Lietuvoje

2014.06.17 14:03

Specialistai įspėja: vasarą vaistus vartoti būtina ypač atsargiai

Vasarą svarbu prisiminti, kad buvimas po kaitria saule pavojingas ne vien neigiamu poveikiu odai. Medikai primena, kad saulė sąveikauja ir su vartojamais vaistais, o tai kelia rimtą pavojų sveikatai.

Vasarą svarbu prisiminti, kad buvimas po kaitria saule pavojingas ne vien neigiamu poveikiu odai. Medikai primena, kad saulė sąveikauja ir su vartojamais vaistais, o tai kelia rimtą pavojų sveikatai.

Fotosensibilizuojančiais vadinami vaistai, sukeliantys nepageidaujamas organizmo reakcijas, kai juos vartojantis žmogus ilgiau pabūna saulėje. Gydytojai aiškina, kad tam tikrus vaistus saulė veikia kaip alergenas ir dėl jos poveikio organizme gali įvykti vadinamasis anafilaksinis šokas – ūmi sisteminė organizmo reakcija į pakartotinai patekusį alergeną. Pabuvus saulėkaitoje dėl vartojamų vaistų oda parausta, dilgčioja, ima niežėti, susidaro pūslės arba egzemos, o kartais  net iškyla pavojus gyvybei.

„Antrą ir trečią ir ketvirtą kartą susidūrus su saulės spinduliais, ta reakcija būna anafilakcinė, taip vadinama šokinė reakcija. Tai yra fermentų sistemos pažeidimas ir atsiranda tam tikri antikūnai, kurie sukelia odos niežulį, odos paraudimą, gali atsirasti pūslės ir gali išsivystyti taip vadinamas anafilaksinis šokas, kai pacientui krenta kraujospūdis ir jis gali net mirti nuo tokios reakcijos“, – teigė šeimos gydytoja Daiva Makaravičienė.

„Gali būti tokių variantų, kad žmogus tiesiog nesupranta, dėl ko jam pasireiškė tokie nepageidaujami poveikiai. Niekad nereikėtų per daug pabūti saulėje – reikėtų įvertinti, kad tai – ultravioletiniai spinduliai, net nevartojant vaistų jie gana žalingi, gali sukelti įvairias odos ligas. Ir ypač vartojant vaistus – vaistai paskatina šias visas reakcijas“, – teigė vaistinės vedėjas Darius Petrulionis.

Gydytojų teigimu, pasitaiko atvejų, kai žmogus vartoja tuos pačius vaistus šaltuoju metų laiku ir jokių neigiam reiškinių nepatiria, o vasarą, ilgiau pabuvus saulėje ir pasireiškus fototoksinėms, fotoalerginėms ar egzeminėms reakcijoms, nė nepamano, kad taip atsitiko dėl seniai vartojamų preparatų.

Norint išvengti tokių sveikatos sutrikimų, vertėtų įsidėmėti, kad pavojingas alergines reakcijas nuo kontakto su saule gali sukelti įvairūs antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimų, diuretikai, vaistai, mažinantys cukraus arba cholesterolio kiekį kraujyje, širdies ir kraujagyslių sistemą veikiantys antiaritminiai preparatai, kontraceptikai, tricikliniai antidepresantai ir įvairūs preparatai su jonažole.

„Iš tokių daugiausiai žinomų preparatų tai yra ibuprofenas, ketoprofenas, kiroksikamas, pacientų labai plačiai naudojami. Antra didelė vaistų grupė yra antibiotikai. Antibiotikai taip pat plačiai naudojami peršalimo ligoms gydyti ir įvairioms kitoms infekcijoms mažinti – tai yra doksiciklinas, tetraciklinas, ciplofrocesinas, lorfloksecinas“, – pridūrė D. Makaravičienė.

„Labiau  gal reikėtų atkreipti dėmesį į išoriškai vartojamus tepaliukus, gelius – jie dabar netgi receptiniai padaryti, jie gana dažnai sukeldavo šituos nepageidaujamus poveikius, odos ligas netgi“, – sakė M. Petrulionis.

Specialistai pataria kaskart įsigyjant vaistų pasikonsultuoti su juos skiriančiu gydytoju, o, jei vaistai nereceptiniai – su vaistininku ir griežtai laikytis jų nurodymų bei rekomendacijų. Šiltuoju metų laiku ne mažiau svarbu ir tinkamai vaistus laikyti.

„Gydytojas, kuris skiria tam tikrą preparatą, turėtų pacientui pasakyt, kad jis neitų vartojant šiuos preparatus į saulę. Bet galima pasisaugot pačiam pacientui – jis turėtų nešiot rūbus, dengiančius visą kūną, kažkokius galvos dangalus, taip pat – akinius ir tiesiog vengti saulės spindulių, kurie yra stipriausi nuo 10 iki 16 valandos“, – teigė D. Makaravičienė.

„Visada reikėtų saugoti vaistus nuo tiesioginių saulės spindulių, laikyti kambario temperatūroje, nuo 18 iki 25 laipsnių temperatūra yra optimali. Aišku, mes per vasaros karščius, jeigu temperatūra pakyla keliais laipsniais ir daugiau, nereikėtų baimintis – tikrai nereikėtų dėti į šaldytuvą vaistų, išskyrus tuos vaistus, kurie turėtų būti šaldytuve. Aišku, jie yra specialiai pažymėti, paženklinti. Nereikėtų laikyti drėgnai – vonioje“, – tikino M. Petrulionis.

Medikai rekomenduoja vasarą nepamiršti ir nuo ultravioletinių spindulių apsaugančių kremų nuo saulės su stipresniu negu 30  saulės apsaugos faktoriumi. Tiesa, jie nuo galimų alerginių reakcijų visiškai neapsaugos, tad slėptis nuo saulės vis tiek reikės.