Naujienų srautas

Lietuvoje2014.06.03 11:21

R. Šadžiui ir VMI vadovui – signalas iš Prezidentūros

Perrinkta prezidentė Dalia Grybauskaitė pradeda susitikimų su ministrais maratoną. Pirmasis į Prezidentūrą prisistatė socialdemokratas finansų ministras Rimantas Šadžius.

Perrinkta prezidentė Dalia Grybauskaitė pradeda susitikimų su ministrais maratoną. Pirmasis į Prezidentūrą prisistatė socialdemokratas finansų ministras Rimantas Šadžius.

Tačiau itin nemalonius žodžius iš Prezidentūros išgirdo ne tiek ministras, kiek jam pavaldžios Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkas Modestas Kaseliauskas.

Susitikimas truko beveik valandą. Po jo prezidentės vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas informavo, jog D. Grybauskaitė su ministru aptarė ne tik bendrus ekonomikos klausimus, bet ir gynybos finansavimą – klausimą, dėl kurio prezidentė ir ministras susikirto prieš pat antrąjį prezidento rinkimų turą.

„Valstybės saugumui grėsmės kyla jau dabar. Dėl to reikia didinti krašto apsaugos finansavimą – neatidėliojant“, – D. Grybauskaitės poziciją atkartojo N. Udrėnas.

Sykiu prezidentės patarėjas nekorektiškomis pavadino R. Šadžiaus replikas dėl gynybos finansavimo.

Kliuvo ir VMI. N. Udrėnas pirmiausiai akcentuoja nesurenkamą pridėtinės vertės mokestį (PVM).

„Kyla klausimų, ar tas tęstinis nesusitvarkymas, (…) ar vadovybė sugeba tuos reikalus spręsti tinkamai“, – teigė N. Udrėnas.

Ministras žada didesnį gynybos finansavimą

R. Šadžius žurnalistams teigė pirmiausiai su D. Grybauskate aptaręs „biudžetinius klausimus“.

„Vienas svarbiausių mūsų prioritetų yra saugumas“, – pareiškė socdemas.

Pasak jo, krašto apsaugos finansavimas „turi būti, yra ir bus tarp Vyriausybės prioritetų“.

„Informavau prezidentę, kad kitais metais mes planuojame reikšmingai padidinti krašto apsaugos finansavimą“, – teigė R. Šadžius.

Vis dėlto ministras atsitraukia ne iki galo. Jis įvardijo antrąjį saugumo komponentą – finansinį saugumą ir finansinę drausmę.

Kalbėdamas apie VMI bei PVM surinkimo problematiką, ministras teigė iš D. Grybauskaitės išgirdęs ne vieną kritišką pastabą Mokesčių inspekcijai.

„Prezidentė iš tikrųjų išsakė VMI nemažai kritikos šiuo požiūriu“, – teigė R. Šadžius.

Buvo išvadintas „visiškai nesigaudančiu“

R. Šadžius D. Grybauskaitės strėlių sulaukė rinkimų maratono pabaigoje. Finansų ministras pareiškė, esą „krašto apsaugos finansavimas yra pakankamai didelis“ ir tą pačią dieną sulaukė aštrių prezidentės žodžių. Šalies vadovė akcentavo, jog finansavimą gynybai būtina didinti nedelsiant, o tokiais pareiškimais besižarstantis ministras „visiškai nesigaudo“.

Tiesa, finansų ministras neliko skolingas. Jis atsikirto, esą D. Grybauskaitės kritika jam tėra „populistiniai pasvarstymai“.

Premjeras Algirdas Butkevičius ir jo vadovaujamas Ministrų kabinetas įgaliojimus grąžinti privalo pagal Konstituciją. Tikėtina, kad Vyriausybėje bus permainų. Jau aišku, kad keičiasi vienas ministras – Seimo nario ir aplinkos ministro kėdę užleidžia į Europos Parlamentą (EP) išrinktas „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis. Apie galimus neskaidrumus jo vadovaujamoje Aplinkos ministerijoje D. Grybauskaitė buvo užsiminusi savo metiniame pranešime.

Prezidentės kritikos buvo sulaukęs ir energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Jis netgi laidė užuominas, jog ministro įgaliojimus turi „iki liepos 12 d.“. Tiesa, vėliau D. Grybauskaitė patikino palaikanti J. Neverovičių, bet abejojanti dėl jo komandos.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas veikiausiai ketino pasekti V. Mazuronio pėdomis. Tačiau socialdemokrato galimybes keliauti į EP nubraukė prasti rinkimų rezultatai: socdemai liko antri ir iškovojo du mandatus, kuriuos pasidalijo Vilija Blinkevičiūtė ir Zigmantas Balčytis. Negana to, po reitingavimo J. Oleką iš trečiosios vietos partijos sąraše išstūmė Gediminas Kirkilas.

Prieš penkerius metus pirmajai kadencijai išrinkta D. Grybauskaitė pareikalavo permainų tuometėje Vyriausybėje. Premjero pareigas tada ėjęs konservatorių lyderius Andrius Kubilius buvo priverstas atsisakyti socialinės apsaugos ir darbo ministro paslaugų: šį postą paliko premjero partietis Rimantas Jonas Dagys. Pasitraukė ir finansų ministras Algirdas Šemeta. Tiesa, pastarasis darbą Vyriausybėje iškeitė į Europos Komisijos nario postą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi