Lietuvoje

2012.09.05 16:41

KT: R. Paksas negali dalyvauti Seimo rinkimuose

ELTA 2012.09.05 16:41

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad Seimo rinkimų įstatymas, sudaręs sąlygas partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkui, europarlamentarui Rolandui Paksui kandidatuoti Seimo rinkimuose, prieštarauja Konstitucijai.  

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad Seimo rinkimų įstatymas, sudaręs sąlygas partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkui, europarlamentarui Rolandui Paksui kandidatuoti Seimo rinkimuose, prieštarauja Konstitucijai.

Seimo narių grupės prašymą išnagrinėti, ar atitinka Konstituciją neseniai parlamentarų priimta ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasirašyta Seimo rinkimų įstatymo pataisa, KT priėmė gegužę. Pataisa leido per apkaltą pašalintiems pareigūnams jau po ketverių metų nuo pašalinimo vėl dalyvauti Seimo rinkimuose, nors pagal anksčiau galiojusią tvarką tokiems politikams tai buvo uždrausta iki gyvenimo pabaigos.

Bylą KT nagrinėjo skubos tvarka.

Pernai Europos Žmogaus Teisių Teismas paskelbė, jog Lietuvoje taikomas draudimas apkaltos proceso tvarka nušalintam Prezidentui R. Paksui iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose yra neproporcingas ir neatitinka Europos žmogaus teisių ir laisvių apsaugos konvencijos protokolo straipsnio, užtikrinančio teisę į laisvus rinkimus.

KT: tokiais atvejais reikia vadovautis Konstitucija

Pasak Konstitucinio Teismo, tais atvejais, kuomet tarptautinė sutartis prieštarauja Konstitucijai, remtis reikia būtent Konstitucija, o ne sutartimi.

„Lietuvos teisinė sistema grindžiama tuo, kad Konstitucijai negali prieštarauti joks įstatymas, taip pat ir tarptautinės sutartys. Todėl Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas negali būti pagrindu reinterpretuoti Konstitucijos nuostatas“, – trečiadienį sakė KT pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis.

Konstitucinis Teismas taip pat pabrėžė, kad tarptautinių įsipareigojimų laikymasis yra Lietuvos valstybės teisinė tradicija, ir Lietuva, norėdama atitikti savanoriškai prisiimtus tarptautinius reikalavimus, turi suderinti savo teisinę sistemą su tarptautiniais įsipareigojimais.

„Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos teisinė sistema grindžiama Konstitucijos viršenybės principu, vienintelis būdas pašalinti nesuderinamumą yra priimti Konstitucijos pataisą ar pataisas“, – sakė R. K. Urbaitis.

Be to, KT pabrėžė, kad Seimas neturi teisės priimti įstatymo, kuris prieštarauja Konstitucijai, o jei toks įstatymas priimamas, jis neturi galioti. Teismo teigimu, jei Seimas, nepakeitęs Konstitucijos, dar kartą bandytų įstatymu sudaryti R. Paksui galimybes dalyvauti rinkimuose, toks įstatymas negaliotų.

V. Mazuronis: KT sprendimas atėmė iš piliečių teisę pasirinkti

Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus, kad „tvarkiečių“ lyderis Rolandas Paksas negali dalyvauti artėjančiuose Seimo rinkimuose, Seimo frakcijos Tvarka ir teisingumas seniūnas Valentinas Mazuronis tokį sprendimą vertina kategoriškai neigiamai.

„Toks teisėjų sprendimas iš esmės atėmė iš visų Lietuvos piliečių teisę pasirinkti ir rinktis, ką jie nori, (...) tarp jų iš R. Pakso teisę būti renkamam. Manau, kad toks KT išaiškinimas iš esmės reiškia, kad mes 20 metų gyvename su Konstitucija, kuri prieštarauja Žmogaus teisių ir laisvių konvencijai“, – sako V. Mazuronis.

Jis pripažįsta, kad KT sprendimo skųsti negalima, tačiau žada, kad „tvarkiečiai“ imsis visų įmanomų teisinių priemonių.

„Mes visomis teisinėmis priemonėmis, o jų dar yra tiek mūsų valstybėje, tiek pačiame Strasbūre, kovosime (...) už tai, kad piliečiai turėtų teisę rinkti ir pasirinkti“, – vertindamas KT sprendimą, teigė V. Mazuronis.

Parlamentaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis KT sprendimo teigė nevertinantis kaip pergalės, tačiau pripažino jo būtent tokio ir tikėjęsis.

„Manau, kad KT pasakė tai, kas buvo visiškai akivaizdu. Kai buvo paskelbtas EŽTT sprendimas, Vyriausybės sudarytos darbo grupės priėjo išvadą, kad reikia keisti Konstituciją, ir galimi trys jos keitimo variantai. Man labai gėda, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas šitaip gėdingai pasielgė ir atmetė šiuos pasiūlymus. Man labai skaudu, kad Seime egzistuoja Konstitucijos nepaisymo praktika. Nebe pirmą kartą tenka susidurti su šiuo reiškiniu“, – trečiadienį sakė V. Andriukaitis.

Jo teigimu, R. Paksas šiuo metu gali pretenduoti į pareigas, nesusijusias su priesaikos Lietuvos Respublikai davimu.

Primename, kad pirmadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atidėjo partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko, Europos Parlamento nario R. Pakso registravimą kandidatu Seimo rinkimuose, kol KT priims savo sprendimą. R. Pakso apkalta buvo surengta 2004 metais, todėl priimtoji Seimo rinkimų įstatymo pataisa leistų jam dalyvauti šiemet spalį rengiamuose naujojo Seimo rinkimuose.