Naujienų srautas

Lietuvoje2014.06.13 15:25

Politologas: V. P. Andriukaitis eurokomisaro poziciją sugebės išnaudoti Europos mastu

ELTA 2014.06.13 15:25

Tai, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė pritarė socialdemokrato sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio kandidatūrai į eurokomisaro postą nestebina, teigia politologas, Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas doc. dr. Tomas Janeliūnas. Politikos ekspertas mano, kad V. P. Andriukaitis eurokomisaro poziciją sugebės išnaudoti Europos mastu, ir tai jam nereikš politinės karjeros saulėlydžio.

Tai, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė pritarė socialdemokrato sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio kandidatūrai į eurokomisaro postą nestebina, teigia politologas, Vilniaus universiteto (VU) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas doc. dr. Tomas Janeliūnas. Politikos ekspertas mano, kad V. P. Andriukaitis eurokomisaro poziciją sugebės išnaudoti Europos mastu, ir tai jam nereikš politinės karjeros saulėlydžio.

„Aišku, reakcija galėjo būti įvairi, bet, matyt, apie tokią galimybę ji (deleguoti V.P. Andriukaitį į eurokomisarus – ELTA) greičiausiai žinojo ne vakar, ir gali būti, kad ir anksčiau sutiko su šita galima socialdemokratų kandidatūra, todėl jai tai nebuvo kažkokia didelė naujiena“, – sakė T. Janeliūnas.

Dėl to, kokia partija siūlys eurokomisarą, pirmadienį dar turėtų apsispręsti valdančioji koalicija. Neoficialiai kalbama, kad savo kandidatą pasiūlys ir Darbo partija. Politikos apžvalgininkas neatmetė, kad koalicijoje dėl V. P. Andriukaičio gali kilti tam tikrų prieštaravimų, kitos partijos gali siūlyti savo kandidatus arba siūlyti ieškoti kitos kompromisinės kandidatūros, bet šiuo atveju socialdemokratai bet kuriuo atveju tars paskutinį žodį, nes jie koalicijoje sudaro daugumą.

„Ir tikrai šitą poziciją, matyt, rinksis iš savo partijos narių, tikrai neatiduos mažesnėms koalicijos partnerėms eurokomisaro pozicijos, šito siūlymo teisės. Jeigu jau patys socialdemokratai pasirinko, tai nebent labai rimto konflikto atveju su koalicijos partneriais galėtų grįžti prie šio klausimo ir iš naujo ieškoti kito kandidato. Bet šiuo atveju aš nematau didelių galimybių kitiems koalicijos partneriams keisti tokį socialdemokratų apsisprendimą“, – sakė T. Janeliūnas.

Kai kuriems socdemų kritikams teigiant, kad V. P. Andriukaitį išsiunčiant į Briuselį socialdemokratai atsikrato didžiausio savo oponento, politologas T. Janeliūnas sako, jog socdemai niekada nepripažins, kad tai yra kažkokie užkulisiniai žaidimai, ne kartą kartojo, kad V.P. Andriukaitis yra labai ryžtingas reformų vykdytojas, sumanytojas ir turi didelės patirties ES teisėkūros srityje. Pasak politikos apžvalgininko, visi viešai išsakyti argumentai toliau ir bus kartojami ir juos galima priimti.

Dėl naujojo sveikatos apsaugos ministro T. Janeliūnas neabejojo, kad jis bet kuriuo atveju liks LSDP, nebent būtų iš esmės perskirstomi visi Vyriausybės postai, t.y. keičiant ne tik sveikatos apsaugos, bet galbūt ir žemės ūkio, aplinkos apsaugos ministrų kandidatūras.

„Bet dabar, šiuo momentu, toks persiskirstymas nevyksta ir, matyt, jeigu radikaliai nebus didesnė dalis Vyriausybės postų keičiama, tai ta pozicija išliks socialdemokratams“, – prognozavo pašnekovas.

Manyta, kad prestižiniu laikomą eurokomisaro postą užims Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į Prezidentus, europarlamentaras Zigmantas Balčytis. VU TSPMI dėstytojas šias prognozes vadino ankstyvomis.

„Tie kalbėjimai iš anksto, prognozavimai yra vienas dalykas, o konkretūs partijos vadovybės sprendimai – kitas dalykas. Tikrai gali būti, kad tam tikrų užuominų Z. Balčytis galėjo sulaukti, bet kol nėra galutinio sprendimo, nėra jokio sprendimo. Kitas dalykas, matyt, partijoje tikrai buvo tikras nusivylimas dėl paties Z. Balčyčio pasirodymo tiek Prezidento rinkimuose, tiek ir EP rinkimuose, ir tai irgi galėjo pakeisti bent jau partijos lyderio nuomonę“, – svarstė T. Janeliūnas.

Neretai darbas Briuselyje sietinas su politikų politinės karjeros pabaiga, tačiau V. P. Andriukaičio atveju, anot T. Janeliūno, taip neturėtų nutikti.

„Tikrai ne visi politikai išvažiuoja į Briuselį ar Strasbūrą užbaigti savo politinės karjeros – kaip tik būna nemažai priešingų pavyzdžių, kai jis labai sustiprina savo autoritetą (ta pati Dalia Grybauskaitė yra toks pavyzdys). Manau, kad V. P. Andriukaitis yra gana aktyvus politikas ir jis tikrai sugebės šitą poziciją išnaudoti tam, kad būtų matomas, atpažįstamas jau ir visos Europos mastu. Ir tai greičiausiai jam, kaip politikui, tikrai nereikš saulėlydžio“, – sakė jis.

Daug kas, pasak pašnekovo, priklausys nuo to, kokia pozicija bus skirta Lietuvai, nes pozicijos, matomumo galimybės Europos Komisijoje (EK) nėra vienodos.

„Vieni komisarai natūraliai sulaukia daugiau dėmesio, kiti- mažiau. Tai nuo šito irgi gali labai priklausyti jau konkretaus politiko galimybės“, – reziumavo T. Janeliūnas.

Kad Prezidentė D. Grybauskaitė pritarė jo kandidatūrai į eurokomisaro postą patvirtino pats V.P. Andriukaitis penktadienį po susitikimo su šalies vadove.

Ministras nesiėmė vertinti, kas galėtų perimti jo pareigas.

LSDP apie savo sprendimą deleguoti V. P. Andriukaitį į eurokomisaro postą pranešė ketvirtadienio vakarą. Dėl kandidato valdantieji dar diskutuos pirmadienį per politinę tarybą.

Eurokomisarą skiria EK vadovas, pasikonsultavęs su šalies, iš kurios atvyksta komisaras, vyriausybe.

Dabartinės sudėties EK kadencija baigiasi spalio mėnesį. Dar nėra žinoma, už kokią sritį EK atsakomybė atiteks atstovui iš Lietuvos.

Šiuo metu Lietuvai EK atstovauja 2009-ųjų liepą paskirtas Algirdas Šemeta, atsakingas už mokesčius, muitų politiką, auditą bei kovą su sukčiavimu. A. Šemetos kadencija baigiasi rudenį.

Iki jo Lietuvos deleguoto eurokomisaro pareigas ėjo dabartinė Prezidentė D. Grybauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi