Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Vyriausybė atidėjo klausimą dėl šeimos apibrėžimo Konstitucijoje

BNS2015.09.08 13:45

Vyriausybė trečiadienį atidėjo klausimą dėl šeimos apibrėžimo Konstitucijoje. Ministrų kabinetas ketino formaliai pareikšti nepritarimą Seimo narių siūlymui Konstitucijoje įtvirtinti, kad šeima sukuriama sudarius santuoką, tačiau svarstymas atidėtas nusprendus palaukti, kol Seime įvyks šiam klausimui skirta konferencija.

Vyriausybė trečiadienį atidėjo klausimą dėl šeimos apibrėžimo Konstitucijoje. Ministrų kabinetas ketino formaliai pareikšti nepritarimą Seimo narių siūlymui Konstitucijoje įtvirtinti, kad šeima sukuriama sudarius santuoką, tačiau svarstymas atidėtas nusprendus palaukti, kol Seime įvyks šiam klausimui skirta konferencija.

„Birželio 4 dieną Seime organizuojama konferencija būtent šiai konstitucinei normai aptarti ir buvo nuspręsta plačiau išgirsti nuomones ir tada galutinai pateikti siūlymus“, – BNS sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas ryšiams su visuomene Arūnas Malinovskis.

Parlamentas pernai gruodį pradėjo svarstyti siūlymą Konstituciją papildyti nuostatomis, jog „šeima sukuriama sudarius santuoką“ ir „šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės“.

Neigiamą Vyriausybės išvadą parengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad taip „būtų įtvirtinti tik du pagrindai, kuriems esant asmenų junginys būtų pripažįstamas ir saugomas valstybės kaip šeima“.

„Kartu gyvenantys asmenys, neužregistravę santuokos ir neturintys vaikų, gali patirti diskriminaciją“, – teigiama pažymoje.

Ministerija teigia, kad tokiems asmenims nebūtų garantuojama apsauga nuo savavališko ir neteisėto kišimosi į šeiminį gyvenimą, sugyventiniai galėtų būti verčiami duoti parodymus vienas prieš kitą, nebūtų globojami ar aprūpinami, jei sugyventinis žūtų ar mirtų eidamas karo tarnybą.

Ministerija taip pat teigia, kad Konstitucijos pataisos gali prieštarauti Europos Žmogaus Teisių Teismo praktikai.

Konstitucijos pataisas pateikę Seimo nariai teigia, kad „saugodama šeimą valstybė pirmiausiai turi saugoti prigimtinę šeimos struktūrą“, o ši struktūra „remiasi santuoka ir giminystės arba kraujo ryšiais“.

„Vyro ir moters santuoka sukuriama šeima atitinka pamatinį prigimtinį kiekvieno vaiko poreikį turėti vienas kitam ir savo šeimai įsipareigojusius tėvą ir motiną. Todėl, kaip ir šeima, santuoka yra prigimtinis visuomenės institutas“, – teigiama parlamentarų aiškinamajame rašte.

Seimo nariai argumentuoja, kad „nuo pat žmonijos atsiradimo pradžios gyvuojantis vyro ir moters bendro gyvenimo modelis, kuriant santuoką, geriausiai atitinka Konstitucinio Teismo atskleistos šeimos sampratą“.

Krikščionių dvasininkai – už šeimos apibrėžimą per santuoką

Lietuvos krikščionių bažnyčių atstovai pritaria siūlymui Konstitucijoje susieti šeimą su santuoka.

Vilniaus arkivyskupijos vyskupas augziliaras Arūnas Poniškaitis teigė nesutinkantis su Vyriausybe, kuri ketina nepritarti pataisoms, argumentuodama, jog jos gali diskriminuoti nesusituokusius asmenis.

Dvasininkas pabrėžė, kad dar visai neseniai net nekildavo klausimų, kokiu pagrindu atsiranda šeima.

„Buvo suprantama, kad šeima atsiranda santuokos keliu, iš jos kyla vaikai. Taip suvokiama šeima yra gyvybiškai svarbi visai visuomenei – manau, kad pastangos ir Konstitucijoje apibrėžti, kad santuokos keliu atsiranda šeima ir tokią šeimą valstybė ypatingai stengiasi puoselėti ir palaikyti, yra ypatingai sveikintinas ir reikalingas“, – Vilniuje trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė A. Poniškaitis.

Pasak jo, gerbiamas turi būti kiekvienas žmogus, nepriklausomai, ar jis gimė susituokusių asmenų šeimoje, dėmesys santuokai nereiškia diskriminavimo.

„Todėl tas dėmesys santuokai, stiprinti santuoką kaip instituciją, nereiškia diskriminavimo ir atmetimo kitų žmonių, kurių gyvenimo pradžia buvo situacijoje, kuri nebuvo ideali“, – teigė jis.

Katalikų konfesijos atstovo poziciją palaiko ir Lietuvos Evangelikų reformatų bažnyčios vadovas Tomas Šernas. Jis BNS tvirtino, kad reformatai griežtai nepritaria partnerystės prilyginimui santuokai.

„Mūsų bažnyčia palaiko nuostatą, kad yra vyro ir moters sąjunga ir iš jos išplaukia šeima. Tai, kad naudojamasi tuo pačiu šaldytuvu ir tualetu, dar nėra šeimos požymis. Biurokratams galbūt lengviau apskaičiuoti tokius ūkius. Bet tai gali būti kokia nors partnerystė, ar kitas juridinis vienetas, bet ne šeima“, – sakė jis.

Konstitucijos pataisos Seime inicijuotos po to, kai Konstitucijos Teismas 2011 metų lapkritį paskelbė, kad „konstitucinė šeimos samprata negali būti kildinama tik iš santuokos instituto“.

Konstitucinis Teismas tuomet išaiškino, kad santuoka paremtas modelis turi išskirtinę reikšmę visuomenės gyvenime, tačiau turi būti „saugomos ir ginamos kitokios nei santuokos pagrindu sudarytos šeimos“, įskaitant santuokos nesudariusių vyro ir moters bendrą gyvenimą, kuris grindžiamas „pastoviais emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagarbos, bendro vaikų auklėjimo ir panašiais ryšiais“.

Vyriausybės išvada yra rekomendacinio pobūdžio Seimo nariams, ji nesukuria teisinių kliūčių keisti Konstituciją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.