Naujienų srautas

Lietuvoje2014.05.23 11:26

Lietuvoje atsiras nauji elektronikos atliekų surinkimo konteineriai

ELTA 2014.05.23 11:26

Į Lietuvos miestų ir miestelių viešąsias erdves iškeliauja daugiau nei 3,6 tūkst. universalios paskirties elektronikos atliekų surinkimo konteinerių, į kuriuos gyventojai raginami mesti atitarnavusią elektroninę įrangą, baterijas, akumuliatorius ir lemputes.

Į Lietuvos miestų ir miestelių viešąsias erdves iškeliauja daugiau nei 3,6 tūkst. universalios paskirties elektronikos atliekų surinkimo konteinerių, į kuriuos gyventojai raginami mesti atitarnavusią elektroninę įrangą, baterijas, akumuliatorius ir lemputes.

Šalies prekybos centruose bus pastatyti 550 konteinerių, pritaikytų visos elektros ir elektroninės įrangos, baterijų, akumuliatorių ir dujinių elektros lempučių surinkimui. Tai – pirmieji tokie universalūs konteineriai Lietuvoje.

Tuo metu viešosiose šalies įstaigose – paštuose, seniūnijose, ligoninėse, transporto stotyse, švietimo įstaigose ir pan. – planuojama pastatyti apie 3 tūkst. mažųjų dvinarių baterijų ir dujošvyčių lempučių surinktuvų.

Aplinkos ministerijos Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas konteineriams įsigyti skyrė 460 tūkst. litų.

Skaičiuojama, kad per metus Lietuvoje nuperkama beveik 25 tūkst. tonų elektroninių prietaisų, vadinasi, tiek pat yra anksčiau ar vėliau išmetama. Tačiau surinkti šiais atliekas, pasak aplinkos viceministro Almanto Petkaus, lietuviams kol kas sekasi sunkiai.

„Pastebima tendencija, kad žmonės, tvarkydami savo aplinką ir atsikratydami atliekų, su elektronika, ypač mažąja, elgiasi ne visai tinkamai. Mes esame įpratę eiti paprasčiausiu keliu ir virdulius, mažus prietaisus, žaislus išmesti į komunalinių atliekų srautą, savo šiukšlių kibirą. Dabar atsiranda galimybė išmesti smulkiąją elektroniką į konteinerius, kurių bus daugiau nei 500, ir tokiu būdu užkirsti kelią pavojingų atliekų patekimui į aplinką“, – penktadienį žiniasklaidai sakė A. Petkus.

Pasak viceministro, šiuo metu elektronikos gamintojai ir importuotojai yra įpareigoti surinkti po 4 kg elektronikos atliekų vienam šalies gyventojui per metus, tačiau šio kiekio surinkti jiems iki šiol nepavyksta.

„Šiuo metu mes nepasiekiame šių tikslų, surenkame beveik 4 kilogramus“, – sako A. Petkus

Tačiau nuo 2018 m. pasikeitus ES teisės aktams privalomas surinkti atliekų kiekis bus skaičiuojamas nuo į rinką išleidžiamos elektronikos kiekio – tuomet gamintojai ir importuotojai privalės surinkti mažiausiai 40 proc. savo parduoto technikos kiekio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi