Lietuvoje

2012.09.06 10:42

URM tikisi, kad Lietuvoje gyvenantys armėnai ir azerbaidžaniečiai piketuos santūriai

ELTA2012.09.06 10:42

Užsienio reikalų ministerija (URM) teigia žinanti apie ketvirtadienį rengiamus Lietuvoje gyvenančių armėnų ir azerbaidžaniečių bendruomenių atstovų piketus ir sako besitikinti, kad jų dalyviai savo pozicijas reikš taikiai.

Užsienio reikalų ministerija (URM) teigia žinanti apie ketvirtadienį rengiamus Lietuvoje gyvenančių armėnų ir azerbaidžaniečių bendruomenių atstovų piketus ir sako besitikinti, kad jų dalyviai savo pozicijas reikš taikiai.

„Tikimės, kad šių piketų dalyviai savo pozicijas išsakys santūriai, nenaudodami karingos retorikos, gerbdami vieni kitų tautinius simbolius ir nekurstant nesantaikos tarp tautų, kurios jau daug šimtmečių gyvena Lietuvoje taikiame sambūvyje“, – sakoma URM pranešime spaudai.

URM taip pat sako išreiškianti susirūpinimą „dėl įtemptos situacijos, kuri susidarė po Azerbaidžano valdžios sprendimų Ramilo Safarovo atžvilgiu“ ir ragina ieškoti kelių įtampos mažinimui bei tarptautinės teisės principais kylančio dialogo atnaujinimui.

URM tikisi, kad armėnų ir azerbaidžaniečių tautybių Lietuvos piliečiai prisidės prie šių pastangų, teigiama pranešime.

ELTA primena, kad 2004 m. vasarį Azerbaidžano kariškis R. Safarovas Vengrijoje kirviu užkapojo miegantį Armėnijos kariškį Gurgeną Margarianą ir už tai Vengrijos buvo įkalintas iki gyvos galvos. Abu kariškiai į Budapeštą buvo atvykę tobulinti anglų kalbos žinių pagal NATO programą „Partnerystė vardan taikos“.

R. Safarovo advokatai teisme tvirtino, kad kaltinamasis skausmingai išgyveno artimųjų žūtį per Azerbaidžano karą su Armėnija. Be kita ko, G. Margarianas tariamai įžeidė jo šalį.

2012 m. rugpjūčio pabaigoje Vengrija priėmė sprendimą išduoti kalinamą kariškį Azerbaidžanui. Nors Baku užtikrino Budapeštą, kad jis atliks savo bausmę, Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas suteikė jam malonę. Be to, R. Safarovui buvo suteiktas majoro laipsnis, namas ir aštuonerių metų vertės atlyginimas.

Rusija pareiškė didelį susirūpinimą dėl R. Safarovo ekstradicijos ir malonės suteikimo, o JAV prezidentas Barackas Obama teigė esantis nusivylęs dėl tokio Azerbaidžano valdžios sprendimo ir prašė paaiškinti jį.

Praėjusį penktadienį Armėnija nutraukė diplomatinius santykius su Vengrija, o sekmadienį Budapeštas iškvietė Azerbaidžano ambasadorių pareikšti protestą dėl Baku sprendimo.

Pirmadienį Armėnija įspėjo Azerbaidžaną esanti pasiruošusi karui.

„Mes nenorime karo, tačiau, jei reikės – kovosime ir laimėsime. Mes nebijome žudikų, net jei jie naudojasi valstybės vadovo apsauga, – teigiama sekmadienį vėlai vakare paskelbtame Armėnijos prezidento Seržo Sargsiano pranešime. – Jie (azerbaidžainiečiai) buvo įspėti“.

Tarp Armėnijos ir Azerbaidžano ilgą laiką tęsiasi konfliktas dėl ginčytino Kalnų Karabacho regiono.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.