Lietuvoje

2012.09.12 16:21

Socdemai neplanuoja iš partijos šalinti buvusių KGB rezervo kapitonų

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) įvertino informaciją apie keturis iš šešių savo narių, priklausiusių KGB rezervui. Priešingai nei konservatoriai ir Darbo partija, socdemai nė vieno buvusio KGB rezervo karininko iš savo gretų nešalins.    

Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) įvertino informaciją apie keturis iš šešių savo narių, priklausiusių KGB rezervui. Priešingai nei konservatoriai ir Darbo partija, socdemai nė vieno buvusio KGB rezervo karininko iš savo gretų nešalins.

Savo partiečių praeitį LSDP aiškintis pradėjo po DELFI publikacijos apie šešis buvusios KGB rezervo kapitonus socdemų gretose. Kapitono laipsnis – aukščiausias, kokį galėjo gauti KGB rezervistai.

A.Butkevičius: į KGB rezervą partiečiai buvo įtraukti automatiškai

Kaip DELFI teigė LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius, kol kas gauta informacija apie keturis buvusius KGB rezervistus, ir nė vieno iš jų iš partijos šalinti neketinama.

„Dabar žinome, kad trys (buvę rezervistai – DELFI) sovietmečiu yra dirbę pasienyje. O pasienyje tie, kurie tarnavo, buvo įrašomi iš karto, pasirodo, į rezervą. Ir vienas buvo tais laikais karininkų kvalifikacijos kėlimo kursuose. Trijų mėnesių kursuose. Po tų kursų, pasirodo, suteikdavo kapitono laipsnį ir įrašydavo į rezervą. Tai ką, mes nekalti, kad sovietiniais laikais reikėjo eiti į armiją ir į karininkų mokymus. Ir mes valstybei nenusidėjome“, - kalbėjo A. Butkevičius.

Dėl dviejų buvusių KGB rezervo kapitonų informacijos tebelaukiama. Ją LSDP vadovybė tikisi gauti per savaitę ar dvi.

Paklaustas, dėl kokių priežasčių LSDP nutarė nepasekti konservatorių ir „darbiečių“ pavyzdžiu bei palikti buvusius KGB rezervo karininkus partijos gretose, A. Butkevičius teigė manąs, jog kitos partijos į situaciją pažiūrėjo kietakaktiškai.

„Jeigu žmogus tarnavo pasienyje ir šalinti iš partijos – čia būtų tikriausiai kvaila. (...) Mes nesame akli ir nesielgiame su žmonėmis kaip su kažkokiais daiktais. Puikiai suprantame, kad sovietiniais laikais nei vienas negalėjo pasirinkti, kur jisai nori tarnauti“, - sakė socdemų lyderis.

A. Anušauskas: KGB rezervo kapitonu spragtelėjus pirštais niekas netapdavo

Tuo tarpu konservatorių Priežiūros komiteto, pašalinusio iš partijos du buvusius rezervistus, pirmininkas, istorikas Arvydas Anušauskas DELFI teigė, jog A. Butkevičiaus versija yra absurdinė. Esą negalėjo būti jokios kalbos apie „automatinį“ įtraukimą į KGB rezervą, juo labiau – apie kapitono laipsnio suteikimą.

„Neteisybė. Taisyklės galiojo bendros. Jokių automatinių įrašymų (į rezervą – DELFI) nebuvo – nesvarbu, kur jie tarnavo. Tai buvo operatyvinių darbuotojų atranka – ir viskas. Jokio automatizmo nebuvo. Pasienio kariuomenė priklausė KGB – čia faktas. Bet į rezervą kai buvo traukiami žmonės, jie buvo pakartotinai tikrinami, buvo klausiama jų sutikimo. Ir viskas. Atranka buvo tokia, kaip bet kurio kadrinio KGB darbuotojo“, - teigė prie KGB veiklos Lietuvoje išviešinimo svariai prisidėjęs istorikas.

DELFI primena, jog LSDP priklauso šeši KGB rezerve kapitono laipsnį turėję politikai: buvęs susisiekimo viceministras Valerijus Ponomariovas, Ukmergės miesto seniūnas Stasys Jackūnas, Raseinių politikas Jonas Galinaitis, Šiaulių socdemas Algirdas Baranauskas, o taip pat – Aukštaitijos ir Klaipėdos apygardose LSDP rinkimų stebėtojais buvę Romualdas Lukšas ir Piotras Sapožnikovas. Septintasis buvęs KGB rezervo kapitonas LSDP gretose – Antanas Valionis, buvęs užsienio reikalų ministras, iš posto pasitraukęs 2006 m., netrukus po skandalo dėl jo priklausymo KGB rezervui. A. Valionis į LSDP įstojo praėjusių metų pabaigoje.

Dvi partijos – „darbiečiai“ ir konservatoriai – po DELFI publikacijų apie KGB rezervistus savo gretose ėmėsi skubių veiksmų. Darbo partijos prezidiumas dviems su KGB bendradarbiavusiems partiečiams pasiūlė iš partijos išstoti savo noru, ką jie ir padarė. Konservatoriai su dviem buvusiais KGB rezervistais pasielgė dar griežčiau – abu juos pašalino iš partijos be galimybės ją palikti patiems.