Naujienų srautas

Lietuvoje2014.05.19 11:41

Dėl teršalų iš Kaliningrado Lietuvoje gaišta žuvys

Širvintos upėje – šimtai pilvais išvirtusių žuvų. Tokį vaizdą vėlų penktadienio vakarą pamatė aplinkosaugininkai, gavę vietinių žvejų pranešimus apie pastebėtus teršalus. Vilkaviškio agentūros vedėjas Vitas Bakas GRYNAS.lt patvirtino, kad teršalai atkeliavo iš Kaliningrado srities atitekančio upelio.

Širvintos upėje – šimtai pilvais išvirtusių žuvų. Tokį vaizdą vėlų penktadienio vakarą pamatė aplinkosaugininkai, gavę vietinių žvejų pranešimus apie pastebėtus teršalus. Vilkaviškio agentūros vedėjas Vitas Bakas GRYNAS.lt patvirtino, kad teršalai atkeliavo iš Kaliningrado srities atitekančio upelio.

Kritusias žuvis skaičiavo šimtais

„Tiksliai negaliu pasakyti, kokia yra šiuo metu situacija, bet jau turime kai kuriuos laboratorinius tyrimus. Pasitvirtino ir vieta, iš kur tie teršalai atkeliavo – iš įtekančio Kaliningrado srities upelio į Širvintą. Tie teršalai, kuriuos techninės galimybės leidžia nustatyti per dieną ar dvi, viršija normas nuo dešimt iki šimto kartų“, – situaciją komentavo Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento  (RAAD) Vilkaviškio agentūros vedėjas Vitas Bakas.

Nors vietos žvejai įtarė, kad upės vanduo užterštas naftos produktais, dalis jau atliktų laboratorinių tyrimų tai paneigia. Kokie tiksliai teršalai pateko į Širvintą, aplinkosaugininkas pasakyti negalėjo, tačiau patikino, kad tai – tikrai ne naftos produktai.

Dėl į upelį išsiliejusių leistinas ribas viršijančių teršalų krito ir nemažai žuvų. Jas skaičiavo tiek Vilkaviškio agentūros aplinkosaugininkai, tiek ir Šakių – skaičius siekia šimtus.

„Kol kas patikrinimo akto nemačiau ir negaliu tiksliai pasakyti – bet žuvų tikrai buvo galbūt ir šimtais“,– sakė V. Bakas.

Teršalus išsklaidys lietaus vanduo

Aplinkosaugininkai sako dar neturintys duomenų, kiek tiksliai teršalų į upę galėjo patekti. Aišku tik viena – teršalai atskirai nebus renkami, nes to padaryti techniškai nėra galimybių. Paklaustas, o tai kokiu būdu tikimasi, kad teršalai iš upės pasišalins, V. Bakas minėjo, kad visą darbą atliks lietaus vanduo.

„Tai yra ne naftos produktų teršalai, kuriuos pastačius bonas galima surinkti – šitų teršalų surinkti neįmanoma. Šiąnakt buvo lietus – padavė vandens, kažkiek prasiskies. Juos surinkti nėra galimybių“, – tikino Vilkaviškio agentūros vedėjas.

V. Bakas sako manantis, kad situacija Širvintos upėje dėl teršalų yra pakankamai rimta, nes iškirto nemažai žuvų. Yra tarša ir aplinkai. Kokio dydžio – dar skaičiuojama.

Pasiteiravus, ar bus įmanoma iš kažko nustatytą taršą aplinkai išsireikalauti (pavyzdžiui, iš kaimynų Kaliningrado srityje), jis teigė tokios informacijos nevaldantis: „Žalą aplinkai, turėdami laboratorinius tyrimus, suskaičiuosime, o dėl išsireikalavimo – tai jau ne agentūros kompetencija. Esame informavę departamento direktorių, avarijų prevencijos valdymo skyrių Aplinkos ministerijoje, jie spręs (ką toliau daryti – red. past.)“ , – sakė Vilkaviškio agentūros vedėjas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi