Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

A. Paulauskas siūlo įteisinti Prezidento apklausą

ELTA 2015.09.08 13:45

Seimo narys Artūras Paulauskas siūlo panaikinti Baudžiamojo proceso kodekse Respublikos Prezidentui suteiktą privilegiją sutikti ar nesutikti būti apklausiamam kaip liudytojui.

Seimo narys Artūras Paulauskas siūlo panaikinti Baudžiamojo proceso kodekse Respublikos Prezidentui suteiktą privilegiją sutikti ar nesutikti būti apklausiamam kaip liudytojui.

Tai numatantį Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimo projektą ketvirtadienį jis pateikė Seimui.

Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete. Planuojama, kad į plenarinių posėdžių salę kodekso pataisos sugrįš gegužės 22 d.

Šiuo metu Respublikos Prezidentą, kaip liudytoją, ikiteisminio tyrimo teisėjas gali apklausti tik jo sutikimu.

Priėmus siūlomus pakeitimus, ikiteisminio tyrimo teisėjas Respublikos Prezidentą galės apklausti neatsižvelgdamas į Respublikos Prezidento sutikimą ar nesutikimą.

Pagal projektą, „Respublikos Prezidentą apklausia ikiteisminio tyrimo teisėjas Respublikos Prezidento rezidencijoje. Į teismo posėdį Respublikos Prezidentas nešaukiamas“.

A. Paulausko nuomone, priėmus siūlomą teisinį reguliavimą bus užtikrinamas teisinės valstybės, teisingumo bei lygiateisiškumo principas.

Pagal galiojantį Baudžiamojo proceso kodeksą, kiekvienas šaukiamas kaip liudytojas asmuo privalo atvykti pas ikiteisminio tyrimo pareigūną, prokurorą ar į teismą bei duoti teisingus parodymus apie tai, kas jam žinoma apie reikšmės bylai išspręsti turinčias aplinkybes.

„Respublikos Prezidento privilegija nesutikti duoti parodymus trukdo ginti valstybės viešuosius interesus. Toks teisinis reguliavimas visiškai prasilenkia su Konstitucijoje įtvirtintais teisinės valstybės, teisingumo bei lygiateisiškumo principais. Atsižvelgiant į proceso išsamumo ir greitumo principą, nepateisinamas toks teisinis reguliavimas, kai asmenys, kuriuos norima apklausti ikiteisminiame tyrime, patys sprendžia apie savo dalyvavimą procese“, – mano Seimo narys A. Paulauskas.

Pasak jo, Lietuvos piliečiams taikoma atsakomybė už ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro, ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo teisėtų nurodymų nevykdymą, t. y. atsisakymą duoti parodymus ar kitokį apklausos vengimą.

„Tačiau Respublikos Prezidentui taikomos privilegijos, jis gali nesutikti liudyti ir taip nevykdyti teisėtų ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro, ikiteisminio tyrimo teisėjo reikalavimų būti apklausiamu, ir jokia teisinė atsakomybė jam netaikoma. Susidaro paradoksali situacija, kai BPK suteikia teisę Respublikos Prezidentui nutylėti apie jam žinomas teisingai išspręsti bylą padėsiančias aplinkybes. Toks teisinis reguliavimas pažeidžia Lietuvos Respublikos Konstituciją, kurioje numatyta, jog įstatymui (...) visi asmenys lygūs. Konstitucijoje yra numatyta vienintelė išimtis, kai draudžiama versti duoti parodymus: prieš save, savo šeimos narius ar artimus giminaičius“, – pažymi projektą parengęs A. Paulauskas.

Už kodekso pataisas po pateikimo balsavo 52 Seimo nariai, 23 buvo prieš, 9 parlamentarai susilaikė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi