Naujienų srautas

Lietuvoje2014.05.26 18:37

Socialdemokratai surado kaltus

Europos Parlamento rinkimuose didelių lūkesčių turėję socialdemokratai šiuo metu yra lyg musę kandę. Nustebimą iliustruoja ir politikų pasipiktinimas sociologais, kurį pirmadienį spaudos konferencijoje išsakė Seimo vicepirmininkas, partijos Propagandos veiklos grupės vadovas Gediminas Kirkilas.

Europos Parlamento rinkimuose didelių lūkesčių turėję socialdemokratai šiuo metu yra lyg musę kandę. Nustebimą iliustruoja ir politikų pasipiktinimas sociologais, kurį pirmadienį spaudos konferencijoje išsakė Seimo vicepirmininkas, partijos Propagandos veiklos grupės vadovas Gediminas Kirkilas.

„Aš vis labiau su kiekvienais rinkimais nusiviliu mūsų sociologais. Kalbant apie sociologų prognozes, tai jos nepasitvirtino, nors Vakaruose įprasta, kad paklaida gali būti keletas procentų ir yra labai griežti reikalavimai – pačiam teko stebėti rinkimus Anglijoje. Mūsų sociologinės kompanijos visos ten netektų licencijų“, – apgailestavo G. Kirkilas.

„Mūsų sociologai tampa rinkimų kampanijos dalyviais, o ne sociologais. Jie iš tikrųjų turėtų stebėti procesą, pateikti kažkokius tai skaičius. Bet, deja, yra taip. Grįšiu prie nuomonės, kad atsakomybė už sociologinius tyrimus, kurie skelbiami, turi būti labai aiški, kaip yra daugelyje šalių. Kai kuriose šalyse kompanijos atsakingos net už oro prognozes, nes jeigu žmogus patenka į audrą, kuri nebuvo prognozuota, jis gali teistis – pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose“, – pridūrė politikas.

Kaip žinoma, paskutinės visuomenės nuomonės apklausos socialdemokratams žadėjo daug geresnius rezultatus. „Vilmorus“ duomenimis, socialdemokratų populiarumas balandžio mėnesį siekė 21,5 proc., „Spinter tyrimai“ šiai partijai žadėjo 27,5 pro. balsų. Tačiau realybė pasirodė žiauresnė – už socialdemokratus balsavo tik 16,3 proc. rinkėjų.

„Kaip premjeras minėjo, dėl Europos Parlamento rinkimų, mes tikrai turėjome šiek tiek kitokį tikslą: 3–4 vietas, bet, manau, kad karštas oras taip pat prisidėjo, kad mūsų rinkėjai, turėję ateiti į šiuos rinkimus, ko gero, neatėjo. Viena iš didžiausių mūsų partijos problemų – didieji miestai: ne tik Europos Parlamento, bet ir Prezidento rinkimuose. Kaip žinome, ten rezultatai buvo prastesni, kas ir nulėmė galutinius rezultatus“, – spaudos konferencijoje sakė socdemų kandidatas į prezidentus Zigmantas Balčytis.

Sociologas: socdemai turėtų pagalvoti apie savo rinkimų kampaniją

Savo ruožtu visuomenės nuomonės tyrimų bendrovės „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys atremia priekaištus sociologams. Anot pašnekovo, socialdemokratams vertėtų pagalvoti apie savo rinkiminę kampaniją – kodėl ji nepavyko.

„Apklausa vyko keturias savaites prieš rinkimus, kampanija dar nebuvo prasidėjusi. Kodėl vėliau nedarome? Tai brangus dalykas, neužsakė G. Kirkilas vėlesnių apklausų. Man akivaizdu, kad socialdemokratų nesėkmė susieta su prastu darbu, galbūt net kai kurių partijos narių arogancija“, – portalui LRT.lt komentavo sociologas.

Šiek tiek balsų socialdemokratai galbūt esą galėjo prarasti ir dėl to, kad rinkimų biuletenyje jų partija buvo paskutinė, tuo metu Liberalų sąjūdžio – pirma. „Apskritai vertėtų pažiūrėti į socialdemokratų sąrašą. Senokas jis, žmonėms reikia kažkokio šviežumo, permainų politinėje scenoje. Atsiverti sąrašą ir vėl G. Kirkilas. Jis prognozavo, kad partija gaus keturias vietas, tai ketvirtas ir liko“, – kalbėjo „Vilmorus“ vadovas.

Su mesta kritika nesutinka ir „Baltijos tyrimų“ generalinė direktorė Rasa Ališauskienė. „Bent jau mes skelbėme paskutinius rezultatus balandžio mėnesį, prieš pirmąjį [Prezidento rinkimų] turą. Be to, buvo skelbti rezultatai, jei vyktų rinkimai į Seimą, o šie rinkimai ir rinkimai į EP labai skiriasi“, – portalui LRT.lt komentavo R. Ališauskienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad sociologų skelbiami rezultatai paprastai atspindi visų rinkėjų, turinčių teisę balsuoti, nuomonę. „Tuomet reikia žiūrėti į tuos, kas ketina ateiti, kas tikrai ateis, atsižvelgti į aktyvumą. Ne visai pagrįsta kritika, bet dar turbūt nebuvo rinkimų, po kurių G. Kirkilas neapkaltintų sociologų“, – kalbėjo R. Ališauskienė.

Žada iš klaidų padaryti išvadas

Socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius spaudos konferencijoje pažymėjo, kad valdančiosios daugumos partijos – socialdemokratai, Darbo partija, „Tvarka ir teisingumas“, Lenkų rinkimų akcija – iš esmės vis tiek laimėjo rinkimus, tačiau politikas pasveikino Liberalų sąjūdį bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungą, kurios šiuose rinkimuose pademonstravo aukštąjį pilotažą.

„Europos Parlamento rinkimus vertinu patenkinamai“, – sakė premjeras.

Jis irgi pripažino, kad silpnoji socdemų vieta – didieji miestai, kurie nebalsuoja už kairiąsias partijas, tuo metu regionuose, kur socialdemokratai populiarūs, gyventojų mažėja.

„Tikrai klaidų padaryta, tą reikia pripažinti, tas akivaizdžiai matėsi. Bet mes padarysime iš to išvadas“, – pridūrė A. Butkevičius.

Rinkimų štabo vadovas Juozas Bernatonis irgi teigė, kad rinkimų rezultatus įsivaizdavo šiek tiek kitaip. „Neįsivaizdavau, kad tokią įtaką turės prezidentės D. Grybauskaitės rėmimas konservatorių ir liberalų sąrašo. Realiai, matyt, tie žmonės, kurie balsavo už prezidentę, dažniausiai balsavo ir už tuos sąrašus. Iš čia atsirado papildomi opozicijos balsai“, – sakė politikas.

Socialdemokratai sureagavo ir į konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus teiginius apie naujos koalicijos formavimą Seime. „Matyt, neišsimiegojęs“, – svarstė J. Bernatonis.

A. Butkevičius priminė, kad rinkimai vyko ne į Seimą, o į Europos Parlamentą, todėl valdančiajai daugumai, jo teigimu, tai jokios įtakos neturės.

„Vyriausybė toliau dirbs stabiliai, kabinetas, manau, nesikeis“, – teigė premjeras.

Kandidatavimas į du postus – ne klaida

Pasiteiravus apie didžiulius pinigus, kuriuos socdemai išleido rinkimams, A. Butkevičius sakė, kad pinigai ne viską lemia.

Z. Balčytis kalbėjo, kad socdemų tikslas buvo užtikrinti antrą rinkimų turą Prezidento rinkimuose. „Nuo to laimėjo demokratija“, – teigė politikas.

Jis taip pat pridūrė, kad D. Grybauskaitė naudojosi administraciniais resursais, todėl jai dalyvauti rinkimuose buvo lengviau.

Klausiamas, kodėl Europos Parlamento rinkimuose liko antras po Vilijos Blinkevičiūtės, Z. Balčytis sakė, jog visiškai neskyrė dėmesio Europos Parlamento rinkimams.

Tačiau tiek A. Butkevičius, tiek Z. Balčytis tebemano, kad vieno asmens kandidatavimas į du postus nebuvo klaida.

„Aš manau, kad tai ne klaida“, – sakė A. Butkevičius.  „Taip pat mano ir ponas Z. Balčytis“, – juokėsi Z. Balčytis, pridūręs, kad dėl darbo Europos Parlamente pastaruosius penkerius metus nelabai aktyviai dalyvavo Lietuvos politiniame gyvenime, todėl rinkimų kampanija jam buvo per trumpa.

Z. Balčytis taip pat pridūrė, kad rinkimuose socialdemokratams pakenkė valstybinė pozicija – už euro įvedimą ir prieš draudimą parduoti žemę užsieniečiams: „O kiti kalbėjo priešingai. Ir todėl šiandien toks rezultatas. Netgi liberalai kai kuriuos sudėtingus klausimus nutylėdavo, siūlė pensijas sugrąžinti“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi