Lietuvoje

2014.06.18 09:58

L. Graužinienė: pataisos dėl tiesioginių merų rinkimų turi būti priimtos iki liepos

ELTA2014.06.18 09:58

Įstatymas, reglamentuojantis tiesioginius merų rinkimus, turėtų būti priimtas iki liepos, kad jau ateinančiuose savivaldos rinkimuose, 2015 m. pradžioje, vietos vadovus gyventojai rinktų tiesiogiai, sako Seimo Pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.

Įstatymas, reglamentuojantis tiesioginius merų rinkimus, turėtų būti priimtas iki liepos, kad jau ateinančiuose savivaldos rinkimuose, 2015 m. pradžioje, vietos vadovus gyventojai rinktų tiesiogiai, sako Seimo Pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.

„Koalicija yra sutarusi ir koalicinėje taryboje dar kartą buvo diskutuota dėl konkrečių nuostatų, ir buvo konstatuota, kad šiuo metu galimybių pakeisti Konstitucijos tiesiog neturime (bandėme ne kartą tai Seime padaryti), ir tiek, kiek leidžia įstatymas, bus sutvarkytos galios ir atsakomybė“, – trečiadienį interviu „Žinių radijui“ sakė politikė.

Pasak L. Graužinienės, išrinkus merą tiesiogiai, jo galių ir atsakomybės laukas kistų – jis turėtų turėti daugiau galių ir įgalinimų.

„Dabar ta pati sistema nesikeičia, bet, manau, kad tai yra pirmas žingsnis į tos sistemos tobulinimą, ir mes esame sutarę, kad šis įstatymas turi būti priimtas iki liepos mėnesio, ir turi būti pasiruošta ateinantiems savivaldos rinkimams“, – teigė Seimo Pirmininkė.

Komentuodama kritikus, teigiančius, kad meru išrinkus kitų politinių pažiūrų nei taryba asmenų, užprogramuotas konfliktas ar netgi savivaldybės tarybos darbo paralyžius, L. Graužinienė to nesureikšmino. Pasak Seimo vadovės, grėsmių yra šiuo metu, kai merai per tarybos kadenciją keičiasi kelis kartus.

„Tokių atvejų neišvengsi, visko įstatyme nesurašysi. Bet jei Lietuvos žmonės nori rinktis merus tiesiogiai, turime jiems sudaryti sąlygas. O jeigu žmonės pasitikės tuo žmogumi, tai, reiškia, jis turi vadybinių gebėjimų, ir aš tikiu, kad jis ras susitarimą su taryba. Nes kitaip žmogus, eidamas į merus, turi suprasti, kad tai nėra uždaroji akcinė bendrovė, tai nėra kažkokia įstaiga ar įmonė, kur jo balsas, sprendimai yra galutiniai. Nes čia vis tiek yra taryba, ir taryba priiminėja ir biudžetą, ir visus kitus sprendimus. Todėl politika yra kompromisų menas. Savivaldybėse tai taip pat turi būti“, – kalbėjo L. Graužinienė.

Parlamento vadovė taip pat mano, kad tiesioginiai merų rinkimai naikins vadinamąsias šiuo metu egzistuojančias merų kunigaikštystes ar tironijas.

„Žmonės labai gerai jaučia, kad renka valdžią, kuri yra visiškai šalia jų. Savivaldybių tarybos dažniausiai sprendžia ūkinius, buitinius klausimus (...). Todėl žmonės labai atsakingai renka, ir aš manau, kad, jeigu atsitiktų, kaip sakote, tai netikiu, kad kitą kadenciją būtų pasirinktas tas pats žmogus“, – svarstė parlamento vadovė.

Dėl tiesiogiai renkamų seniūnų, anot L. Graužinienės, taip pat reikalinga Konstitucijos pataisa. Renkant seniūnijų tarybas dalyvautų bendruomenė. Šis klausimas kol kas svarstomas darbo grupėse.

ELTA primena, kad Seimas antradienį po svarstymo pritarė Savivaldybių tarybų rinkimų ir Vietos savivaldos įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama įtvirtinti tiesioginius mero rinkimus. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt