Lietuvoje

2015.02.14 17:10

Lietuvoje vyksta prezidento ir Europos Parlamento rinkimai

BNS, ELTA2015.02.14 17:10

Lietuvoje sekmadienio rytą prasidėjo prezidento rinkimų antrasis turas ir Europos Parlamento rinkimai.

Lietuvoje sekmadienio rytą prasidėjo prezidento rinkimų antrasis turas ir Europos Parlamento rinkimai.

Balsavimo apylinkės atsidarė 7 valandą. Rinkimų komisijos didesnio aktyvumo tikisi vakarop, kai daug gyventojų grįš iš kaimų ir sodų.

Vilniaus Titnago rinkimų apylinkės komisijos pirmininkas Jonas Grinys sakė, kad per pirmąją valandą balsuoti atėjo gerokai mažiau rinkėjų nei anksčiau.

„Iki aštuntos valandos paprastai ateidavo per šimtą rinkėjų, o dabar – tik 27. Daugiau rinkėjų laukiame pavakary, kai žmonės grįš iš sodybų, sodų ir kaimų“, – BNS sakė komisijos pirmininkas.

Pasak jo, balsuoti galės visi, kurie į rinkimų apylinkės patalpas ateis iki 20 valandos.

Iki penktadienio vakaro iš anksto rinkimuose buvo balsavę 5,5 proc. rinkėjų – kiek daugiau nei prieš dvi savaites. Didesnis išankstinis aktyvumas siejamas su karštais orais savaitgalį, per kurį daugelis žmonių išvyksta iš namų.

Rinkėjų sąrašuose įrašyta 2 mln. 536 tūkst. 215 rinkėjų.

Prezidento rinkimų antrajame ture varžosi du daugiausiai balsų pirmą kart balsuojant surinkę kandidatai: antros kadencijos siekianti šalies vadovė Dalia Grybauskaitė ir socialdemokratas europarlamentaras Zigmantas Balčytis.

Europos Parlamento rinkimuose dėl 11 mandatų Lietuvai rungiasi dešimt kandidatų sąrašų.

Praneša apie daugiau pažeidimų

„Baltosios pirštinės“ iki 18:00 val. užfiksuoti 72 galimi LR Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų pažeidimai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vienas išskirtinesnių gautų pranešimų apie galimą pažeidimą: Kupiškyje užfiksuotas atvejis, kuomet miestelio bažnyčios klebonas šv. mišių ir pamokslo metu kvietė rinkimuose balsuoti už vieną iš kandidatų į LR Prezidentus.

Daugiausiai pranešimų apie galimus pažeidimus, net 40, yra apie įvairius neleistinos agitacijos atvejus, kuomet „Baltųjų pirštinių“ savanoriai ir aktyvūs piliečiai fiksavo neleistinai pakabintus politinės reklamos plakatus, lankstinukus balsavimo vietose ir pan.

„Baltosios pirštinės“ užfiksavo 58 galimus pažeidimus

Iki 15 val. užfiksuoti 58 galimi LR Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų pažeidimai. Užfiksuoti keli atvejai apie galimus rinkėjų balsų pirkimus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gautas pranešimas apie Švenčionių r. Cirkliškio k. galimai perkamus balsus. Anot apie pažeidimą pranešusio asmens, kaimo apylinkėse važinėja automobilis, kuris ragina balsuoti už tam tikrą partiją Europos Parlamento rinkimuose ir už tai siūlo piniginį atlygį. Šį galimą balsų pirkimo atvejį tiria Vyriausioji rinkimų komisija.

Taip pat pranešta ir apie Vilniaus rajono Avižienių bei Sudervės kaimuose pastebėtą galima rinkėjų papirkinėjimą, kuomet neblaivūs rinkėjai nuvežami iki rinkimų apylinkių ir jiems įduodamos rinkėjų kortelės – į šias rinkimų apylinkes išvyko papildomos „Baltųjų pirštinių“ savanorių pajėgos.

VRK: rinkėjų aktyvumas išlieka aukštas

Sekmadienį vykstančiame Lietuvos Prezidento rinkimų antrajame ture ir rinkimuose į Europos Parlamentą rinkėjų aktyvumas išlieka aukštas, teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

„Ypatingų naujienų neturime – rinkėjų aktyvumas išlieka aukštas. 14 val. duomenimis, rinkėjų aktyvumas yra 23,38 proc. – 2,5 proc. mažesnis nei pirmajame rinkimų rate (tada rinkėjų aktyvumas buvo 26,96 proc.). Priminsiu, kad rinkimų aktyvumas balsuojant iš anksto šiame etape yra didesnis – turime 6,58 proc. iš anksto balsavusių rinkėjų“, – spaudos konferencijos metu sakė Z. Vaigauskas.

Pasak VRK pirmininko, rinkimų apylinkės dirba sklandžiai, jose nesusidaro spūstys, o gyventojai itin aktyviai naudojasi šių metų naujove – galimybe balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje.

„Pirmajame rate turėjome eilių, šiuo metu jų neturime – apylinkių rinkimų komisijos pradėjo dirbti sparčiau. (...) Labai sėkmingai vyksta programa, kada balsuoja kitose rinkimų apylinkėse. 10 val. tokių rinkėjų buvo 7373 ir jie pasinaudojo ta teise 1419 rinkimų apylinkių. Iki 14 val. rinkėjų skaičius, kurie pasinaudojo teise balsuoti kitose rinkimų apylinkėse, yra 19 tūkst. ir 1 rinkėjas. Jie formavo užklausas 1732 apylinkėse“, – skaičius vardijo VRK pirmininkas, pasak kurio, balsavimo užklausų nesulaukė tik mažiausios Lietuvos rinkimų apylinkės.

„Galimybė rinkėjui balsuoti kitoje rinkimų apylinkėje yra labai paklausi. Vilniaus mieste tokių asmenų turime 4623, Kauno miesto savivaldybėse – 1692, Klaipėdos mieto savivaldybėje – 1076“, – apibendrino Z. Vaigauskas.

VRK duomenimis, aktyviausiai balsuojama Šalčininkų rajono, Palangos miesto ir Akmenės rajono savivaldybėje. Tuo metu pasyviausi yra Kalvarijos, Kaišiadorių, Vilkaviškio, Kazlų Rūdos ir Marijampolės rajonų gyventojai.

Sekmadienį Lietuvos piliečiai renka naująjį Respublikos Prezidentą ir 11 šalies delegatų į Europos Parlamentą. 7 val. ryto visoje šalyje atsidariusiose rinkimų apylinkėse rinkėjai balsus galės atiduoti iki 20 val. vakaro.

Kadangi gegužės 11-ąją vykusiame pirmajame Prezidento rinkimų ture Lietuvos piliečiai šalies vadovo neišrinko, kartu su Europos Parlamento rinkimais vyksta ir antrasis šalies vadovo rinkimų turas.

Jame dalyvauja antrosios kadencijos siekianti Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Socialdemokratų partijos iškeltas kandidatas, dabartinis europarlamentaras Zigmantas Balčytis, pirmajame balsavime surinkę atitinkamai 45,92 proc. ir 13,62 proc. rinkėjų balsų. Per pakartotinį balsavimą išrinktas bus kandidatas, sulaukęs didesnės dalies piliečių simpatijų.

Dėl vietos Europos parlamente šiuose rinkimuose varžosi 9 partijos – Liberalų sąjūdis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Darbo partija, partija Tvarka ir teisingumas, Lietuvos žaliųjų partija, Tautininkų sąjunga, Liberalų ir centro sąjunga, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų partija – bei viena rinkimų koalicija, pasivadinusi Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“.

Sekmadienį policija gavo 12 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus

Iki sekmadienio vidurdienio policija gavo 12 pranešimų apie galimus pažeidimus vykstant antrajam prezidento rinkimų turui bei rinkimams į Europos Parlamentą, pranešė Policijos departamentas. Ikiteisminių tyrimų kol kas nepradėta.

Iš viso pradedant išankstiniu balsavimu, tai yra gegužės 19 diena, policija gavo 28 pranešimus apie galimus pažeidimus. 16 pranešimų gauta nuo gegužės 19 iki gegužės 25 dienos ryto. Gegužės 25 dieną gauta 12 pranešimų. Daugiausiai gauta pranešimų apie neleistiną agitaciją.

Taip pat gauta pranešimų apie viešosios tvarkos pažeidimus, apie galimus papirkimus, apie įtartinus asmenis ir automobilius, kuriais neva vežami rinkėjai.

V. Skaračio (BFL) nuotr.

„Policija reaguoja ir tikrina kiekvieną pranešimą“, – rašoma Policijos departamento pranešime.

Siekiant užtikrinti viešąją tvarką rinkimų metu, sekmadienį rinkimų apylinkių komisijos narių ir stebėtojų saugumui bei siekiant užkirsti kelią kitiems teisėtvarkos pažeidimams, visoje šalyje sustiprintas policijos pajėgų darbas. Rinkimų metu dirbsiantys pareigūnai fiksuos visus tokius atvejus, o esant pagrindui, bus pradedami ikiteisminiai tyrimai.

Balsavimo vietose policija užtikrins nuolatinį viešąjį patruliavimą. Ypatingas dėmesys bus kreipiamas į žmonių grupes, organizuotai atvežamas į rinkimų vietas balsuoti, transporto priemones, kuriomis nuolat atvažiuojama prie jų, asmenis, kurie į rinkimus atvykusiems vyresnio amžiaus žmonėms siūlosi paaiškinti, kaip teisingai užpildyti rinkimų biuletenius ir pan.

Pareigūnams nurodyta nedelsiant reaguoti į viešosios tvarkos ir kitus teisėtvarkos pažeidimus bei nusikalstamas veikas, susijusias su rinkimais. Informacija apie galimus pažeidimus bus teikiama ir skaidrumo linijai, pareigūnai bendradarbiaus su pilietine iniciatyva „Baltosios pirštinės“.

Baudžiamojo kodekso 172 straipsnyje numatyta, kad trukdymas pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Atsakomybė numatyta ir tiems, kurie sutinka perleisti savo balsą už pinigus ar kitokį atlygį. Rinkėjo balsavimas už atlygį, siūlymasis balsuoti už atlygį ar kurstymas tai daryti rinkimuose ar referendume užtraukia administracinę atsakomybę ir baudą nuo 1000 iki 2000 litų.

Pareigūnai įspėja, kad kiekvienas gautas pranešimas yra aktyviai tikrinamas, į įvykio vietas išvyksta policijos pareigūnai, o nustačius atvejus, kuomet bandoma papirkti rinkėjus, šių asmenų atžvilgiu vykdomi atitinkami policijos veiksmai. Policija ragina žmones elgtis sąžiningai ir pilietiškai, nebandyti papirkinėti rinkėjų ar pardavinėti savo balsų.  

Pirmojo prezidento rinkimų turo metu nuo gegužės 3 iki gegužės 12 dienos policija gavo 70 pranešimų apie galimus pažeidimus.

Pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Daugiausia pranešimų gauta iš Vilniaus apskrities – 33, Kauno apskrities – 13, Panevėžio apskrities – 7, iš Marijampolės apskrities – 6.

2013 metais vykusių rinkimų į Seimą metu policija gavo apie 500 pranešimų apie pažeidimus ir pradėjo 27 ikiteisminius tyrimus.

„Baltosios pirštinės“ užfiksavo 29 atvejus

Iki 12.30 val. užfiksuoti 29 galimi LR Prezidento ir Europos Parlamento rinkimų pažeidimai, rašoma „Baltųjų pirštinių“ pranešime žiniasklaidai.

Gaunama itin daug pranešimų apie neleistiną agitaciją, vienas iš jų: Zarasų rajone, Dusetų kaime, buvo pastebėti politinės reklamos plakatai. „Baltosios pirštinės“ primena, kad rinkimų dieną agitacija draudžiama, tad dėl šio atvejo kreiptasi į Vyriausiąją rinkimų komisiją, prašant ištirti šį pažeidimą ir kuo skubiau pašalinti neleistiną agitacinę medžiagą.

Taip pat gautas pranešimas, kad Vilkaviškio r. savivaldybėje galimai perkami balsai. Reaguojant į šį pranešimą, stiprinamos pajėgos šioje savivaldybėje – siunčiami „Baltųjų pirštinių“ iniciatyvos savanoriai iš aplinkinių savivaldybių.

Z. Balčytis tiki, kad šalies vadovas laimės nedidele persvara

Socialdemokratų kandidatas Prezidento rinkimuose Zigmantas Balčytis mano, kad šalies vadovas nugalės savo varžovą nedidele persvara.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

„Tikiu savo sėkme. Persvara bus nedidelė – 1-2 proc.“, – sakė Z. Balčytis sekmadienį Vilniaus Gedimino technikos universitete įsikūrusioje rinkimų apylinkėje atidavęs savo balsą Prezidento rinkimuose.

Kandidatas į Prezidentu mano, kad rinkėjų aktyvumas bus panašus kaip ir pirmajame ture. „Gal truputį mažesnis“, – prognozavo Z. Balčytis.

Paklaustas apie pasirinkimą Europos Parlamento rinkimuose, kandidatas dėl rinkimų agitacijos draudimo buvo nekalbus.

„Pasirinkau atitinkamą partiją, šiandien agituoti negalima, todėl negaliu sakyti kurią, bet turite nujausti. Paklausite, už ką balsuojate Prezidento rinkimuose?“, – juokėsi Z. Balčytis.

Jeigu nebus išrinktas Prezidentu, jis teigė esąs pasiruošęs pasveikinti savo varžovę su pergale.

„Jeigu taip netyčia nutiktų, esu pasiruošęs pasveikinti, manau, kad Prezidentė priims“, – sakė Z. Balčytis.

Kandidatą atlydėjusi žmona Severina Balčytienė sakė tikinti, savo vyro pergale.

„Aš tikiuosi, kad Lietuvos žmonės pasirinks teisingai, o aš savo vyru visada tikėjau ir tikiu“, – sakė S. Balčytienė.

Ponia Severina teigė, kad pirmosios ponios pareigos jai būtų iššūkis, tačiau ji tiki, kad su tuo susidorotų.

„Manau, kad sugebėsiu atstovauti Lietuvai, jeigu vyrą išrinks į Prezidentus“, – sakė S. Balčytienė.

Balsavimo aktyvumas – kaip ir pirmajame ture

Rinkėjų aktyvumas prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento rinkimuose – kaip ir prieš dvi savaites vykusiame pirmajame prezidento rinkimų ture.

„Rinkėjų aktyvumas yra gana didelis, ir praktiškai toks pats kaip prieš dvi savaites“, – per spaudos konferenciją sekmadienį pranešė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Sekmadienį iki 10 val. balsavo 7,4 proc. rinkėjų, kai prieš dvi savaites tokiu metu aktyvumas buvo 7,39 procento. Iš anksto balsavo 6,58 proc. rinkėjų.

Prezidento rinkimų pirmajame ture prieš dvi savaites iki 14 val. buvo balsavę 26,96 proc. rinkėjų, iki 19 val. – 43,53 proc. rinkėjų, o bendras aktyvumas siekė 52, 23 proc. rinkėjų. Savo valią iš anksto buvo pareiškę 6,02 proc. rinkėjų.

Aktyviausiai iki 10 val. balsavo Šalčininkų rajono rinkėjai – 10,82 proc., Akmenės rajone balsavo 10,18 proc. rinkėjų, Anykščių rajone balsavo 9,29 proc. rinkėjų.

VRK vadovas pažymėjo, kad išskyrus kelias apylinkes, turinčias keblumų dėl internetinio ryšio, rinkimų apylinkės dirba sklandžiai, gyventojai aktyviai naudojasi galimybe balsuoti ne savo rinkimų apylinkėje.

„Mes turime pranešimų, kad iki 10 valandos, kaip žinote, įstatymas leidžia rinkėjams balsuoti ir kitoje apylinkėje, 7 tūkst. 373 rinkėjai pasiprašė leidimo balsuoti kitose apylinkėse ir gavo sutikimą“, – sakė Z. Vaigauskas.

Užsienyje balsuoti antrajame prezidento rinkimų ture ir EP rinkimuose registravosi daugiau rinkėjų nei prieš dvi savaites. Kaip pranešė Z.Vaigauskas, pirmajame ture užsienyje registravosi 15 tūkst. 744 rinkėjai, tuo tarpu antrajame ture – 18 tūkst. 115 rinkėjų. Daugiausiai rinkėjų yra Jungtinėje Karalystėje – per 4,5 tūkst., Airijoje – per 1,4 tūkst., Norvegijoje – per 1,2 tūkst., Vokietijoje – per 1,1 tūkst. rinkėjų.

„Rinkėjai buvo pakankamai aktyvūs, balsuojant iš anksto diplomatinėse atstovybėse, mūsų žiniomis, iki sekmadienio atvyko 1 tūkst. 298 rinkėjai. Atstovybių balsavimo komisijos išsiuntė paštu balsavimo dokumentus 11 tūkst. 687 rinkėjams, mums pranešė, kad maždaug 65 proc. visų užsienyje užsiregistravusių rinkėjų yra pasirinkę balsuoti paštu, nemažai, maždaug pusė rinkėjų balsų paštu jau yra pasiekę diplomatines atstovybes“, – pasakojo Z. Vaigauskas.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė per spaudos konferenciją pastebėjo, kad skundų dėl rinkimų pažeidimų nėra gausu.

„Skundų turime pakankamai mažai, rinkėjai skundžiasi dėl agitacinių plakatų stotelėse arčiau nei 50 metrų iki balsavimo patalpos, kad pašto dėžutėse randa agitacijos, taip pat – dėl Vilniaus rajone ant balsavimo patalpų iškabintų iškabų keliomis kalbomis. Šiandien Vilniuje vyks bėgimas, irgi skundžiasi, kad negalės patekti į rinkimų apylinkę“, – sakė L. Matjošaitytė.

Prezidento ir EP rinkimuose iš anksto balsavo 6,58 proc. rinkėjų

Prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP) rinkimuose iš anksto savo valią pareiškė 166 tūkst. 871 arba 6,58 proc. rinkėjų.

Iš anksto savivaldybėse balsavo per 73 tūkst. rinkėjų, specialiuosiuose paštuose – per 15 tūkst. rinkėjų, namuose – per 78 tūkst. rinkėjų.

Pirmajame prezidento rinkimų ture savo valią iš anksto buvo pareiškę 152 tūkst. 792 arba 6,02 proc. rinkėjų.

Premjeras: tikimės laimėti

Premjeras Algirdas Butkevičius, S. Konarskio rinkimų apylinkėje sekmadienio rytą balsavęs antrajame Prezidento rinkimų ture ir Europos Parlamento rinkimuose, nesiryžo prognozuoti, kiek procentų rinkėjų balsų surinks socialdemokratų kandidatas Zigmantas Balčytis.

A. Ufarto (BFL) nuotr.

„Tai yra (prognozuoti – ELTA) pats pavojingiausias dalykas politikui. Palaukime vakaro ir žinosime“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie EP rinkimus, Premjeras teigė tikintis, kad jo vadovaujama partija į Briuselį išsiųs keturis savo narius.

„EP rinkimuose tikimės laimėti. Geriausiu atveju tai būtų keturios vietos EP, aišku, trys taip pat būtų gerai. Bet tikslas yra gauti keturias vietas“, – sakė jis.

Premjeras spėjo, kad EP rinkimuose ir antrajame Prezidento rinkimų ture prie balsadėžių ateis 42-44 proc. visų šalies rinkėjų.

Ministras Pirmininkas sakė, jog pasibaigus rinkimams politikoje tikisi „mažiau nereikalingų diskusijų“.

„Turi būti aiškiai apibrėžtos kryptys, kurių turi laikytis ir Prezidentūra, ir Vyriausybė, ir Seimas. Manau, kad turi būti mažiau įvairiausių manipuliacijų. (...) Mums svarbiausias – užsibrėžto tikslo siekimas“, – sakė jis.

Anot A. Butkevičiaus, kol kas Vyriausybės narių keisti nėra numatyta.

„Po rinkimų su koalicijos partneriais šį klausimą aptarsime. Paklausiu jų nuomonės, ar jie patenkinti savo ministrais. Mano nuomone, tie ministrai, kuriems iš pradžių trūko patirties, jos jau įgijo. Manau, jog šiuo metu keisti juos būtų netikslinga“, – kalbėjo jis.

D. Grybauskaitė: tikiu Lietuvos sėkme ir žmonių atsakomybe

Antrosios kadencijos siekianti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako neabejojanti, kad šalies gyventojai supranta savo atsakomybę balsuodami rinkimuose.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Paklausta apie lūkesčius, Saulėtekyje Vilniuje savo balsą atidavusi šalies vadovė sakė tikinti Lietuvos sėkme.

„Aš tikiu Lietuvos sėkme, ir tą sėkmę turi atnešti mūsų Lietuvos žmonės“, – žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė sakė reitingavusi kandidatus Europos Parlamento rinkimuose, ir pasirinko jai žinomus politikus.

D. Grybauskaitė sakė tikinti, kad aktyvumas nebus mažesnis nei pirmajame rinkimų prezidento ture prieš dvi savaites, kai balsuoti atėjo kiek daugiau nei pusė rinkėjų, nes žmonės supranta savo pilietinę pareigą.

„Tikėkimės, kad mūsų žmonės, kurie apsisprendė, vis vien ateis, nepriklausomai nuo orų. Tie, kas norėjo, atėjo anksčiau. Pilietinė pareiga rinkti ne tik vadovą, bet ir mūsų politikus, kurie dirbs Europoje, yra svarbi, ir tikiuosi, kad mūsų žmonės supranta savo atsakomybę“, – sakė prezidentė.

D. Grybauskaitė antrajame prezidento rinkimų rate varžosi su socialdemokratu europarlamentaru Zigmantu Balčyčiu.

„Baltųjų pirštinių“ savanoriai pastebi kol kas mažą rinkėjų aktyvumą

Pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ savanoriai, aktyviai stebintys Prezidento ir Europos Parlamento rinkimus visoje Lietuvoje, pastebi kol kas mažą rinkėjų aktyvumą.

Nuo rinkimų apylinkių atidarymo 7.00 val. iki 9.00 val. nėra užfiksuota rinkimų pažeidimų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vis dėlto per išankstinį balsavimą ir balsavimą namuose gauti 84 pranešimai apie galimus pažeidimus. Dauguma pranešimų (52) gauti dėl neleistinos vieno iš kandidato į Prezidentus agitacijos trumposiomis žinutėmis, kai žinutės siunčiamos asmenims, kurie nėra užsisakę kandidatų naujienų pranešimų, nėra davę sutikimo politinei reklamai ar kitai informacijai.

„Baltosios pirštinės“ primena, kad Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme numatyta bendra nuostata, kad asmens duomenys tiesioginės rinkodaros tikslu gali būti tvarkomi tik esant išankstiniam duomenų subjekto (fizinio asmens) sutikimui. Už šios nuostatos pažeidimą LR administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta administracinė nuobauda – bauda nuo 500 iki 1000, o esant pakartotiniam pažeidimui – nuo 1000 iki 2000 litų.

Gautų neanoniminių pranešimų sąrašas perduotas Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai tolesniam tyrimui.

Dirbs daugiau policijos pareigūnų ir Generalinė prokuratūra

Antrojo Prezidento rinkimų turo ir rinkimų į Europos Parlamentą dieną policija ir Generalinė prokuratūra dirbs ir padės užtikrinti kiekvieno rinkėjo teisę laisva valia išreikšti savo nuomonę, rinkimų apylinkių komisijos narių ir stebėtojų saugumą.

Sekmadienį, vykstant rinkimams, nuo 6 iki 21 val. Generalinėje prokuratūroje bei teritorinėse prokuratūrose budės prokurorai bei Komunikacijos skyriaus specialistai. Prokuratūrose budėsiantys prokurorai nagrinės gautus pranešimus apie galimus pažeidimus, keisis informacija ir bendradarbiaus aktualiais klausimais su vietos apygardų rinkimų komisijų nariais ir policijos pareigūnais.

Kelią teisėtvarkos pažeidimams užkirsti stengsis visoje šalyje stiprinamas policijos pajėgų darbas.

Pagrindinis pareigūnų tikslas – užkirsti kelią bet kokiems bandymams daryti įtaką rinkėjų valiai ir užkardyti galimus rinkėjų ir rinkimų teisę turinčių asmenų papirkimus bei užkirsti kelią kitiems teisėtvarkos pažeidimams. Rinkimų metu dirbsiantys pareigūnai fiksuos visus tokius atvejus, o esant pagrindui, bus pradedami ikiteisminiai tyrimai.

Balsavimo vietose policija užtikrins nuolatinį viešąjį patruliavimą.

Pareigūnams nurodyta nedelsiant reaguoti į viešosios tvarkos ir kitus teisėtvarkos pažeidimus bei nusikalstamas veikas, susijusias su rinkimais. Informacija apie galimus pažeidimus bus teikiama ir skaidrumo linijai, pareigūnai bendradarbiaus su pilietine iniciatyva „Baltosios pirštinės“.

Galiojančio asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento neturintiems ir dėl to rinkimuose dalyvauti negalintiems asmenims pagelbės sekmadienį dirbsiantys ir Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos darbuotojai.

Pasak Migracijos valdybos viršininko Gintaro Bagužio, Prezidento antrojo turo ir Europos Parlamento rinkimų dieną Migracijos valdyba dirbs nuo 9.00 iki 13.00 valandos ir suteiks tik būtiniausias paslaugas su netikėtomis problemomis susidūrusiems asmenims. Bus galima atsiimti anksčiau užsakytą ir jau pagamintą asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą.

Dėl kokių nors priežasčių praradusiems asmens tapatybės kortelę ar pasą gegužės 25 d. bus išduodamas piliečio asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantis laikinasis pažymėjimas, kuris rinkimų dieną atstos pasą ar asmens tapatybės kortelę. Laikinasis pažymėjimas galioja ne ilgiau kaip vieną mėnesį nuo išdavimo dienos, išduodamas tik pateikus prašymą įgyti naują asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą ir sumokėjus (arba pateikus mokėjimo kvitą) nurodytą sumą už pasirinktojo dokumento išdavimą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.