Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Teisingumo ministras: mažesnis PVM – ir etiškai, ir neetiškai žiniasklaidai

Liucija Zubrutė, LRT.lt 2015.09.08 13:45

Už profesinės etikos pažeidimus PVM lengvatos netekus dviems didžiausiems Lietuvos dienraščiams, teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis prakalbo apie cenzūrą ir ėmėsi iniciatyvos tokią situaciją pakeisti, nors 2012 m. daugiausiai už tokią tvarką balsavo socialdemokratai.

Už profesinės etikos pažeidimus PVM lengvatos netekus dviems didžiausiems Lietuvos dienraščiams, teisingumo ministras socialdemokratas Juozas Bernatonis prakalbo apie cenzūrą ir ėmėsi iniciatyvos tokią situaciją pakeisti, nors 2012 m. daugiausiai už tokią tvarką balsavo socialdemokratai.

LRT.lt primena, kad šiais metais teisės į mokestines lengvatas už profesinės etikos pažeidimus, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos sprendimu, neteko „Lietuvos rytas“ ir „Respublika“. 2010 m. neetiška žiniasklaidos priemone taip pat buvo pripažintas dienraštis „Lietuvos žinios“, 2011 m. – TV3 televizija. Neetiškomis pripažintos žiniasklaidos priemonės turi mokėti ne sumažintą 9 proc., o pilną – 21 proc. – PVM tarifą.

J. Bernatonis, anot ministerijos pranešimo spaudai, inicijuoja Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimą, kurį priėmus, būtų panaikinta galimybė Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijai spręsti dėl mokesčio tarifo didinimo, nes tai esą kelia pavojų žodžio laisvei.

„Žiniasklaidos laisvė yra viena iš kertinių demokratijos vertybių, kurią paneigus neapsaugotomis ir pažeidžiamomis tampa visos kitos mūsų taip saugomos ir ginamos idėjos. Lietuva ir jos visuomenė dėl savo skaudžios istorinės praeities turėtų ypač suvokti, kokia milžiniška vertybė yra laisvas žodis, kuris garantuoja visuomeninę valdžios kontrolę“, – išplatintame pranešime cituojamas teisingumo ministras.

J. Bernatonis mano, jog yra neteisinga, kad minėtą klausimą nagrinėjane kokia nors demokratiniu būdu rinkta institucija ar teismas, o Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija“. Pasak politiko, žiniasklaida turi būti etiška, tačiau negali būti apmokestinama dėl etikos pažeidimų.

Socialdemokratai patys balsavo „už“

Tačiau pažiūrėjus į balsavimo rezultatus matyti, kad už tokią pataisą daugiausia balsavo socialdemokratai. Tuo metu konservatoriai buvo prieš.

Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją sudaro 15 narių: po vieną atstovą deleguoja Lietuvos žmogaus teisių centras, Lietuvos psichiatrų asociacija, Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencija, Lietuvos periodinės spaudos leidėjų asociacija, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija, Lietuvos kabelinės televizijos asociacija, Regioninių televizijų asociacija, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos žurnalistikos centras, LRT, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija, Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija, Komunikacijos ir reklamos agentūrų asociacija, Interneto žiniasklaidos asociacija. Komisijos nariai skiriami trejiems metams.

Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija svarsto galimybę žiniasklaidos priemonę pripažinti neetiška, jei ši per metus padaro tris ir daugiau pažeidimų.