Naujienų srautas

Lietuvoje2014.06.05 15:25

V. Galvonas įžvelgia provokaciją, ministerija pradėjo tarnybinį tyrimą

Finansų ministerija jau pradėjo tarnybinį tyrimą dėl žiniasklaidoje paviešintos informacijos, jog viceministras Vytautas Galvonas iš vienos lažybų bendrovės savininko gavo didelę paskolą už mažas palūkanas. Pats pareigūnas sako, kad tai yra provokacija, kreipiasi į prokuratūrą bei teismą privataus kaltinimo tvarka.

Finansų ministerija jau pradėjo tarnybinį tyrimą dėl žiniasklaidoje paviešintos informacijos, jog viceministras Vytautas Galvonas iš vienos lažybų bendrovės savininko gavo didelę paskolą už mažas palūkanas. Pats pareigūnas sako, kad tai yra provokacija, kreipiasi į prokuratūrą bei teismą privataus kaltinimo tvarka.

Trečiadienį paviešinta azartinius lošimus kuruojančio finansų viceministro Vytauto Galvono paskolos sutartis su vienos didžiausių lošimo organizatorių Lietuvoje įmonės „TOP sport“ savininku Gintaru Staniuliu. Dviejų puslapių sutartyje, kurią LRT televizijos laidoje paviešino žurnalistas Edmundas Jakilaitis, rašoma, kad V. Galvonas iš G. Staniulio gavo 300 tūkst. litų grynais už 0,2 proc. metines palūkanas.

Finansų ministras Rimantas Šadžius trečiadienį LRT televizijos laidoje pažadėjo išsiaiškinti situaciją: „Man tai nauja, tačiau nenorėčiau dabar laidoje pulti ir nagrinėti pateiktos informacijos“.

Ketvirtadienį R. Šadžius Seime pareiškė, kad dėl viceministro jau pradėtas tarnybinis tyrimas, tačiau kol kas V. Galvonas nenušalintas nuo pareigų, nes atostogauja. Atostogauti jis pradėjo trečiadienį – paskolos paviešinimo dieną.

„Reaguota ir reaguota tučtuojau – ministerija pradėjo pono Galvono tarnybinės veiklos tyrimą. Ponas Galvonas šiuo metu atostogauja, todėl neina šneka apie papildomą jo nušalinimą – jis tų pareigų ir taip nevykdo“, – parlamentarams sakė ministras.  

V. Galvonas BNS teigė, kad informacija dėl paskolos yra „provokacija ir falsifikatas“.

„Aišku, nėra tokios paskolos. Ką, ar aš durnas?“, – BNS teigė viceministras.

Pasak R. Šadžiaus, tarnybinio patikrinimo medžiaga bus perduota Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK).

R. Paksas: tai yra klastotė, viceministras kreipiasi į prokuratūrą

Partijos Partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) lyderis Rolandas Paksas sako kalbėjęs su „tvarkiečiu“ vicepirmininku V. Galvonu, kuris, kaip sako R. Paksas, dėl paskolos sutarties klastotės ir melagingos informacijos kreikiasi į Prokuratūrą bei teismą.

„Aš pasikviečiau viceministrą pakalbėti dėl situacijos, kuri pasirodė spaudoje. Viceministras 100 proc. įsitikinęs, kad tai yra klastotė. Šiuo metu jis yra pasikvietęs advokatą, rašomas skundas Prokuratūrai dėl dokumentų klastojimo, taip  pat V. Galvonas privataus kaltinimo tvarka kreipiasi į teismą dėl melagingos informacijos paviešnimo“ – naujienų portalui LRT.lt teigia R. Paksas.

Anot TT lyderio, ši situacija yra politiniai žaidimai performuojant Vyriausybę, kurie peržengė bet padorumo ribas.

Paklaustas, kas galėtų norėti pakenkti viceministrui ir suklastoti sutartį, R. Paksas teigia, kad prokuratūra ir teismas turėtų atsakyti, kas užsiima tokia veikla. „Tai jau nebėra politinis žaidimas, tai yra kriminalas“, – sako „tvarkiečių“ lyderis.

R. Pakso teigimu, viceministras dabar atostogauja, grįžęs po atostogų kalbės su ministru. „Per tą laiką gal bus daugiau aiškumo dėl tų klastočių. Žmogaus teisumą ar neteisumą sprendžia teismai, o ne straipsniai. Jei žmogus kreipiasi į teismą, jis, matyt, jaučiasi teisus“, – kalba R. Paksas.

G. Staniulis: tokios sutarties nebuvo

Lažybų bendrovės „Top Sport“ savininkas Gintaras Staniulis tikina nepasirašęs paskolos sutarties su finansų viceministru Vytautu Galvonu ir dėl dokumentų klastojimo ketina kreiptis į teisėsaugą. „Galiu atsakingai pareikšti, kad tokios sutarties nebuvo. (...) Šiuo metu kalbamės su juristais ir planuojame kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl dokumentų klastojimo“, – BNS sakė asociacijos Lažybų organizatorių aljansas valdybos pirmininkas G. Staniulis.

Jis teigė nežinantis, kas galėjo suklastoti sutartį: „Negalėčiau spėlioti, kas suklastojo, tai turėtų teisėsauga išsiaiškinti“.

G. Staniulis pripažino, kad ne kartą buvo susitikęs su viceministru, tačiau teigė aptardavęs lošimų reguliavimą. „Su ponu Galvonu ne kartą esu susitikęs, nes jis kuravo lošimų sritį ir mes daugiausiai kalbėdavome apie lošimų reguliavimą, apie tai, kad iš Lietuvos per neteisėtas lošimų bendroves išplaukia pinigai“, – aiškino „Top Sport“ savininkas.

Jis pripažino, kad paviešintos sutarties data – pernai balandis – sutampa su laikotarpiu, kai Finansų ministerija rengė lošimų įstatymo pataisas: „Taip, bet galbūt tai naudojama kaip šantažo priemonė prieš poną Galvoną“.

G. Staniulis pernai rudenį BNS sakė jau nuo 2006 metų dalyvaujantis kuriant naują Azartinių lošimų įstatymą: „Tačiau pinasi įvairūs interesai – ir kazino, ir lošimo automatų salonų savininkų, todėl tas įstatymas niekaip nepriimamas“.

E. Jakilaitis: tai žema ir pigu

Naujienų portalas LRT.lt susisiekė su „Dėmeso centre“ vedėju Edmundu Jakilaičiu, kurio laidoje buvo paviešinta viceministro ir lažybų bendrovės vadovo paskolos sutartis. 

„Mano galva yra žema ir pigu tokioje situacijoje bandyti nukreipti strėles į žurnalistą, o nematyti to, ką rodo veidrodis“, – komentuoja E. Jakilaitis.

S. Muravjovas: tai gali būti akivaizdus interesų konfliktas

Jei informacija, kuri yra pateikta viešai, pasitvirtins, tai bus akivaizdus interesų konfliktas, sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergėjus Muravjovas.

„Jei viceministras iš tiesų nedeklaravo šios sutarties ir šios paskolos, tai yra įstatymo pažeidimas. Mano manymu, šį sandorį galime traktuoti kaip netiesioginės finansinės naudos gavimą, nes palūkanos, nurodytos sutartyje, yra labai mažos. Manau, pagrįstai galime kelti klausimą, ar tokiu būdu viceministrui negalėjo būti daroma įtaka“, – kalba S. Muravjovas.

„Transparency International“ vadovo teigimu, esant tiek klausimų ir galimų pažeidimų, viceministras turėtų mažų mažiausiai pateikti paaiškinimą. Pasak S. Muravjovo, turėtume kelti klausimą, ar tokie žmonės gali dirbti Vyriausybėje.

„Kartu tai iliustruoja žymiai didesnę problemą, kurią mes šiuo metu turime Lietuvoje. Lietuvoje sunku suvaldyti lobistinę veiklą, sudėtinga suprasti, kuriuo metu vienam ar kitam politikui gali būti daromas poveikis. Ši veikla būna vykdoma ne vien teisėtų, registruotų lobistų, ji vykdoma įvairių asociacijų, bendrovių. Šios veiklos priežiūra Lietuvoje stipriai šlubuoja, nėra pakankamai veiksminga“, – pažymi S. Muravjovas.

Valstybinė moksečių inspekcija pradeda tyrimą

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), reaguodama į birželio 4 d. LRT laidoje „Dėmesio centre“ bei vėliau kitose žiniasklaidos priemonėse pateiktą informaciją apie vieno iš Finansų ministerijos vadovų finansinį sandorį, pradeda mokestinį tyrimą, rašoma VMI pranešime spaudai.

Vilniaus AVMI pažymi, kad mokesčių administratorius nuolat vertina viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją apie asmenis galimai darančius mokestinius pažeidimus ir  mokestinius tikrinimus atlieka, neatsižvelgiant į tų asmenų užimamas pareigas ar kitą statusą.

Vadovaujantis Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) nurodymu, informacija apie fizinių asmenų mokestines procedūras nėra teikiama viešai, kol neįsiteisėję galutiniai sprendimai, tačiau tam tikra informacija apie viešus asmenis, remiantis VDAI komentarais, gali būti paskelbta.

Seimo narė, parlamentinės grupės „Už Lietuvą be korupcijos“ pirmininkė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), prašydama ištirti, ar V. Galvonas nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23