Naujienų srautas

Lietuvoje2014.05.17 16:14

Trijose Vilniaus aikštėse suplevėsavo tolerancijos vėliava

Šeštadienį žmogaus teisių aktyvistai surengė akciją Tarptautinei dienai prieš homofobiją ir transfobiją paminėti. Autobusiuku su smagia muzika ir šūkiu „Didžiuojamės būdami savimi“ į S. Daukanto aikštę, priešais prezidentūrą, atvykę aktyvistai išskleidė didžiausią vaivorykštės vėliavą Lietuvoje.

Šeštadienį žmogaus teisių aktyvistai surengė akciją Tarptautinei dienai prieš homofobiją ir transfobiją paminėti. Autobusiuku su smagia muzika ir šūkiu „Didžiuojamės būdami savimi“ į S. Daukanto aikštę, priešais prezidentūrą, atvykę aktyvistai išskleidė didžiausią vaivorykštės vėliavą Lietuvoje.

Tokiu būdu prezidentės prašoma nebeignoruoti lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių piliečių problemų kaip nesvarbių. Netrukus vėliava buvo išskleista ir Rotušės aikštėje bei prie Vilniaus savivaldybės.

Šiuo simboliniu veiksmu norima atkreipti dėmesį į pastaruoju metu šalyje stiprėjančius saviraiškos laisvės suvaržymus ir cenzūros apraiškas.

Turistai sutiko šypsenomis ir oro bučiniais

Po 10 val. ryto dar beveik miegančiomis Vilniaus centrinėmis gatvėmis pradėjęs judėti geltonas autobusiukas atviru stogu sulaukė nemažai aplinkinių šypsenų.

Dalis žmonių mojavo ir šypsojosi gerai nusiteikusiems LGBT aktyvistams. Kai kurie praeiviai visgi apsimetė nematantys spalvingo autobuso ir nuleidę galvas jį ignoravo.

„Jeigu norėtume ne važiuoti, o tiesiog praeiti miesto gatvėmis, lauktų pusmečio trukmės kryžiaus žygiai ir teismų maratonas. Dabar gi net leidimo nereikia“, – pastebėjo vienas dalyvių. Vis dėlto autobusą visos kelionės po Vilniaus senamiestį metu lydėjo policijos ekipažas ir savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus automonbilis.

Autobusu važiuojantis transvestitas Raulis atviravo, kad jis, jeigu ir patiria kokią nors diskriminaciją Lietuvoje, tai dažniau ji sklinda iš moterų. „Galbūt jos pavydi“, – svarstė jis ir pridūrė, kad vyrai dažnai jį atpažįsta, šaukia vardu ir besišypsodamiesi mojuoja.

Prie prezidentūros aktyvistus vėl maloniai sutiko japonų turistų grupė, tuo tarpu miestą apžiūrintys atvykėliai iš Lenkijos greitai spruko iš S. Daukanto aikštės.

Prie prezidentūros išskleidus milžinišką vaivorykštės vėliavą Gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko teigė, kad vykstanti prezidento rinkimų kampanija parodė, jog LGBT bendruomenės teisių klausimas yra aktualus, tačiau ne visi kandidatai yra įsigilinę į jų problemas.

Prezidentei neišėjus pasisveikinti su akcijos dalyviai, jie pažadėjo jai paštu išsiųsti nuotraukų albumą, kuriame įamžintos 2013 m. „Baltic pride“ akimirkos.

Sovietmetį primenanti cenzūra

Akcija norėta atkreipti dėmesį į pastaruoju metu šalyje stiprėjančius saviraiškos laisvės suvaržymus ir cenzūros apraiškas.

Portalas 15min.lt rašė, kad prieš pusmetį pasirodęs pasakų rinkinys „Gintarinė širdis“, kuriame publikuotos ir dvi pasakos apie tos pačios lyties poras ‒ jau niekur nebepardavinėjamas. Iš Lietuvos edukologijos universiteto leidyklos internetinės svetainės informacija apie tai, kad tokia knyga buvo išleista, dingo.

Pasakų autorė Neringa Mikalauskienė, kūrybą publikuojanti kaip Neringa Dangvydė, sako, kad tokie universiteto veiksmai primena sovietmetį, kai užtekdavo vieno skambučio „iš viršaus“ ir „nepatogi“ knyga ar filmas būdavo „padedami ant lentynos“ ir žmonių nepasiekdavo. Teisės specialistai prideda, kad toks elgesys – kūrybinės laisvės ribojimas ir diskriminacija, Lietuvai galinti kainuoti dar vieną pralaimėtą bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme.

Be to, 2013 metais buvo cenzūruotas „Baltic Pride“ eitynių „Už lygybę“ reklaminis klipas: klipus nacionalinis transliuotojas sutiko transliuoti tik vakare ir naktį kaip esą nepilnamečiams neigiamą poveikį darančią informaciją.

Prezidentė: valstybėje yra daug svarbesnių klausimų

Akcijos dalyviai ragino prezidentę Dalią Grybauskaitę nebeignoruoti LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių) piliečių problemų kaip nesvarbių.

Ketvirtadienį kandidatų į prezidentus debatuose D. Grybauskaitės paprašius pateikti asmeninę poziciją dėl homoseksualų partnerystės, prezidentė sakė: „Mano asmeninė... Aš tokios nenorėčiau net turėti. Manau, kad dabar valstybėje yra daug svarbesnių klausimų, pirmiausia išspręskime partnerystę tarp vyro ir moters“.

Pasak D. Grybauskaitės, tai jau būtų žingsnis į tam tikrą šeimos koncepcijos pokytį, jos modernizavimą: „O tie klausimai, kuriuos jūs uždavėte, reikalauja gilesnių diskusijų. Mūsų visuomenė dar tikrai prie to nepriėjo.“

Sulaukė ambasadorių palaikymo

Akcija prie prezidentūros – dalis tęstinės kampanijos „Vaivorykštės dienos“, kurią nacionalinė LGBT teisių organizacija LGL Lietuvoje rengia jau trečią kartą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi