Naujienų srautas

Lietuvoje2014.05.13 12:53

V. Vonžutaitė vėl nepasirodė teismo posėdyje

ELTA 2014.05.13 12:53

Vadinamojoje Darbo partijos juodosios buhalteris byloje antrame posėdyje iš eilės nepasirodė nuteistoji Seimo narė Vitalija Vonžutaitė. Teismo posėdyje, vykusiame praėjusią savaitę, V. Vonžutaitė nepasirodė dėl ligos.

Vadinamojoje Darbo partijos juodosios buhalteris byloje antrame posėdyje iš eilės nepasirodė nuteistoji Seimo narė Vitalija Vonžutaitė. Teismo posėdyje, vykusiame praėjusią savaitę, V. Vonžutaitė nepasirodė dėl ligos.

Antradienį, kaip pranešė moters gynėjas advokatas Arūnas Petrauskas, jo ginamoji nepasirodė, nes iškilo ligos komplikacijos, nuteistoji turi nedarbingumo pažymėjimą gegužės 12–15 dienomis. Advokatas teismui perdavė V. Vonžutaitės pageidavimą dalyvauti posėdyje, todėl antradienį bylos nagrinėjimo esą tęsti negalima, pateikė reikalingus dokumentus.

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas teisme kalbėjo, kad aplankęs savo kolegę, iš kurios taip pat išgirdęs norą dalyvauti teismo posėdyje.

„Manau, kad jinai turi dalyvauti šiame teismo posėdyje, arba reikia daryti pertrauką“, – sakė politikas.

Kad bylos nagrinėjimas be V. Vonžutaitės neįmanomas, pritarė ir kiti nuteistieji bei jų gynėjai. Tačiau prokuroras Saulius Verseckas siūlė toliau tęsti bylos nagrinėjimą, kaip ir ankstesniame teismo posėdyje, apklausti VMI atstovus V. Vonžutaitei nedalyvaujant.

Teisėjų kolegija, kuriai pirmininkauja Violeta Ražinskaitė, pasitarusi nutarė daryti pertrauką, nes VMI specialistus apklausti netikslinga, gali kilti papildomų klausimų. Tačiau teismas nutarė ištirti rašytinius įrodymus, tai esą nepažeis V. Vonžutaitės teisių.

Vytautas Gapšys teismo prašė atidėti gegužės 20 d. numatytą posėdį, nes jis dalyvaus Konstitucinio Teismo (KT) posėdyje, kur atstovaus Seimui – KT nagrinės sąrašų daugiamandatėse apygardose nustatymo tvarką. V. Gapšys teismui įteikė tai liudijantį dokumentą, pasirašytą Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės.

Teismas tokio V. Gapšio prašymo netenkino, motyvuodamas, kad atstovauti Seimui gali būti deleguojamas ir kitas asmuo.

„Kreipsiuos galbūt į KT teisininkus, kad jie įvertintų, kaip elgtis, nes nėra, aišku, rašytos taisyklės, kuri nustatytų, kuris teismo posėdis svarbesnis, bet iki šiol teismai savo praktikoje gerbdavo vieni kitus – aukštesnės instancijos teismai arba kaip KT turėdavo tam tikrą prioritetą prieš žemesnės instancijos teismus. Ši nerašyta taisyklė šiandien, manau, buvo sulaužyta“, – žurnalistams po teismo posėdžio sakė V. Gapšys.

Politikas teigė elgsiąsis diplomatiškai, svarstė, kad Lietuvos apeliacinis teismas posėdį galėjo pasirinkti daryti gegužės 20-ąją po pietų.

„Bet teismas išsakė savo argumentus, kodėl pasielgė kitaip, t.y. Europos Parlamento rinkimai, kas mane stebina. Šis pareiškimas labai akivaizdžiai parodo politinį šios bylos aspektą, ir manau, jums turėtų tapti aišku, kodėl man neleido KT atstovauti konstitucinės justicijos byloje, nes yra tam tikri politiniai motyvai išnagrinėti bylą kitaip“, – dėstė jis.

Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras S. Verseckas nesiėmė vertinti, ar „darbiečiai“ V. Vonžutaitės nedalyvavimu vilkiną bylą. Anksčiau prokuroras yra sakęs, kad tikisi, jog byla bus išnagrinėta iki pirmojo naujos kadencijos EP posėdžio, kuris vyks liepos 1 d.

„Nesakysiu to garsaus posakio, kieno viltis motina, bet, aišku, su kiekvienu neįvykusiu posėdžiu ta viltis slūgsta“, – apie bylos baigtį kalbėjo S. Verseckas, tačiau nesiėmė atsakyti, kokie to motyvai.

S. Verseckas užsiminė, kad dėl per ilgai užsitęsusių bylų nagrinėjimo Lietuva turi problemų ir Europos Žmogaus Teisių Teisme – procesams tęsiantis pernelyg ilgai, prašoma taikyti švelnesnes bausmes.

„Iš vienos pusės, procesą užtęsia, iš kitos pusės, tai naudoja kaip argumentą, kad jisai per ilgas“ – sakė prokuroras, pasak kurio, panašiai elgiasi ir „darbiečiai“.

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas patikino, kad V. Vonžutaitė posėdžiuose nepasirodė dėl ligos.

„Nežinau, ar jūs suprantate apie ką kalbama, ar ne, bet aš tiesiog po praeito teismo posėdžio specialiai nuvažiavau jos aplankyti, pasidomėti. Tai jos ta procedūra tęsiasi jau vienerius metus arba daugiau nei metus. Yra problemų, komplikacijų, todėl jinai planuoja savo gyvenimą ir visas tas procedūras. Išvis gyvenimą reikia planuoti ne pagal teismą, žurnalistus, politiką, o gyvenimas planuojamas pagal kitus dėsnius ir visa kita, šeima yra šeima. Todėl, aš galvoju, duok Dieve, kad jai nebūtų jokių komplikacijų, kad žmogui viskas būtų tvarkoje. Man tik buvo įdomu, ar ji nori dalyvauti, gal nenorėtų dalyvauti (teismo posėdyje. – ELTA)“, – sakė V. Uspaskichas.

Darbo partijos lyderis dar kartą pakartojo, kad ši byla yra politinė – esą tai įrodė antradieninis teismo pasisakymas, kad „teismo posėdžiai planuojami pagal EP rinkimus“.

„Matyt, turi kažkokį spaudimą, kad, matote, net išsprūdo viešai pasakyti tokį dalyką, kad teismo posėdžiai derinami ir prie EP rinkimų. Aišku, tai išnaudosiu savo kalboje Europos Teisme, nes teismo procesas, posėdžiai planuojami ne pagal orą, metų laikus, politines situacijas, tuo labiau ne pagal rinkimus“, – aiškino parlamentaras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi