Lietuvoje

2014.05.12 02:14

Antrajame rinkimų ture susikaus D. Grybauskaitė ir Z. Balčytis

BNS, LRT.lt, DELFI.lt, lrytas.lt2014.05.12 02:14

Sekmadienį paaiškėjo, kad Prezidento rinkimuose prireiks antro turo. Jame susirems nepriklausoma kandidatė prezidentė Dalia Grybauskaitė ir socialdemokratų keltas kandidatas europarlamentaras Zigmantas Balčytis.

Sekmadienį paaiškėjo, kad Prezidento rinkimuose prireiks antro turo. Jame susirems nepriklausoma kandidatė prezidentė Dalia Grybauskaitė ir socialdemokratų keltas kandidatas europarlamentaras Zigmantas Balčytis.

2 val. ryto buvo suskaičiuota beveik 96 proc. balsavusiųjų biuletenių.

Pirminiais duomenimis, gautais iš 1981 apylinkės (iš viso yra 2004 apylinkės), pirmauja D. Grybauskaitė (45,79 proc.), paskui ją seka Z. Balčytis (13,72 proc.). Nedaug atsiliko Artūras Paulauskas (12,16 proc.). N. Puteikis surinko 9,35 proc., V. Tomaševskis – 8,13 proc. A. Zuokas – 5,10 proc., B. Ropė – 4,20 proc. Rinkėjai sugadino 19 860 biuletenių.

Trumpoje kalboje D. Grybauskaitė dėkojo rinkėjams.

„Labai tikiuosi, kad lietuviai sugebės susitelkti ir ateiti į antrąjį turą bei į Europos Parlamento rinkimus. Dėkoju visiems ir noriu palinkėti mums būti ištikimiems savo valstybei, ir tikrai tikiuosi, kad jūs visi, kurie šiandien balsavote, ateisite mane palaikyti ir po dviejų savaičių“, – rinkimų štabe sakė prezidentė.

D. Grybauskaitė užtikrintai pirmavo Kaune, kur už ją balsavo apie 60 proc. rinkėjų. Visagine, Vilniaus ir Šalčininikų rajonuose laimėjo V. Tomaševskis. Ignalinos rajone laimėjo B. Ropė, o Šilalės rajone – Z. Balčytis. Likusiuose miestuose ir rajonuose daugiausiai balsų surinko D. Grybauskaitė.

Kviečiame savo nuomonę išreikšti socialiniame tinkle „Twitter“ – savo mintis žymėkite ženklu #Rinkimai.

Interaktyvus balsavimo rezultatų žemėlapis

V. Tomaševskis neparems nieko

Antrasis turas atrodo beveik neišvengiamas. Tačiau tie, kas ten pateks, gali nelaukti LLRA lyderio V. Tomaševskio paramos. „Nereikia prekiauti rinkėjų balsais – jie patys žino, ką pasirinkti“, – žurnalistams savo štabe sakė kandidatas į prezidento postą.

Savo rezultatu politikas patenkintas. Jis tikisi rekordo – daugiau kaip 100 tūkst. balsų. Kas labiausiai kliudė? „Oras blogas buvo“, – pareiškė V. Tomaševskis, čia pat pridurdamas, jog pajuokavo.

Anot jo, rinkimuose jam kliudė „šališki“ žiniasklaidos požiūriai bei visuomenės nuomonės tyrimai.

V. Tomaševskio štabe – sausas įstatymas ir laukimo nuotaikos

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderio Valdemaro Tomaševskio štabe galioja sausas įstatymas – čia kandidato komanda rezultatų laukia be alkoholio.

V. Tomaševskio komanda ypač džiaugiasi rezultatais iš Vilniaus krašto, kur jų lyderis, kaip ir buvo galima tikėtis, sulaukė didžiulio palaikymo. Optimistiškai juos nuteikė ir rezultatai iš Visagino. Partijos lyderio štabe tikimasi sulaukti apie 23 val.

Z. Balčyčio išsiveržimas į antrąją poziciją sutiktas gausiomis ovacijomis

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatui Zigmantui Balčyčiui aplenkus Darbo partijos kandidatą Artūrą Paulauską, LSDP rinkimų štabe tvyro pakilios nuotaikos. Pirmieji išankstiniai Prezidento rinkimų rezultatai kol kas rodo Dalios Grybauskaitės sėkmę.

„Balčytis! Balčytis!“, – skandavo LSDP kandidato šalininkai.

Z. Balčyčio rinkimų štabe rinkimų rezultatų laukia nemenkas būrys partiečių, ministrai socialdemokratai Vytenis Povilas Andriukaitis, Juozas Olekas, Juozas Bernatonis, Seimo nariai, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė ir kiti.  

N. Puteikio štabe mąstoma apie naują politinį judėjimą

Nepriklausomo kandidato Naglio Puteikio štabas sekmadienio vakarą įsikūrė Pilies gatvėje esančioje kavinėje „Aula“. Štabe paties N.Puteikio nebuvo, tačiau jo rinkimų štabo vadovas Marius Matulevičius pasakojo, kad politikas tikisi sulaukti apie 10 proc. rinkėjų balsų. M. Matulevičiaus teigimu, per rinkimų kampaniją N. Puteikis surinko apie 500 savanorių komandą, savanorių veikla buvo aktyviausia Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Jurbarke, Tauragėje, Klaipėdoje bei Kaune.

Klausiamas, ar teisinga manyti, kad N. Puteikio dalyvavimui savotišką pakylėjimą suteikė tai, kad savo kandidato neturėjo partija „Tvarka ir teisingumas“, rinkimų štabo vadovas atsakė neigiamai: „Manome, kad mums teko nelabai daug Rolando Pakso balsų, tik dalies žmonių, bet ne didžioji. Nes Naglio ideologija nėra adekvati R. Pakso ideologijai. Tai nebuvo R. Pakso kampanijos kopijavimas, jokiu būdu, nes mes labiau orientuojamės į dešiniuosius, į krikščioniškų ekonominių pažiūrų žmones, į socialinį jautrumą“.

Pasiteiravus, ar remiantis savanoriais, nesirengiama kurti naujo politinio judėjimo Lietuvoje, M. Matulevičius patvirtino šią hipotezę: „Bręsta. Naglis vėliau apsispręs, kaip toliau veiks ir kaip burs tuos žmones, kokią bendruomenę. Bet tai nebūtinai turi būti partija. Kadangi bus savivaldos rinkimai, bus palaikoma idėja burti visuomeninius komitetus. Svarbu ne sugrobti tuos žmones į vieną struktūrą, bet kad jie įgautų galios bei laimėti rinkimus, kaip, pavyzdžiui, Povilas Urbšys laimėjo mandatą Panevėžyje“.

M. Matulevičius taip pat leido suprasti, kad galbūt bus bandoma prikelti Dariaus Kuolio įkurta „Lietuvos sąrašo“ partiją. D. Kuolys, beje, prisidėjo prie N. Puteikio rinkimų programos kūrimo. Pasak M. Matulevičiaus, programą taip pat rašė ir jis pats, konsultavo Boguslavas Gruževskis, Aušra Maldeikienė ir kiti ekspertai.

A. Zuokas: patekti į antrą turą nebus lengva, bet aš esu optimistas

Kandidatas į Prezidentus, Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas teigia, jog pasibaigus balsavimui visoje šalyje jaučia tam tikrą nerimą, tačiau džiaugiasi dėl rinkėjų aktyvumo. „Kiekvieni rinkimai yra nerimas. Ypač, kai dalyvauji pats, tad tas laukimo momentas yra pats sunkiausias. Džiugina didelis aktyvumas ir tai, kad Vilnius turi aktyviausius rinkėjus“, – komentuodamas rinkėjų aktyvumą Eltai sakė A. Zuokas.

Anot jo, nors jis anksčiau yra vadovavęs Valdo Adamkaus rinkimų štabui, šie rinkimai jam yra nauja patirtis. Pasak A. Zuoko, šie rinkimai sutrauks šiek tiek daugiau rinkėjų nei 2009 m. vykę šalies vadovo rinkimai, kuriuose balsavo 51,71 proc. balsavimo teisę turinčių gyventojų.

Paklaustas, kokios priežastys lėmė tai, kad rinkėjai nebuvo dar aktyvesni, jis priekaištavo dėl rinkimų organizavimo. „Kiek girdėjau nusiskundimų, buvo didelės eilės. Žmonėms buvo sudėtinga laukti eilėse. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėtų geriau įvertinti pasirengimą“, – teigė jis.

Anot jo, geresnes sąlygas buvo galima suteikti ir balsuojantiems iš anksto. „Išankstinis balsavimas galėtų būti ilgesnis nei dvi dienos ir balsavimui būtų skirta daugiau vietų nei tik savivaldybės“, – teigė jis.

Jis iš dalies pritarė skeptiškam V. Adamkaus požiūriui, jog ši Prezidento rinkimų kampanija nebuvo aktyvi ir stipri. „Kalbant apie debatus, tai tik paskutinieji debatai turėjo debatų požymių. Daugiau ar mažiau jie buvo nuomonės išsakymas ratu. Pasigedau dalykinių debatų, kur, pavyzdžiui, būtų galima paklausti Prezidentės Dalios Grybauskaitės dėl tos pačios energetikos. (...) Žmonėms yra įdomu žinoti motyvus, kodėl yra pasirenkamas vienas ar kitas sprendimas“, – sakė A. Zuokas.

Savo galimybes jis jas vertino atsargiai, tačiau išliko optimistu. A. Zuoko teigimu, jam koją gali pakišti tai, jog jis vėlai pradėjo savo rinkimų kampaniją.

„Esu optimistas. Žinau, kad tai (patekti į antrą turą. – ELTA) nebus lengva. Tačiau rinkiminę kampaniją aš pradėjau labai vėlai – vasarį. Reikėjo pradėti bent pusmečiu anksčiau. Bet kadangi esu Vilniaus meras, turėjau laukti, kol Seimas priims biudžetą. Seimas ir Vyriausybė ištaisė ankstesnių vyriausybių klaidas, kai Vilniaus miestui buvo skiriama nepelnytai maža gyventojų pajamų mokesčio dalis. Tad pagrindinis dėmesys buvo ten, o parodyti savo politinių ambicijų nebuvo, kada“, – teigė jis.

Vis dėlto A. Zuokas tiki savo ir savo štabo darbu bei sėkme.   

Z. Balčytį palaikyti atvyko premjeras su žmona

Socialdemokratų kandidatas į prezidentus Zigmantas Balčytis rinkimų rezultatų laukia Gedimino prospekte esančiame viešbutyje „Novotel“.

Prieš 20 val. jo palaikyti atvyko partijos pirmininkas premjeras Algirdas Butkevičius su žmona Janina.

Z. Balčyčiui kompaniją palaiko ne tik A. Butkevičius su žmona. Po 20 val. čia atvyko kandidato žmona Severina. Kartu su jais prie stalelio sėdi Seimo nariai komitetų pirmininkai Gediminas Kirkilas, Julius Sabatauskas, teisingumo ministras, rinkimų štabo vadovas Juozas Bernatonis. Į viešbutį atėjo ir Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benediktas Juodka su žmona, parlamentaras Algirdas Sysas, socialdemokratų mohikanas Česlovas Juršėnas, kiti partiečiai. Jiems pasiūlyta maisto ir gėrimų.

A. Paulausko štabas – be lyderių

Į Darbo partijos būstinę stebėti rinkimų rezultatų nariai renkasi pamažu: kol kas neatvyko nei Artūras Paulauskas, nei Viktoras Uspaskichas. Prognozuojama, kad jų teks palaukti. Visgi kai kurie aukštas pareigas užimantys darbiečiai atvyko prieš 21 val., pavyzdžiui, vienas pirmųjų į būstinėje pasirodė švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

D. Grybauskaitės štabas – tarp menininkų darbų

D. Grybauskaitės rinkimų štabas įsikūręs Vilniaus dailės akademijos galerijoje, kur vyksta akademijos doktorantų darbų paroda. Visiems atėjusiems buvo dalijami prezidentės D. Grybauskaitės rinkimų ženkliukai, kurie papuošė daugelio svečių švarkų atlapus. Štabe susirinko konservatorių, jos patarėjų ir kitų prezidentės rėmėjų desantas, tarp jų Andrius Kubilius, Mantas Adomėnas, Kęstutis Masiulis ir kiti politikai. Prezidentės rinkimų štabe nebuvo jokio alkoholio, tik gaivieji gėrimai ir užkandžiai.

V. Laučius: svarbus didmiesčių aktyvumas

Portalo LRT.lt vyriausiasis redaktorius Vladimiras Laučius specialioje LRT televizijos laidoje pirmiausia atkreipė dėmesį į didmiesčių rinkėjų aktyvumą. Jo nuomone, tikėtina, kad D. Grybauskaitės rinkėjai suaktyvėjo. Paklaustas, ar tai gali reikšti prezidentės pergalę pirmajame ture, jis tokios galimybės neatmetė.

Politologė Jūratė Novagrockienė teigė laukianti antrojo turo. Esą tikėtina, kad oponentai neleis prezidentei surinkti pakankamos daugumos pirmajame ture. „Turėtų būti tam tikras pasiskirstymas balsų kitiems kandidatams. Dėl nematomos ir vangios rinkimų kampanijos, galbūt daugiau žmonių žiūrėjo debatus. Ir debatuose (…) kai kurie kandidatai galėjo patraukti į savo pusę daugiau neapsisprendusių rinkėjų“, – svarstė J. Novagrockienė.

Kai kuriose apylinkėse dar balsuojama

VRK vadovas pranešė, kad 20 valandą kai kurios apylinkės neužsidarė, nes vietomis susidarė eilės. Iki šio laiko atėjusiems į apylinkę balsuoti bus sudaryta galimybė pareikšti valią rinkimuose.

Kaip sakė Z. Vaigauskas, dėl eilių Vilniuje V. Sirokomlės apylinkėje balsavimas dar gali užtrukti valandą. Iš viso rinkėjų sąrašuose šiemet įrašyta per 2,5 mln. rinkėjų. Balsavimas apylinkėse sekmadienį prasidėjo 7 ir truko iki 20 valandos.

Su D. Grybauskaite prezidento rinkimuose varžėsi socialdemokratas europarlamentaras Zigmantas Balčytis, Darbo partijos atstovas parlamentaras Artūras Paulauskas, parlamentaras Naglis Puteikis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Ignalinos meras Bronis Ropė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.