Lietuvoje

2014.06.05 16:56

Tyrimas: Lietuvą rusai laiko trečia nedraugiškiausia šalimi pasaulyje

BNS 2014.06.05 16:56

Ketvirtadalis Rusijos piliečių Lietuvą laiko nedraugiška ar net priešiška valstybe, priešiškesnės rusams atrodo tik Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Ukraina, rodo atliktas tyrimas.

Ketvirtadalis Rusijos piliečių Lietuvą laiko nedraugiška ar net priešiška valstybe, priešiškesnės rusams atrodo tik Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Ukraina, rodo atliktas tyrimas.

Maskvoje įsikūrusio Jurijaus Levados analitinio centro tyrimo duomenimis, priešiškiausių Rusijai valstybių penketuko viršūnėje atsidūrė JAV – 69 proc. respondentų šią valstybę įvardijo kaip nedraugiškiausią ar priešiškiausiai nusiteikusią Rusijos atžvilgiu valstybę, 30 proc. apklaustųjų tą patį tvirtino apie Ukrainą, trečioje vietoje atsidūrusią Lietuvą kaip priešišką įvertino 24 proc. apklausos dalyvių.

Nepalankiai rusai įvertino ir kitas dvi Baltijos valstybes: Latviją priešiška laiko 23 proc., Estiją – 21 proc. Rusijos piliečių.

Per devynerius metus, kai atliekama apklausa, rusų požiūris į Lietuvą pagerėjo, bet mažiau nei į kitas Baltijos valstybes. 2005-aisiais neigiamai Lietuvą vertino 42 proc., Latviją – 49 proc. rusų. Neigiamą nuomonę apie Estiją tuomet pateikė 32 proc. apklaustųjų.

Beveik pusė respondentų (49 proc.) pareiškė, kad buvusios Sovietų Sąjungos šalys turėtų priklausyti Rusijos ypatingųjų interesų zonai, o 41 proc. gyventojų įsitikinę, kad santykiai su šiomis šalimis neturėtų skirtis nuo santykių su trečiosiomis šalimis.

Per pastaruosius metus labiausiai pasikeitė rusų požiūris į Ukrainą. Pernai gegužę tik 11 proc. apklausos dalyvių Ukrainą nurodė kaip nedraugišką ar priešišką šalį, šiemet – 30 procentų.

Į neigiamą pusę per metus pasikeitė ir rusų nuomonė apie Europos Sąjungą (ES) – daugiau blogai ir labai blogai ES įvertino atitinkamai 38 ir 22 proc., prieš metus šis įvertinimų rodiklis siekė 20 ir 3 procentai.

Labai gerai ir daugiau gerai ES įvertino 3 ir 22 proc. apklausos dalyvių, prieš metus tokių buvo 6 ir 55 procentai.

Penkios draugiškiausios Rusijai valstybės šios šalies piliečių nuomone yra Baltarusija (51 proc.), Kinija (40 proc.), Kazachstanas (37 proc.), Armėnija (15 proc.) ir Indija (13 proc.).

Beveik du trečdaliai gyventojų (62 proc. dabar ir 57 proc. sausį.) teigiamai vertina Izraelį, nors 11 proc. (21 proc.) požiūris į šią šalį yra neigiamas.

Maždaug 69 proc. respondentų džiaugėsi neseniai su Kinija pasirašytu gamtinių dujų tiekimo kontraktu, kurį laiko naudingu savo šaliai, tuo tarpu 11 proc. yra priešingos nuomonės.

Tuo metu Lietuva kartu su Latvija, Estija, JAV, Kanada, Saudo Arabija, Iraku, Afganistanu, Rumunija ir kitomis šalimis surinko mažiau nei po 1 proc. teigiamų pasisakymų vertinant draugiškumą.

Jurijaus Levados centras tyrimą atliko šių metų gegužės 23–26 dienomis. Apklausta 1600 pilnamečių Rusijos piliečių, reprezentuojančių 130 gyvenamųjų vietovių 45-iuose šalies regionuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.