Lietuvoje

2014.05.19 10:29

Seimo vicepirmininkus praretins rinkimai

Raimonda Ramelienė, lzinios.lt2014.05.19 10:29

Praėjus beveik pusmečiui nuo Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai pabaigos žadėtų kiekybinių permainų Seimo vadovybėje neįvyko. Kalbama, kad po rinkimų į Europos Parlamentą (EP) Seimo vicepirmininkų mažinimo procedūra gali būti mažiau skausminga, rašo „Lietuvos žinios“.

Praėjus beveik pusmečiui nuo Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai pabaigos žadėtų kiekybinių permainų Seimo vadovybėje neįvyko. Kalbama, kad po rinkimų į Europos Parlamentą (EP) Seimo vicepirmininkų mažinimo procedūra gali būti mažiau skausminga, rašo „Lietuvos žinios“.

Keturi iš septynių Seimo vicepirmininkų darbą Vilniuje pasiryžę iškeisti į posėdžius Briuselyje ir Strasbūre. Trijų svajonės gali virsti realybe, nes savo partijų sąrašuose jie įrašyti pakankamai aukštai. Rinkimų į EP rezultatai gali virsti iniciatyva mažinti Seimo vadovybės kėdžių skaičių.

Gausi septynių Seimo vicepirmininkų komanda 2012-ųjų pabaigoje buvo surinkta motyvuojant parlamentui teksiančiais dideliais pirmininkavimo krūviais. Nors didžiausia našta buvo užkrauta dviem Seimo pirmininkės pavaduotojams – socialdemokratui Gediminui Kirkilui, kuruojančiam ES reikalus, ir liberalui Petru Auštrevičiui, kuris buvo tiesiogiai atsakingas už parlamentinio matmens renginius, valdantieji tikino, kad ir veiklos pakaks ir kitiems vicepirmininkams.

Pirmieji pažadą mažinti Seimo vadovų skaičių dar pernai gruodį priminė opoziciniai konservatoriai. Apsiriboti šešiais vicepirmininkas pasiūlė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Sergejus Jovaiša. Jo parengtą projektą plenariniame posėdyje planuojama svarstyti birželio pradžioje. Iniciatyva šalininkų turi ir tarp valdančiųjų, ir tarp opozicijos. Pateikimo metu vicepirmininkų skaičių siūlyta apkarpyti dar daugiau. Vis dėlto du Seimo komitetai – Teisės ir teisėtvarkos bei Valstybės valdymo ir savivaldybių (VVSK) projektui nepritaria.

„Mano nuomone, bent jau vieno vicepirmininko etato tikrai galima būtų atsisakyti“, – portalui lzinios.lt sakė VVSK vadovė „darbietė“ Virginija Baltraitienė.

Jos teigimu, komitetas projektui nepritarė tik todėl, kad mano, jog ir pagal dabartinę Statuto formuluotę, esant poreikiui, tą galima padaryti („Seimo pirmininko pavaduotojų yra ne daugiau kaip septyni“, – sakome Statute).

„Pagal Statutą vicepirmininkų skaičius ir dabar nėra viršytas, todėl sprendimą dėl mažinimo turi priimti Seimo pirmininkė“, – sakė V.Baltraitienė.

Praėjusią Seimo kadenciją „darbietė“ pati buvo parlamento vicepirmininkė. Pasak jos, tuomet ne visi vicepirmininkų etatai buvo užimti, be to, nebuvo pirmojo vicepirmininko. „Todėl prireikus tuometinė Seimo pirmininkė Irena Degutienė pareigas eiti pavesdavo tai vienam, tai kitam pavaduotojui. Dabar ši pareiga tenka pirmajam pavaduotojui“, – sakė V. Baltraitienė. Politikė neatmetė galimybės, kad po rinkimų į EP šis klausimas gali būti svarstomas.

TS-LKD frakcijos seniūno pirmojo pavaduotojo Jurgio Razmos nuomone, vicepirmininkų galėtų mažėti perpus ir nieko nenutiktų.

„Realių darbų tikrai nėra. Skaičius buvo padidintas dirbtinai, kad visiems valdančiosios koalicijos nariams pakaktų gerų postų. Pareigos patogios, geras priedas, automobilis, atsakomybės jokios, reprezentacija, dažni kvietimai į ambasadas“, – lzinios.lt sakė J. Razma.

Jis mano, kad frakcijos kolegos S. Jovaišos parengto projekto „bet kol kas perspektyvos miglotos“. „Galutinai atmesti lyg ir nenorima, bet priimti taip pat nėra valios. Ko gero, valdantieji gins tas kėdes nepasisydami atsakomybės prieš visuomenę, neskaičiuodami švaistomų mokesčių mokėtojų pinigų“, – piktinosi konservatorius. Pasak politiko, paprastai opozicijai skiriamos dvi vicepirmininkų vietos, kitos priklauso valdantiesiems. Pastarąsias ir tektų mažinti.

Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pavaduotojai yra „darbietis“ Vydas Gedvilas (pirmasis vicepirmininkas), G. Kirkilas, jo frakcijos kolega Algirdas Sysas, „tvarkietis“ Kęstas Komskis, konservatorė Irena Degutienė, P. Auštrevičius bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas Jaroslavas Narkevičius. Seimo vicepirmininkų atlyginimas, be priedų už stažą, siekia per 10 tūkst. litų. Jiems taip pat priklauso tarnybinis automobilis su vairuotoju.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt