Lietuvoje

2014.05.30 16:01

Premjeras: NATO šalys turi stiprinti gynybos pajėgumus, išlaikyti paramą Ukrainai

BNS 2014.05.30 16:01

Grėsmių Europoje akivaizdoje NATO šalys turi stiprinti gynybos pajėgumus, išlaikyti paramą Ukrainai, Seime penktadienį vykstančioje NATO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje pabrėžė Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius.

Grėsmių Europoje akivaizdoje NATO šalys turi stiprinti gynybos pajėgumus, išlaikyti paramą Ukrainai, Seime penktadienį vykstančioje NATO Parlamentinės Asamblėjos sesijoje pabrėžė Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius.

„Rengdamiesi rugsėjo mėnesį laukiančiam NATO viršūnių susitikimui Velse privalome likti solidarūs pagrindiniais klausimais. Visų pirma, būtina stiprinti kolektyvinės gynybos pajėgumus ir užtikrinti mūsų sąjungininkų saugumą. Antra, turime išlaikyti paramą Ukrainai. Trečia, privalome užtikrinti NATO partnerysčių ir atvirų durų programos patikimumą“, – savo pranešime pažymėjo premjeras.

Anot jo, demokratinių valstybių Aljansas privalo jausti atsakomybę ir už tas šalis, kurios dar negali pasikliauti narystės NATO garantuojamu saugumu.

„Reikia parengti aiškų veiksmų planą keturioms šalims kandidatėms – Gruzijai, Bosnijai ir Hercegovinai, Makedonijai ir Juodkalnijai ir toliau remti bendradarbiavimą ir dialogą su mūsų Rytų partneriais – Armėnija, Azerbaidžanu ir Moldova“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Kalbėdamas apie Lietuvos įsipareigojimus jis minėjo partijų pasirašytą susitarimą dėl gynybos finansavimo didinimo.

„Suprantame ir rimtai vertiname atsakomybę ne tik už savo šalies, bet ir už NATO rytinės sienos saugumą. Tai nėra tik tušti žodžiai – šių metų kovo mėnesį septynios Lietuvos parlamentinės partijos pasirašė užsienio, saugumo ir gynybos politikos susitarimą, kuriuo įsipareigota kasmet nuosekliai didinti lėšas krašto apsaugai, kad jos 2020 metais pasiektų 2 proc. šalies BVP. Mūsų šalies gynybos biudžetas jau šiemet bus pradėtas didinti. Šios papildomos lėšos leis sustiprinti ne tik savo pajėgumus, bet ir priimančios šalies paramą NATO sąjungininkams“, – sakė A.Butkevičius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Baltijos regionui ypač svarbu, jog daugėtų NATO kolektyvinės gynybos pratybų, būtų parengti ilgalaikiai gynybos planai.

„Pastaruoju metu Baltijos šalys tapo Rusijos propagandos kampanijos taikiniu, o įvykiai Ukrainoje rodo, kad nuo propagandos iki ginkluotų neramumų tėra vienas žingsnis. Rusijos provokuojama sumaištis Ukrainoje pakirto Europos saugumą ir stabilumą. Šios naujos grėsmės ir iššūkiai reikalauja iš Aljanso narių strateginio mąstymo, išmanaus planavimo ir tvirto atsako“, – sako premjeras.

Penktadienį Seime prasidėjo NATO Parlamentinės Asamblėjos pavasario sesija, į kurią susirinko per 600 dalyvių – parlamentarų iš 28 NATO valstybių narių, NATO PA asocijuotų narių, regioninių partnerių, delegacijų iš Europos Parlamento, įvairių tarptautinių organizacijų atstovų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.