose suraitė pati politikė. VRK antradienį atidėjo sprendimą dėl A.Baukutės registravimo kandidate.

„Nežinau net ką pasakyti. Vaizdas labai blogas. Baisiausia, kad jos pačios įrašų yra labai nemažai. Jos ranka rašytų“, – tuomet komisijai sakė J.Kurgonienė.

Ji pastebėjo, kad įrašus daręs žmogus stengėsi keisti rašyseną: vienur vardas, pavardė, o kai kuriais atvejais – ir parašas suraityti greitraščiu, kitur spausdintinėmis raidėmis, dar kitur – su kairiniu nuolinkiu.

Tačiau ekspertė netruko suprasti, kad visa tai rašė vienas žmogus. „Tai rodo sąmoningą kraipymą, nes netyčia žmogus taip padaryti negali, – pridūrė ji. – Dar viena suktybė: trys įrašai padaryti to paties žmogaus ranka, ta pati ranka suraitė ir parašus. Nieko panašaus dar nesu mačiusi“.

Negana to, ekspertė pastebėjo, kad parašus rinkusio asmens – Rasos Lazauskaitės, vardas, pavardė ir parašas yra parašyti A.Baukutės ranka. „Aš net nežinau, ar tokia Lazauskaitė egzistuoja“, – sakė ji.

Savarankiškai į Seimą kandidatuojantys asmenys turi surinkti 1 tūkst. juos remiančių parašų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.