Lietuvoje

2014.06.17 16:43

Pedagogai grasina neterminuotais streikais rudenį

ELTA2014.06.17 16:43

Pedagogams atstovaujančioms profsąjungoms trūko kantrybė – jei nebus įsiklausyta į jų reikalavimus dėl švietimo finansavimo didinimo ir mokinių klasėse skaičiaus mažinimo, jie grasina rudenį surengti neterminuotus streikus.

Pedagogams atstovaujančioms profsąjungoms trūko kantrybė – jei nebus įsiklausyta į jų reikalavimus dėl švietimo finansavimo didinimo ir mokinių klasėse skaičiaus mažinimo, jie grasina rudenį surengti neterminuotus streikus.

„Jeigu reikalavimai nebus vykdomi iki rugsėjo 1 dienos, mes jau pradėjome rengti konkrečius planus dėl rimtų spaudimo priemonių. Palaikysime trečiadienį kitų profsąjungų organizuojamą mitingą, jei tai nepadės, žadame pereiti prie rimtų protesto akcijų. Ir jau preliminariai susiprojektavome, kad spalio 1 dieną galėtume įgyvendinti įspėjamąjį streiką, o vėliau – lapkričio mėnesį galvotume apie ilgalaikius neterminuotus streikus“, – sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas antradienį Eltoje vykusioje spaudos konferencijoje.

Vienas pagrindinių LŠDPS reikalavimų – atkurti mokinio krepšelio dydį, koks buvo prieš krizę.

„Matome, kad Seimo nariai ir teisėjai jau rado galimybę, o vaikus pamiršo, ir atkurti krepšelio dydį į prieškrizinį neskuba. Tai turi labai didelę įtaką ugdymo procesui. Stringa ir ugdymo planų vykdymas, krinta ugdymo rezultatai. Lyginant net su kaimynais estais, mes nebepavejame lėtų estų, kurie nužingsniavo jau ženkliai toliau tiek su finansavimu, tiek su ugdymo kokybe, tiek su rezultatais“, – kalbėjo A. Navickas.

LŠDPS pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius teigė, kad dėl sumažinto mokinio krepšelio ugdymo planai dažnose mokyklose vykdomi ne pilnai, tai yra mažinamos valandos pasirenkamiems dalykams, neformalaus ugdymo programoms, sumažintos kultūrinei, pažintinei veiklai skirtos lėšos.

Taip pat LŠDPS reikalauja prilyginti ikimokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimus mokytojų algoms, atkurti bazinės mėnesinės algos dydį, mažinti mokinių skaičių klasėje.

„Kai susidaro per 30 vaikų, dėmesio vaikui stinga, dėl to atsiranda ir patyčių, ir psichologinio smurto atvejų“, – konstatavo A. Navickas.

LŠDPS Ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų centro pirmininkė Irena Peciukonienė irgi kalbėjo, kad „viena auklėtoja fiziškai niekaip negali sugebėti ugdyti 20 vaikų“.

„Mes taip pat reikalaujame, kad ikimokyklinio ugdymo pedagogams būtų prilyginti atlyginimai bendrojo lavinimo pedagogams, kas yra padaryta Estijoje. Nes mes nesame prastesni pedagogai negu kiti mokytojai“, – sakė I. Peciukonienė.

Pasak Ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų centro pirmininkės, jos atstovaujamų darbuotojų atlygis už darbą yra maždaug perpus mažesnis nei mokytojų.

LŠDPS Muzikos, dailės ir meno mokyklų mokytojų centro pirmininkė Adelė Kasputienė atkreipė dėmesį į meno mokyklų finansavimo sistemą.

„Joms nėra jokios finansavimo sistemos sukurta. (...) Kiek savivaldybės skiria lėšų mokytojų atlyginimams, – viskas“, – sakė A. Kasputienė.

Visas šias problemas antradienį profsąjungų atstovai išsakė ir švietimo ir mokslo ministrui Dainiui Pavalkiui.

„Buvome pas ministrą, jam įteikti reikalavimai, jis juos žino. Pokalbis su ministru paliko slogų įspūdį. Mes suprantame, kad ministras yra atėjęs iš medicinos į švietimą, kad galbūt yra specifinių klausimų, bet kad neįvardytų, kokie yra strateginiai tikslai ir vieną kitą uždavinį, tai nuvilia tiek pedagogus, tiek visą bendruomenę“, – piktinosi profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Profsąjungos „Sandrauga“ vadovui susidarė įspūdis, kad su visais draugiškai sugyventi norintis ministras nėra pasiryžęs kautis už savo sistemos prioritetus.

„Kraujo apytaką turi pagerinti tiek Švietimo ir mokslo, tiek Finansų ministerijos. Ministras turi kautis su Finansų ministerija, kiek aš supratau iš jo katino Leopoldo pozicijos, to jis nenori“, – sakė K. Juknis.