Lietuvoje

2014.06.02 08:42

Lietuvius saugos nuo vaivorykštės spalvų ir euro įvedimo

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2014.06.02 08:42

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis sieks per pusmetį įtikinti europarlamentarus, kad šie įtikintų Lietuvos politikus, jog šalyje nereikėtų skubėti įsivesti euro. Darbo partijos bei „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai kadencijos Europos Parlamente (EP) metu stengsis apsaugoti lietuvius nuo jų charakterio neatitinkančių Europoje gimstančių projektų, susijusių su seksualinėmis mažumomis. Taip kai kurias savo EP rinkimų programų nuostatas naujienų portalui LRT.lt aiškino partijų atstovai.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis sieks per pusmetį įtikinti europarlamentarus, kad šie įtikintų Lietuvos politikus, jog šalyje nereikėtų skubėti įsivesti euro. Darbo partijos bei „Tvarkos ir teisingumo“ atstovai kadencijos Europos Parlamente (EP) metu stengsis apsaugoti lietuvius nuo jų charakterio neatitinkančių Europoje gimstančių projektų, susijusių su seksualinėmis mažumomis. Taip kai kurias savo EP rinkimų programų nuostatas naujienų portalui LRT.lt aiškino partijų atstovai.

Savo ruožtu politologas Tomas Janeliūnas teigia, kad tokie rinkimų į EP programų pažadai yra nepagrįsti jokia politine logika. „Tai yra atsainus požiūris į šių programų formulavimą. Matyt, kuo toliau, tuo labiau galvojama, kad niekas programų neskaito, o tie, kurie skaito, įsivaizduojama, nelabai ką supranta, tad jiems užtenka kelių burtažodžių, kuriais galėtų patraukti“, – sako politologas.

Iš Briuselio sieks surengti referendumą Lietuvoje?

Savo rinkimų į EP programoje „Tvarka ir teisingumas“ (TT) rašo esantys įsitikinę, jog  Lietuvos Konstitucijoje įtvirtinta teisė turėti nacionalinę valiutą yra ypač svarbi mūsų valstybingumui, todėl sieks surengti privalomąjį referendumą ir gauti tautos mandatą dėl euro įvedimo Lietuvoje.

„Dabar galvojate, kad pagavote katiną už uodegos? – teiraujasi partijos lyderis Rolandas Paksas, paklaustas, kaip Europos Parlamente sieks surengti privalomąjį referendumą dėl euro įvedimo Lietuvoje. – Partija siekia pozicijos visais lygmenimis – EP, Seimo, savivaldybių, siekia dalyvauti Prezidento rinkimuose. Politinės programos persidengia, jos apima visą visumą, nėra taip, kad konkrečiai šiuo atveju mes kalbėsime tik apie Graikijos ar Portugalijos jaunimo nedarbą ir nekalbėsime apie situaciją Lietuvoje. Aš kalbu apie politines programas kaip visumą. Noriu priminti, kad esu partijos „Tvarka ir teisingumas“ parlamentinės partijos pirmininkas“, – tęsia „tvarkiečių“ lyderis.

R. Paksas aiškina, kad, atsisakydama savo valiutos, valstybė atsisako dalies savo teisių, suvereniteto, o Referendumo įstatyme yra parašyta, kad jei teisės yra deleguojamos tarptautinei institucijai, šiuo atveju – ES, yra privaloma skelbti referendumą. Konstitucijoje, pasak TT lyderio, taip pat aiškiai pasakyta, kad svarbūs tautos klausimai yra sprendžiami referendumu.

Telks besipriešinančius euro įvedimui

Dėl euro įvedimo atidėjimo kovojančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis V. Tomaševskis sako esantis pasiryžęs įtikinti europarlamentarus, kad euro įvesti skubėti nereikia. Jei kolegos EP pakeis nuomonę, tai gali turėti įtakos ir Lietuvos politikų mąstymui, mano LLRA lyderis.

„Mūsų programoje išdėstyta, kad siūlome neskubėti įsivesti eurą, kadangi ES vyksta labai gilios diskusijos, pietų šalyse krizė, jie nemoka taupyti, ir mums būtų nenaudinga tapti šių ekonomikų rėmėjais mūsų žmonių sąskaita. EP turime labai daug bendraminčių ir sąjungininkų. Nei Danija, nei Švedija, nei Jungtinė Karalystė neskuba įsivesti euro. Tad telksime jėgas, kad įtikintume kitus parlamentarus, jog nereikia skubėti įsivesti euro. Jei EP, ES šalyse bus daugiau kitokios nuomonės, kitokių argumentų, tai jie darys įtaką ir mūsų šalies politikų mąstymui“, – kalba V. Tomaševskis.

Kadangi naujoji EP kadencija prasideda liepos mėnesį, o eurą Lietuvoje planuojama įvesti 2015 sausio 1 d., LLRA lyderis pripažįsta, kad per pusę metų įtikinti europarlamentarus gali būti sunku. Dar sunkiau tikėtis, kad per tokį trumpą laiką sutelktų europarlamentarų nuomonė turės įtakos politikams Lietuvoje.

„Sutinku, kad liko labai nedaug laiko. Per tą laiką įtikinti europarlamentarus yra labai sunkus darbas. Mūsų šalyje nepavyko įtikinti daugumos, Europą įtikinti irgi nelabai bus lengva. Bet yra daug europarlamentarų, kurie mąsto panašiai, tad reikia telkti jėgas, kad galėtume pasakyti, jog euro projektas gali sužlugdyti ES“, – tikina V. Tomaševskis.

Politologas T. Janeliūnas tokius pareiškimus vadina visiška nesąmone. Jo teigimu, savo poziciją dėl euro įvedimo Lietuvoje jau patvirtino Ekonomikos ir pinigų politikos komitetas, belieka sulaukti Europos Komisijos sprendimo.

„Naujasis EP iš esmės prie šito klausimo nebegrįš, nes sprendimas bus padarytas. Man regis, politinė proceso dalis iš ES pusės bus užbaigta birželio mėnesį. Toks pareiškimas yra populistinis žingsnis, bandant pasinaudoti euro įvedimo besibaiminančių rinkėjų balsais“, – kalba politologas.

Dėl ES mokesčių turi spręsti ne ekspertai, o tauta

„Pasisakome už tai, kad visi strateginiai Europos Sąjungos sprendimai dėl fiskalinės konsolidacijos, t.y. mokesčių sistemos suvienodinimo ir bendrų gairių bei taisyklių  valstybių nacionaliniams biudžetams, būtų priimami konsensusu, tik gavus tautos mandatą“, – TT rašo rinkimų į EP programoje.

Politologas T. Janeliūnas tokį „tvarkiečių“ pareiškimą laiko keistu. Jo teigimu, bendrų mokesčių tarifų klausimai ES yra viena iš sunkiausiai suderinamų temų, kadangi egzistuoja pernelyg daug skirtingų interesų. Tad valstybės yra nutarusios, kad mokesčių vienodinimo, harmonizavimo sprendimai kol kas nejudinami.

„Kalbant apie referendumus, būtų galima paklausti, ar, pagal tokią logiką, referendumais Lietuvoje nereikėtų tvirtinti apskritai bet kokių mokesčių? Būtų labai linksma žiūrėti, kaip tokie dalykai būtų sprendžiami, nes akivaizdu, kad niekas referendumuose nepritartų jokių mokesčių didinimui, naujų įvedimui. Tai yra vienas iš tuščių, jokios politinės logikos neturinčių pažadų“, – sako T. Janeliūnas.

Savo ruožtu R. Paksas paaiškina, kad sudėtingus ekonominius klausimus, susijusius su įvairiais ES mokesčiais gali ir privalo spręsti visuomenė, o politikai ir finansų ekspertai reikalingi tik tam, kad paruoštų sprendimus.

„Jei laikomasi tokio požiūrio, kad tauta nėra ekonomistai ir negali spręsti sudėtingų klausimų dėl bendrų ES ekonomikos politikos gairių, kam tada išvis reikalingi rinkimai? Tuomet nereikia vaidinti demokratijos. Pastaraisiais metais daugybėje valstybių yra įvykę referendumai ir smulkesniais klausimais. Šioje vietoje nereikia ieškoti argumentų, kad žmonės nesupras, reikia aiškinti žmonėms, o žmonės viską supranta. Politikai, įvairių sričių ekspertai yra reikalingi tam, kad paruoštų sprendimus ir įtikintų tautą, kad tie sprendimai yra teisingi“, – pažymi TT lyderis.

Paaiškino, kas prieštarauja lietuvių charakteriui

Paklaustas, ką reiškia trumpojoje Darbo partijos (DP) programoje išsakyta nuostata, esą partijos atstovai EP apsaugos savo žmones nuo Europoje gimstančių teisės aktų ir projektų, kurie prieštarauja lietuvių [...] charakteriui, partijos pirmininko pavaduotojas Kęstutis Daukšys atsako, kad „iš esmės tai, ko gero, liečia seksualines mažumas ir kitus dalykus, kurie mums nėra visai priimtini“.

Dėl lietuvių charakteriui prieštaraujančių projektų nerimą rodo ir „tvarkiečiai“. „Na, sugalvotų Europos Taryba kartu su Europos Komisija pakeisti lito ir euro santykį arba kad atsiras kažkoks naujas mokestis, skirtas puoselėti ką nors susijusio su vaivorykštės spalvomis. Ar mes pulsime ir įsivesime jį?“ – aiškindamas savo partijos rinkimų į EP programos nuostatą dėl bendrų mokesčių ir tautos mandato, sprendžiant, ar jie reikalingi, užduoda klausimą R. Paksas.

DP pirmininko pavaduotojo teigimu, siekiant pasipriešinti su seksualinėmis mažumomis susijusių teisės aktų ir projektų gimimui, argumento, kad tai prieštarauja mūsų charakteriui, gali ir nepakakti, bet argumentų galima atrasti ir daugiau.

„Argumentų gali būti įvairių. Trumpąją programą rašant negali gi visko surašyti, tai buvo tam tikras apibendrinimas. Ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių dominuoja krikščioniškas mąstymas, todėl tam tikri dalykai yra nepriimtini, į juos reikia atsižvelgti“, – savo partijos nuostatas aiškina K. Daukšys.

Savo ruožtu politologas T. Janeliūnas domisi, kaip partija tikrins lietuvių charakterį: „Pirmiausiai reikėtų paklausti, kaip jie tą charakterį patikrintų ir pagal jį spręstų. Tačiau niekada nebus taip, kad ES sprendimai įtiks 100 proc. visuomenės narių. Visą laiką bus pozicijų ir už, ir prieš. Tokiu atveju DP gali nerasti absoliučiai jokio ES siūlymo, kuris 100 proc. atitiktų Lietuvos rinkėjų interesus“.

Populiariausi

Vaikai
COVID-19 TRUMPAI 7

Lietuvoje

2021.03.01 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkiai plečiasi pramonės įmonėse, nauji atvejai – darželiuose bei menų mokyklose

243 nauji atvejai, mirė 7 žmonės; atnaujinta 11.27
7
Gitanas Nausėda apsilankė vakcinavimo centre Kaune
9

Lietuvoje

2021.03.01 12:40

Nausėda apie skiepijimo tempus: antrą metų ketvirtį per dieną galėsime vakcinuoti ir po 30–35 tūkst. žmonių

prezidentas sako esąs pasirengęs pasiskiepyti „AstraZenecos“ vakcina; atnaujinta 14.23
9