Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Valdančiojoje koalicijoje yra ir skepticizmo dėl euro

ELTA 2015.09.08 13:45

Valdančiajai koalicijai priklausantys politikai nevienareikšmiškai vertina leidimą Lietuvai įsivesti eurą. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis neslepia ir tam tikro skepticizmo.

Valdančiajai koalicijai priklausantys politikai nevienareikšmiškai vertina leidimą Lietuvai įsivesti eurą. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis neslepia ir tam tikro skepticizmo.

„Gana skeptiškai žiūriu, kadangi euro zonos valstybės dar neišėjo iš recesijos, dalyje Pietų Europos valstybių dar yra praktiškai krizė. Aš lieku prie savo nuomonės, kad mes neturime skubėti, nes nežinome, kaip vystysis situacija euro zonoje, bus ar nebus augimas“, – sakė V. Tomaševskis.

Jo nuomone, dėl euro įvedimo yra tam tikrų grėsmių, nes gali nukentėti paprastas pilietis.

V. Tomaševskio teigimu, per balsavimus Seime Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos nariai balsuos laisvai pagal savo sąžinę ir įsitikinimus.

Į Europos Parlamentą išrinktas „darbietis“ Viktoras Uspaskichas tvirtino, kad visą laiką, nuo pat įstojimo į Europos Sąjungą, pasisako už euro įvedimą. Tačiau politikas taip pat įsitikinęs, kad jeigu būtų buvęs surengtas referendumas, tai diskusijų būtų daugiau.

„Aš visą laiką sakau: jeigu žmonės nori dalyvauti priimant sprendimus, tai jiems reikia sudaryti tokias galimybes“, – sakė jis.

Tuo tarpu Seimo opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus vertinimu, Europos Komisijos leidimas Lietuvai įsivesti eurą yra istorinis sėkmingos Lietuvos ekonominės politikos suvaldant krizę įvertinimas.

„Įstojimas į Euro klubą mums reiškia žymiai daugiau nei kitoms valstybėms. Tai ne tik ekonominio ir finansinio šalies stabilumo garantija, bet ir geopolitinio saugumo stiprinimo priemonė bei galimybė sutramdyti šalies vidaus politikos populizmą. Sveikinu visus Lietuvos žmones su šiuo puikiu pasiekimu“, – džiaugdamasis Europos Komisijos sprendimu sako buvęs Ministras Pirmininkas A. Kubilius.

Kaip ELTA jau skelbė, Lietuva atitinka Mastrichto kriterijus ir yra pasirengusi prisijungti prie euro zonos nuo 2015 m. sausio 1 dienos – tokias išvadas pateikė Europos Komisija ir Europos centrinis bankas paskelbtuose pranešimuose apie konvergenciją.

Pažymima, kad Lietuva, vykdydama ekonomines reformas ir atsakingą fiskalinę politiką, padarė didelę pažangą, siekdama narystės euro zonoje.

Europos Komisijos Konvergencijos pranešime Europos Parlamentui ir Tarybai konstatuojama, kad balandžio pabaigoje vidutinė metinė infliacija Lietuvoje buvo 0,6 proc., ir tai yra gerokai žemesnis rodiklis nei 1,7 proc. Mastrichto kriterijus.

2014 m. birželio 19 d. Lietuvos priėmimo į euro zoną klausimą svarstys euro zonos finansų ministrai (Euro grupė), birželio 20 d. – Europos Sąjungos finansų ministrų taryba (ECOFIN), birželio 26-27 d. numatyta diskusija Europos Vadovų Taryboje, liepos viduryje savo nuomonę po svarstymo skelbs Europos Parlamentas.

Galutinį sprendimą dėl Lietuvos priėmimo į euro zoną Europos Sąjungos Taryba ketina priimti liepos 23 dieną.