Naujienų srautas

Lietuvoje2014.06.03 19:45

D. Grybauskaitė įvertino susitikimą su B. Obama: paprašėme ir gavome

DELFI.lt 2014.06.03 19:45

Veikdamos drauge Europos valstybės gali duoti deramą atsaką agresyvėjančiai Rusijai, o Jungtinių Valstijų (JAV) buvimas regione yra veiksminga atgrasymo priemonė, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Veikdamos drauge Europos valstybės gali duoti deramą atsaką agresyvėjančiai Rusijai, o Jungtinių Valstijų (JAV) buvimas regione yra veiksminga atgrasymo priemonė, teigia prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Veikdami kartu galime duoti deramą atsaką agresyvėjančiai Rusijai ir užtikrinti mūsų žmonių saugumą. JAV buvimas regione – veiksminga atgrasymo priemonė, tačiau turime ir patys labai atsakingai stiprinti savo gynybinius pajėgumus, ieškoti galimybių mažinti ekonominę ir energetinę priklausomybę nuo nenuspėjamo kaimyno“, – sako Lietuvos vadovė, antradienį Varšuvoje dalyvavusi Baltijos ir Vidurio Europos šalių vadovų susitikime su JAV prezidentu Baracku Obama.

Susitikime taip pat dalyvavo Latvijos, Estijos, Suomijos, Čekijos, Slovakijos, Rumunijos, Slovėnijos, Kroatijos, Bulgarijos, Vengrijos prezidentai ir išrinktasis Ukrainos prezidentas Piotras Porošenka.

Prezidentai aptarė saugumo situaciją Vidurio ir Rytų Europoje, bendradarbiavimo galimybės sprendžiant karinio, energetinio, ekonominio, informacinio ir kibernetinio saugumo klausimus, pranešė Prezidentūra.

Pasak D. Grybauskaitės, JAV – tvirta Lietuvos sąjungininkė, suprantanti Lietuvos saugumo iššūkius ir greitai reaguojanti į kylančias grėsmes. Prasidėjus galios demonstravimui Lietuvos pašonėje, JAV iškart atsiuntė būtiną pastiprinimą – gauti papildomi naikintuvai oro erdvės apsaugai, ilgalaikės sausumos ir jūrų pajėgos.

Anot šalies vadovės, JAV prezidento pareiškimas skirti 1 milijardą dolerių JAV karių, aviacijos ir jūrų pajėgų buvimui Rytų Europoje bei sustiprinti regiono saugumą rodo, kad JAV laikosi duoto žodžio.

Prezidentės teigimu, nauju impulsu ekonominiam ir energetiniam saugumui gali tapti suskystintų dujų eksportas iš JAV į Europą bei ES ir JAV laisvosios prekybos sutartis.

Paprašėme ir gavome

„Esu įsitikinusi, kad dabartiniai Rusijos veiksmai iššaukė atitinkamą NATO šalių reakciją ir mes, pasienio valstybės, Baltijos šalys ir Juodosios jūros šalys, paprašėme papildomų saugumo garantijų. Tokias saugumo garantijas mes ir gauname pagal Vašingtono sutartį ir NATO kolektyvinės gynybos 5-ą straipsnį. Tai, kad Jungtinės Valstijos tiesiogiai, dvišaliu pagrindu siūlo pagalbą, tik rodo, kad Jungtinės Valstijos viską vertina labai objektyviai. Džiaugiamės, kad reakcija yra labai greita – ir JAV, ir NATO, kaip organizacijos“, – telefonu DELFI sakė prezidentė.

Pasak šalies vadovės, viena svarbiausių žinių – kad JAV pradės eksportuoti skalūnines dujas į Europą. D. Grybauskaitės tvirtinimu, tai sumažins galimybes energetiką naudoti kaip ginklą.

„Kalbėjome ir apie karinį saugumą, ir apie energetinį saugumą. Labai džiaugiuosi, kad prezidentas pareiškė, jog nuo kitų metų pradeda eksportuoti į Europą didelius skalūninių dujų kiekius. Tai reiškia, kad tarptautinę rinką pasieks pigesnės dujos. Tai numuš kainas. Tai irgi gera žinia, kad energetika nebūtų naudojama kaip viena iš karo formų prieš savo kaimynes. Taigi daug gerų žinių ir tikiuosi, kad šios žinios bus pozityviai įvertintos ir pas mus“, – pridūrė D. Grybauskaitė.

Tačiau prezidentė priminė, kad JAV prezidentas B. Obama aiškiai pasakė, jog mainais į saugumo garantijas tikisi adekvataus Aljanso narių gynybos srities finansavimo.

„Taigi mes žinome savo įsipareigojimus, žinome JAV įsipareigojimus, žinome NATO partnerių veiksmus. Žiūriu į visą situaciją labai optimistiškai“, – reziumavo D. Grybauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi