Lietuvoje

2014.05.24 11:10

JT komitetas ragina Lietuvą ištirti spėjimus dėl CŽV kalėjimų

BNS2014.05.24 11:10

Jungtinių Tautų komitetas prieš kankinimą paragino Lietuvą ištirti spėjimus, kad šalyje galėjo veikti slaptas Jungtinių Valstijų kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti.

Jungtinių Tautų komitetas prieš kankinimą paragino Lietuvą ištirti spėjimus, kad šalyje galėjo veikti slaptas Jungtinių Valstijų kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti.

Penktadienį paskelbtoje ataskaitoje komitetas paragino „per protingą laiką baigti tyrimą dėl įtarimų, kad šalis dalyvavo Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) asmenų perdavimo ir slapto sulaikymo programose“.

Lietuvos institucijoms taip pat rekomenduota apie tyrimą informuoti visuomenę ir užtikrinti, kad procesas vyksta skaidriai. Komitetas taip pat paprašė pateikti jam informaciją apie vykstantį ikiteisminį tyrimą.

Tokias išvadas komitetas paskelbė po to, kai šį mėnesį Ženevoje buvo išklausyta Lietuvos delegacijos informacija. Delegacijai vadovavo teisingumo viceministras Saulius Stripeika.

Lietuvos Generalinė prokuratūra vasario mėnesį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl spėjimų, kad Lietuvoje įkurtame slaptame amerikiečių centre 2004–2006 metais galėjo būti kalinamas Saudo Arabijos pilietis. Vykdyti tyrimą prokurorus įpareigojo teismas.

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Redress“ praeitą rudenį pareiškė, jog „labai tikėtina“, kad 2003 metais Pakistane sulaikytas Saudo Arabijos pilietis M.al- Hawsawis, kuriam dabar gresia mirties bausmė, buvo kalinamas Lietuvoje.

Nevyriausybinių organizacijų teigimu, vyras į Gvantanamo bazę pateko 2003-ųjų rugsėjį su dar mažiausiai trimis įtariamaisiais, o 2004 metų kovą buvo išgabentas į Maroką. Lietuva kaip tolesnė maršruto vieta išskirta įvertinus skrydžių duomenis, spėjamą kitų įtariamųjų judėjimą.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003–2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

Po parlamentinio tyrimo atskirą tyrimą pradėjo prokuratūra, tačiau jį nutraukė, pareiškusi, jog negavo duomenų, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos CŽV kaliniams laikyti.

Buvę valstybės ir saugumo struktūrų vadovai neigia, kad Lietuvoje galėjo būti CŽV kalėjimas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.