Lietuvoje

2015.09.08 13:45

V. Sinkevičius: N. Venckienės nedalyvavimas nebus kliūtis rengti apkaltos procesą

ELTA 2015.09.08 13:45

Konstituciniam Teismui antradienį paskelbus, kad Seimo posėdžių nelankanti „Drąsos kelio“ partijos atstovė Neringa Venckienė šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką, apkaltos procedūra persikels į Seimą. Mykolo Romerio universiteto profesoriaus Vytauto Sinkevičiaus teigimu, jos nedalyvavimas apkaltos procedūroje nebus kliūtis surengti Seimo narės apkaltą.

Konstituciniam Teismui antradienį paskelbus, kad Seimo posėdžių nelankanti „Drąsos kelio“ partijos atstovė Neringa Venckienė šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką, apkaltos procedūra persikels į Seimą. Mykolo Romerio universiteto profesoriaus Vytauto Sinkevičiaus teigimu, jos nedalyvavimas apkaltos procedūroje nebus kliūtis surengti Seimo narės apkaltą.

Anot teisininko, Seimas turės imtis visų priemonių, kad N. Venckienė būtų informuota apie paskelbtą apkaltos bylos svarstymo datą.

„Šiuo atveju Seimas turės paskleisti informaciją apie posėdį žiniasklaidoje, matyt, nusiųs pranešimą N. Venckienės deklaruotos gyvenamosios vietos adresu, informuos frakciją, kuriai priklauso N. Venckienė, turbūt jos partija kuo plačiau paskleis informaciją ir taip, kaip ir šiuo atveju buvo, kai Konstitucinis Teismas konstatavo savo išvadoje – toks informacijos paskleidimas bus laikomas tinkamu asmens informavimu apie tai, kad tokią dieną Seime įvyks apkaltos procesas jo atžvilgiu“, – naujienų agentūrai ELTA sakė V. Sinkevičius.

Jo teigimu, Seimo nariui, kurio atžvilgiu pradėta apkalta, Konstitucija garantuoja teisę į gynybą – jis gali gintis pats arba per advokatą, o jeigu jis neatvyks į Seimo posėdį ir nepateiks jokių paaiškinimų, tai nebūtų kliūtis nagrinėti bylą Seimo nariui nedalyvaujant.

V. Sinkevičiaus vertinimu, tai, kad Šiaulių apygardos prokuratūra yra paskelbusi N. Venckienės paiešką, nėra reikšminga, kadangi šiuo atveju yra prielaida manyti, kad Seimo narė žino, kas vyksta Lietuvoje.

„Ji teikia įstatymų projektus, diskutuoja, palaiko ryšį su frakcijos kolegomis ar dar kažkuo, net įrodinėjama, kad tokiu būdu ji dalyvauja Seimo veikloje. Konstitucinis Teismas, rengdamas savo išvadą, taip pat darė tokią prezumpciją, kad ji ir jos laisvė nėra suvaržyta, ji gali teikti įstatymo projektus ir juos teikia. Kitoks Konstitucijos aiškinimas, kad, jeigu asmeniui neįteiktas kvietimas personaliai ar panašiai, reikštų, kad tas straipsnis, kuris numato apkaltą, gali būti neįgyvendinimas“, – tvirtino V. Sinkevičius.

Pasak profesoriaus, kiekvienas asmuo, kurio atžvilgiu pradėta apkaltos procedūra, vengs priimti tą šaukimą, kvietimą, jis neatvyks į posėdį, tokiu atveju nebus galima jo pašalinti iš pareigų.

„Visos Konstitucijos normos yra realios, jos negali būti fiktyvios“, – reziumavo teisininkas.

Paklaustas, ar įmanoma, jog Seimas gali vilkinti apkaltos procesą, V. Sinkevičius neįžvelgė nei tokių galimybių, nei paskatų.

„Vilkinti būdo nėra, juk pats Seimas yra suinteresuotas, kad jo nariai ir kolegos, tautos atstovai dirbtų, atliktų Seimo nario – tautos atstovo pareigas. Pirmiausiai visuomenė suinteresuota, bet Seimas tuo turi būti suinteresuotas dar daugiau. Jeigu asmuo neatlieka Konstitucinės pareigos, jeigu jis piktnaudžiauja jam suteiktu pasitikėjimu, jeigu jis net neinformuoja Seimo, kur jis yra, jeigu jis nelanko posėdžių – koks interesas vilkinti tokį procesą?“ – teigė Mykolo Romerio universiteto profesorius V. Sinkevičius.

ELTA primena, jog Konstitucinis Teismas antradienį nusprendė, kad N. Venckienės nedalyvavimas be pateisinamos priežasties 2012 m. balandžio-lapkričio mėnesiais vykusiuose 64 Seimo plenariniuose ir 25 Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžiuose prieštarauja Lietuvos Konstitucijai. Šiais veiksmais N. Venckienė sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Į Konstitucinį Teismą šiuo klausimu pernai gruodį kreipėsi Seimas. Tuomet buvo nuspręsta pritarti Seimo specialiosios tyrimo komisijos išvadai ir pradėti apkaltos procesą „Drąsos kelio“ partijos atstovei N. Venckienei.

Partijos „Drąsos kelias“ lyderė N. Venckienė Seime nesirodo nuo pernai metų balandžio. Manoma, kad ji su nepilnamečiu sūnumi yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čikagoje.