Lietuvoje

2012.09.11 08:45

Atgrubnagiai Alytų įspraudė į kampą

Į trečius metus rekonstruojamą, bet vis dar sudarkytą pagrindinę Alytaus miesto Rotušės aikštę po pusmečio sugrįžo statybininkai. Tačiau jie negalėjo tęsti bankrutuojančios bendrovės „Luidas” nebaigtų darbų: pirmiausia teko ištaisyti broką.  

Į trečius metus rekonstruojamą, bet vis dar sudarkytą pagrindinę Alytaus miesto Rotušės aikštę po pusmečio sugrįžo statybininkai. Tačiau jie negalėjo tęsti bankrutuojančios bendrovės „Luidas” nebaigtų darbų: pirmiausia teko ištaisyti broką.

Rotušės aikštė ir joje esantis Alytaus miesto savivaldybės pastatas – vėl statybos tvorų apsuptyje.

Kelis mėnesius pavaikščioję kreivai suklotomis kiniško granito trinkelėmis ir plokštėmis alytiškiai piktinosi atgrubnagiais statybininkais.

Moterys su aukštakulniais čia visiškai nedrįso žengti, nes po to būtų tekę eiti tiesiai į avalynės taisyklą.

Jau spaudžia laikas

Pasiryžusi ištaisyti „Luido” paliktą broką Alytaus bendrovė „VA statyba” nesitikėjo, kad teks ardyti kone visas suklotas trinkeles ir net dalį plokščių.

Pradėjus ardyti grindinį paaiškėjo, kad ir jo pagrindas blogai paruoštas – papilta per mažai skaldos ir jis prastai sutankintas.

„Neleidome iš karto ardyti visų blogai sudėtų trinkelių.

Statybininkai grindinį taisys dalimis. Tai, ką dabar paklojo, labai skiriasi nuo ankstesnio darbo.

Visos išardytos detalės sudėtos į krūvas.

Grindinys iš naujo bus klojamas tik jomis, naujų tikrai nepirksime”, – pažadėjo Alytaus miesto Savivaldybės statybos ir projektavimo skyriaus vedėjas Sigitas Stumbras.

„VA statyba” pažadėjo broką ištaisyti už 625 tūkst. litų.

Likusią grindinio dalį – maždaug 15 proc. iš 7 tūkst. kvadratinių metrų – paklos ir fontaną įrengs bendrovė „Algraižė”.

Aikštės apšvietimą sutvarkys „Ordo”.

Visi darbai turėtų būti atlikti iki gruodžio 10 dienos, nes šiam projektui skirtos Europos Sąjungos lėšos turi būti panaudotos iki 2013 metų.

Projektas pabrangs

Savivaldybės atstovas pripažino, kad užsitęsę rekonstrukcijos darbai ir broko taisymas projektą pabrangins maždaug 700 tūkst. litų.

Palyginti su 2009 metais, darbų ir medžiagų kainos pabrangusios maždaug dvigubai. Papildomų pinigų teks surasti pačiai savivaldybei.

Bendrovė „Luidas”, 2009 metų pabaigoje laimėjusi savivaldybės skelbtą konkursą, visą Rotušės aikštės rekonstrukciją sutiko atlikti už 3,35 mln. litų.

Nuo 2010 metų spalio įmonė suspėjo atlikti tik 1,6 mln. litų vertės darbų ir 2011 metų gruodį paskelbė bankrotą. „Luidas” pasitraukė iš Alytaus, palikęs mieste sudarkytą aikštę.

Iš suderėtos sumos savivaldybė įmonei nesumokėjo 570 tūkst. litų už nekokybiškai paklotą grindinį, nors bankroto administratorius dabar ir siekia atgauti šiuos pinigus.

Maža to, „Luidas” liko skolingas savivaldybei daugiau kaip 200 tūkst. litų delspinigių, nes pagal sutartį darbus privalėjo baigti iki 2011 metų rugpjūčio 15 dienos.

Paieškos ilgai užtruko

Pasitraukus „Luidui” savivaldybė privalėjo ieškoti naujų rangovų, laikydamasi nustatytų darbų pirkimo terminų.

Tačiau neatsirado norinčiųjų taisyti akivaizdų broką.

Neįvykus konkursui savivaldybė rangovų ieškojo apklausos būdu.

Paieškos užtruko beveik pusmetį, todėl rekonstrukcijos darbus Rotušės aikštėje pavyko atnaujinti tik rugpjūčio viduryje.

„Aikštės rekonstrukciją jau seniai būtume baigę, jeigu būtų pavykę pasirinkti patikimą ir patyrusį darbų rangovą.

Sunku buvo suabejoti „Luidu“ – juk šiai įmonei dar anksčiau buvo patikėta Vilniuje rekonstruoti Gedimino prospektą”, – svarstė S. Stumbras.

Prižiūrėjo pro pirštus

Kai 2009-ųjų pabaigoje „Luidas” iš visų konkurso dalyvių pasiūlė mažiausią darbų kainą, Viešųjų pirkimų tarnyba neleido savivaldybei atsisakyti įmonės paslaugų, kad nebūtų pažeista konkurencija.

„Tada girdėjome, kad bendrovė sunkiai verčiasi, todėl baiminomės su ja susidėti ir ilgam įklimpti. Deja, taip ir nutiko.

Sunkiai sutarėme ir su statybą prižiūrėjusios bendrovės SDG atstovu Gintautu Cėpla.

Nors buvo aiškiai matyti, kad darbai atlikti nekokybiškai, jis pasirašydavo priėmimo aktus.

Tik kai pagrasinome, jog kreipsimės į teismą ir prašysime iš jo išieškoti pinigus už broką, tada pats pripažino, jog „Luidas” didelę dalį darbų atliko nekokybiškai”, – pasakojo S. Stumbras.

Nulėkė miesto vadovų galvos

Alytiškiai jau nuo pirmųjų „Luido” darbo dienų šaipėsi, kaip įmanoma taip kreivai kloti grindinį.

Trinkelių klojėjais „Luidas” įdarbino darbo biržos atsiųstus bedarbius, kurių dauguma pirmą kartą ėmėsi tokio darbo.

„Luido” brokas ir nebaigti atnaujinimo darbai Rotušės aikštėje buvo vienas motyvų šių metų balandį nuversti miesto merą F.Džiautą ir kitus savivaldybės vadovus, kurie buvo apkaltinti nesugebėjimu tvarkyti miesto.