Lietuvoje

2015.09.08 13:45

A. Kubilius siūlo receptą: socialdemokratų vyriausybė be Darbo partijos

LRT.lt2015.09.08 13:45

Konservatorių-krikdemų pirmininkas Andrius Kubilius prakalbo apie socialdemokratų mažumos vyriausybės, kurią paremtų opozicijoje esantys dešinieji ir kurioje nebūtų Darbo partijos bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, galimybę. Pasak jo, jau ir dabar mažesnieji koalicijos partneriai balsuoja prieš esminius įstatymus ir didžiuosius darbus socialdemokratams pavyksta vykdyti tik opozicijos balsų pagalba. Socialdemokratai teigia, kad už tokį politinį triuką kartą jau buvo nubausti rinkimuose.

Konservatorių-krikdemų pirmininkas Andrius Kubilius prakalbo apie socialdemokratų mažumos vyriausybės, kurią paremtų opozicijoje esantys dešinieji ir kurioje nebūtų Darbo partijos bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, galimybę. Pasak jo, jau ir dabar mažesnieji koalicijos partneriai balsuoja prieš esminius įstatymus ir didžiuosius darbus socialdemokratams pavyksta vykdyti tik opozicijos balsų pagalba. Socialdemokratai teigia, kad už tokį politinį triuką kartą jau buvo nubausti rinkimuose.

Prezidentei Daliai Grybauskaitei pradėjus eiti antrą kadenciją Vyriausybė turės jai grąžinti įgaliojimus, tačiau apie galimybę performuoti koaliciją šalies vadovė kalba atsargiai. Portalo 15min.lt vyriausiasis redaktorius Rimvydas Valatka pastebi, kad svarstydama šią galimybę D. Grybauskaitė užsimena apie konstitucinius jos galių apribojimus, kurie „neleidžia Prezidentui labai daug taškytis“.

„Neturėtų būti didelių perturbacijų, jeigu, žinoma, kuri nors valdančiosios koalicijos partija nesugalvos kelti audros šitoje kūdroje“, – LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ sakė R. Valatka.

Tačiau laidoje dalyvavę A. Kubilius bei Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis tvirtina, kad socialdemokratams ši koalicija yra nenaudinga. Jie remiasi tuo, kad partija Europos Parlamento rinkimuose surinko vos 17,27 proc. balsų ir nedideliu skirtumu pralaimėjo opozicijoje esantiems konservatoriams.

E. Masiulis teigė, kad iki 17 proc. kritęs palaikymas turėtų „spausti smegenis“ socialdemokratams.

„Tai yra tam tikros brandos klausimas: jei socdemai galvoja, kad jiems gerai tokioje koalicijoje su V. Uspaskichu, V. Tomaševskiu ir R. Paksu, kurie balsuoja priešingai negu esminiai klausimai ir reikalai juda tik dėl to, kad mes būdami opozicijoje balsuojame konstruktyviai ir paremiame, tai čia socialdemokratų apsisprendimas. Tam apsisprendimui įtakos turės ir Prezidentė, ir jos mandatas“, – antrino A. Kubilius.

Jis priminė 2006–2007 metais susidariusią situaciją: „Kai socialdemokratai apsisprendė, kad su Darbo partija daugiau nebenori (...) – mažumos vyriausybė, kuri veikė su mūsų parama. (...) Matėme reikalą, kad po visokių „juodųjų buhalterijų“ valstybė galėtų būti laisvesnė nuo tokių partijų dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje. Mes matėme tame savo uždavinį. (...) Atėjo Seimo rinkimai ir pasirodė, kad rinkėjai mūsų už tai nenubaudė“, – teigė A. Kubilius, atsakydamas į laidos vedėjo Edmundo Jakilaičio klausimą, ar dešiniųjų užuominos socialdemokratams yra reali galimybė, ar tik diskusijos provokacija.

Socialdemokratų atstovas Zigmantas Balčytis teigė, kad jo partijoje diskusijų apie mažumos vyriausybės galimybe nevyksta, be to, jis pabrėžė, kad socialdemokratai už tai rinkimuose sykį jau „buvo nubausti“.

Tuo metu Viktoras Uspaskichas teigė, kad pas premjerą susirinkę valdančiosios koalicijos atstovai pirmadienį patvirtino norą toliau dirbti kartu.

„Man tikrai rūpėjo šitas klausimas, todėl kad labai daug kalbama apie Darbo partiją. Paklausiau premjero, ar jam komfortiška dirbti su darbo partijos kandidatu. Jeigu ką, mes galime peržiūrėti kažką...“, – sakė V. Uspaskichas.

„Jei Butkevičius lieka premjeras, o konservatoriai pakeičia Darbo partiją, tai jie ir užima Darbo partijos poziciją – jų reitingai po truputį auga, o socialdemokratų po truputį krenta, kadangi jų daugiausiai ministru, premjeras, ir t.t., – kalbėjo R. Valatka. – Ar gali socialdemokratai tai sau leisti? Jei aš būčiau tos partijos narys, aš piestu stočiau. Antras dalykas, ar jūs įsivaizduojate: sėdi Juknevičienė ir Bradauskas prie vieno stalo ir dar Gražulis majačinasi kažkur“.

„Aš suprantu, kad šviesios ateities socialdemokratams nenusimato. Jei viskas išlieka, kaip yra dabar, tai yra blogai, o jei bandoma konstruoti kažkokį vaivorykštinį darinį – irgi yra negerai“, – diskusijos apie galimybę keisti valdančiąją koaliciją pabaigoje teigė E. Masiulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.