Lietuvoje

2014.06.03 16:42

B. Obamos garantijos dėl saugumo skatina pasitempti ir pačias Rytų Europos šalis

BNS2014.06.03 16:42

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Baracko Obamos žinia apie didinamą JAV indėlį į saugumo stiprinimą Europoje verčia pasitempti ir NATO nares Europoje, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento Baracko Obamos žinia apie didinamą JAV indėlį į saugumo stiprinimą Europoje verčia pasitempti ir NATO nares Europoje, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Tai yra dar vienas pareiškimas, kuris skirtas ne tik naujiesiems NATO nariams iš Rytų Europos, bet ir ženklus politinės nuostatos partneriams patvirtinimas labai rimtai žiūrėti į savo garantijas. Sveikiname šį pareiškimą ir savo ruožtu turime rimtai skirti ir pajėgumus, ir resursus, kad kartu su sąjungininkais garantuotumėme ir savo šalių, ir viso Aljanso saugumo“, – BNS telefonu iš Varšuvos sakė L. Linkevičius.

Jis taip pat teigė, kad B. Obamos pareiškimai Varšuvoje, kur jis dalyvauja susitikime su Rytų Europos valstybių lyderiais, aiškiai patvirtina tiek paties JAV prezidento, tiek JAV viceprezidento Joe Bideno vizito Lietuvoje išsakytus žodžius, kad amerikiečiai labai rimtai vertina 5-ojo NATO straipsnio dėl kolektyvinės gynybos įsipareigojimus.

Anot L. Linkevičiaus, B. Obama puikiai supranta, ką reiškia saugumo garantijos užtikrinant nuolatinį NATO pajėgų dalyvavimą vykdant pratybas jūroje, ore ir sausumoje.

Tuo pat metu L. Linkevičius neatmetė galimybės, kad stipri JAV pozicija Europos saugumo klausimu galėtų būti impulsu ir Rytų Europos valstybėms ne tik įgyvendinti savo pačių gynybos įsipareigojimus, bet ir laikytis vieningesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu.

„Mums reikia dirbti vieningiau, bet NATO nėra viršnacionalinė organizacija – šalys narės savarankiškai priima sprendimus tiek ir skiriant resursus, tiek ir siunčiant pajėgas, (parduodant – BNS) ginkluotę kai kurią. Bet politinis kontekstas, kuris šiuo metu yra mūsų kontinente, priverčia peržiūrėti tuos dalykus“, – sakė L. Linkevičius.

B. Obama Lenkijos sostinėje antradienį susitiko su šios šalies prezidentu Bronislawu Komorowskiu, taip pat dalyvauja diskusijoje su NATO šalių lyderiais iš Rytų Europos, tarp jų – ir su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite.

Jau vizito pradžioje B. Obama pareiškė, kad jo šalies įsipareigojimas dėl sąjungininkių centrinėje ir Rytų Europoje saugumo „yra kertinis mūsų pačių saugumo akmuo ir yra šventas ir neliečiamas“.

„Jungtinės Valstijos remia savo sąjungininkes, kaip jos rėmė mus“, – sakoma Baltųjų rūmų pareiškime.

Baltųjų rūmų teigimu, JAV vadovas jau paragino Kongresą skirti 1 mlrd. dolerių siekiant sustiprinti Amerikos karių, aviacijos ir karinių jūrų pajėgų dalyvavimą Rytų Europoje, tęsiantis konfrontacijai tarp Rytų ir Vakarų dėl Ukrainos.

JAV prezidentas viešėdamas Lenkijoje taip pat paragino Rusiją spausti separatistus, kad jie liautųsi atakavę vyriausybines pajėgas Rytų Ukrainoje, ir užkirsti kelią kovotojų bei ginklų srautui į šį regioną. Jis taip pat ragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną susitikti su naujuoju Ukrainos lyderiu Petro Porošenka.

B. Obama priminė NATO narėms apie pareigą pačioms stiprinti savo gynybą mainais į JAV apsaugą esant nestabiliai padėčiai Europoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.