Lietuvoje

2014.05.19 16:40

Ligos, ateinančios kartu su nauju gyvenimo būdu

Minint pasaulinę uždegiminių žarnyno ligų dieną gydytojai ir menininkai suvienijo jėgas. Svarbu gydyti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai – menas esą ramina, o vis dažnėjančias žarnyno ligas lemia ne tik genai, mityba, bet ir įtemptas gyvenimo būdas.

Minint pasaulinę uždegiminių žarnyno ligų dieną gydytojai ir menininkai suvienijo jėgas. Svarbu gydyti ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai – menas esą ramina, o vis dažnėjančias žarnyno ligas lemia ne tik genai, mityba, bet ir įtemptas gyvenimo būdas.

Nepagydomas Krono ar opinio kolito ligas gydytojai vadina civilizacijos ligomis. Kuo daugiau šalis išsivysčiusi, tuo dažnesni šių žarnyno ligų atvejai. Lietuvoje statistika kol kas nėra labai bauginanti – šiuo metu tokių ligonių maždaug pusantro tūkstančio. Susirgimų Lietuvoje maždaug triskart mažiau negu Skandinavijoje, pusantro karto mažiau negu Estijoje. Tačiau nerimą kelia tai, kad ligos atvejų kasmet sparčiai daugėja.

„Per šiuos 8 metus padidėjo apie du kartus: 2,5 karto Krono liga, o opinio kolito didėjimas nuosaikesnis ir ne toks žymus, – sako Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas Limas Kupčinskas. – Greičiausiai po 5–10 metų sergamumas Lietuvoje nesiskirs nuo Vakarų šalių“.

Konkrečių žarnynų ligų priežasčių medikai įvardyti negali, tačiau esą greičiausiai jas lemia genetinis polinkis, žalingi įpročiai, stresas, aplinkos sąlygos.

Lietuva per pastaruosius dešimtmečius iš Vakarų perėmė ir greitą maistą ir tam tikras modernias maisto paruošimo technologijas, todėl kartu pasikeitė ir žmogaus žarnyno mikroflora.

Pasak specialistų, nieko keista, kad šios ligos dažniau pasireiškia jauniems žmonėms, ypač gimusiems jau nepriklausomoje Lietuvoje. Atsiradus pirmiesiems simptomams specialistai ragina iš karto kreiptis į šeimos gydytoją.

„Dažniausias simptomas – viduriavimas, dėl jo visada reikia atvykti išsitirti. Bet sergant Krono liga gali būti ir nepaaiškinami pilvo skausmai, gali būti odos bėrimai, gali būti sąnarių uždegimo reiškiniai, kartais pažeidžiama ir burnos gleivinė, ir stemplė, ir skrandis“, – sako L. Kupčinskas.

Krono ar opinio kolito ligų gydymas trunka visą gyvenimą, o blogiausiu atveju gali atsirasti rizika susirgti ir žarnyno vėžiu, kurio atvejų pasaulyje taip pat daugėja. Siekiant atkreipti dėmesį į šias ligas gydytojai susivienijo su menininkais. Seimo Europos informacijos biure atidaryta paroda, kurią darbų autoriai prilygina meno terapijai.

Gydytojai primena, kad siekiant išvengti šių žarnyno ligų svarbu kuo įvairiau maitintis, laikytis mitybos piramidės principų, o sunegalavus – nieko nelaukiant kreiptis į specialistus.