Lietuvoje

2014.06.02 14:43

Abiturientai laikė lietuvių kalbos egzaminą

Ugnė Galadauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, BNS, LRT.lt2014.06.02 14:43

Abiturientai pirmadienį laikė lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą. Jis privalomas visiems kandidatams.

Abiturientai pirmadienį laikė lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą. Jis privalomas visiems kandidatams.

Šįmet laikyti valstybinį egzaminą registravosi per 22 tūkstančius, mokyklinį – apie 15 tūkstančių moksleivių. Tiek valstybiniame, tiek mokykliniame egzamine kandidatai turėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį. Buvo pateikta po dvi samprotavimo ir literatūrinio rašinio temas.

Kad išlaikytų valstybinį egzaminą, kandidatas turi surinkti ne mažiau kaip 30 proc. galimų taškų.

Šįmet pirmą kartą tautinių mažumų abiturientai laikė tokį pat egzaminą, kaip ir lietuviškų mokyklų auklėtiniai. Lengvatos bus taikomos tik vertinant – tautinių mažumų mokyklų abiturientai galės padaryti daugiau klaidų nei lietuviškų mokyklų. Šis palengvinimas numatytas iki 2019 metų.

Abiturientams galėjo rinktis iš šių samprotavimo rašinio temų: „Ar meilė suteikia žmogaus kasdienybei kilnumo?“ ir „Atmintis: kodėl žmoguje gyva tai, ko jau nėra?“ Rašant pirmą temą reikėjo remtis J. Tumu-Vaižgantu, M. Katiliškiu ir J. Kunčinu, antrą – V. Mačerniu, A. Škėma ir V. Martinaičiu.

Literatūrinio rašinio temos buvo „Asmenybės laisvės tema XX a. lietuvių prozoje“ (V. Mykolaitis-Putinas, B. Sruoga, A. Škėma) ir „Tėvynės vaizdinys romantinėje Lietuvos literatūroje“ (A. Mickevičius, A. Baranauskas, Maironis).

Išvarytas vienas moksleivis

Į lietuvių kalbos egzaminą telefoną atsinešęs moksleivis buvo iš jo išvarytas.

Nacionalinio egzaminų centro (NEC) direktorė Saulė Vingelienė BNS teigė, kad incidentas per pirmadienį vykusį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą užfiksuotas Kaune.

„Bendrai egzaminas vyko sklandžiai, bet išvarytą kaip ir iš anglų kalbos, taip ir iš lietuvių (kalbos egzamino) turime vieną, kuris nesusitvarkė su mobiliuoju telefonu“, – sakė S.Vingelienė.

Nacionalinis egzaminų centras neturi informacijos, kad būtų užfiksuota daugiau pažeidimų. Nenustatyta ir bandymų iš anksto parduoti egzaminų temas ar atskleisti konkrečius autorius, kuriais remdamiesi dvyliktokai turėjo kurti rašinius.

Pirmadienį laikytas lietuvių kalbos egzaminas buvo privalomas visiems abiturientams. Jis buvo vienodas ir lietuviams, ir tautinėms mažumoms, kuriems lietuvių kalba nėra gimtoji.

„Užduotys visiškai nesiskiria, jie visi turi tas pačias keturias temas, tuos pačius tris autorius prie temų, jie visi valstybiniame egzamine turi parašyti ne mažiau kaip 500 žodžių, mokykliniame – ne mažiau kaip 400 žodžių. Skirsis tiktai kalbos taisyklingumo vertinimas“, – priminė S.Vingelienė.

Lengvatų vertinant tautinių mažumų moksleivių egzaminą neliks iki 2020 metų.

NEC duomenimis, šiemet valstybinį egzaminą laikyti registravosi 22 tūkst. 206 kandidatai, mokyklinį – 15 tūkst. 222 kandidatai.

Tiek valstybiniame, tiek mokykliniame brandos egzamine kandidatai turėjo atlikti vieną užduotį – parašyti rašinį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt