Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuva balsavo Prezidento rinkimuose (visos dienos naujienos)

Lietuvoje sekmadienį vyksta Prezidento rinkimai, į rinkėjų sąrašus įrašyta per 2,5 mln. rinkėjų. Iki 19 val., VRK duomenimis, balsavo 49,59 proc. piliečių.

Lietuvoje sekmadienį vyksta Prezidento rinkimai, į rinkėjų sąrašus įrašyta per 2,5 mln. rinkėjų. Iki 19 val., VRK duomenimis, balsavo 49,59 proc. piliečių.

Balsavimas apylinkėse prasidėjo 7 ir truko iki 20 valandos. Nuo šeštadienio nakties iki balsavimo pabaigos draudžiama agitacija, išskyrus nuolatinę vaizdinę agitaciją, iškabintą iki prasidedant draudimui.

Speciali rinkimams skirta laida „Prezidento rinkimai 2014“ – 20.00 val. per LRT radiją ir televiziją. Laidos vedėjai – žurnalistai Nemira Pumprickaitė ir Edmundas Jakilaitis. Kviečiame savo nuomonę išreikšti socialiniame tinkle „Twitter“ – specialios laidos metu vedėjai skaitys klausimus, pažymėtus ženklu #Rinkimai.

22.45 val. Pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“​: užfiksuota 90 galimų LR Prezidento rinkimų pažeidimų

Respublikos Prezidento rinkimų metu pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ užfiksavo 90 galimų rinkimų pažeidimų, o šalies policijos pajėgos užfiksavo 65 pažeidimus. Atsižvelgiant į pasikartojančius pažeidimų atvejus, iš viso užfiksuota apie 120 galimų pažeidimų. Įvertinus apibendrintus duomenis, galima teigti, kad šie rinkimai buvo skaidresni, skelbiama pranešime spaudai.

„Tiek „Baltosios pirštinės“, tiek policijos atstovai per šiuos rinkimus pastebi, kad pažeidimų, ypač šiurkščių – sumažėjo. Manome, kad tokius rezultatus lėmė ne tik išaugęs piliečių sąmoningumas aktyviai įsitraukiant ir stebinti rinkimus, bet ir efektyvus bendradarbiavimas su šalies policijos pajėgomis“, – sako pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ atstovas Tadas Langaitis.

Anot T. Langaičio, tokiems rezultatams taip pat nemažos reikšmės turėjo visoje Lietuvoje išsiplėtęs „Baltųjų pirštinių“ savanorių tinklas ir sudarytos galimybės patogiai bei greitai pranešti apie galimus pažeidimus – iš savanorių bei gyventojų sulaukta virš 150 įvairaus pobūdžio pranešimų apie pastebėtus galimus pažeidimus. Kiekvienas pranešimas buvo atidžiai vertinamas ir tikrinamas.

19.54 val. Vilniaus savivaldybėje – chaosas

Vilniaus miesto savivaldybės pastate įsikūrusioje rinkimų apylinkėje visiškas chaosas. Likus valandai iki balsavimo pabaigos eilėse stumdėsi keli šmtai žmonių. Malšinti aistrų pavakare į apylinkę vyko Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Balsuoti norintys žmonės eilėje turėjo stovėti po pusantros–dvi valandas. Žmonės skundėsi, kad rinkimams visiškai nepasiruošta – neiškabinta informacija, prie kurio stalo reikia pasiimti balsavimo biuleteniai ir pan. Situaciją sunkinai tai, kad balsuoti į savivaldybės pastatą atvyksta daug žmonių, kurie registruoti kituose miestuose.

Vyriausioji Rinkimų komisija žada, kad balsuoti galės visi norintys ir po 20 val. Savivaldybės durys bus užrakintos, tačiau visi esantys pastate bus aptarnauti.

18.47 „Baltosios pirštinės“ praneša apie gautus pažeidimus

Iniciatyva „Baltosios pirštinės“ praneša, kad iki 18:00 val. savanoriams buvo pranešta apie 45 galimus LR Prezidento rinkimų pažeidimus.

Vilniaus regione galimu rinkėjų pavežimu, neleistinu agitavimu ir balsų pirkimu įtariamas žalios spalvos automobilis VW Multivan. Pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ bendradarbiauja su policija, kuri šiuo metu jau ieško nurodyto automobilio.

Iki 18 val. piliečiai ir iniciatyvos „Baltųjų pirštinių“ savanoriai daugiausiai – net 27 atvejus iš 45, t.y. 60 proc. visų iki šiol gautų pranešimų – informavo dėl nepašalintos nenuolatinės vaizdinės agitacijos.

18.17 val. Policija gavo 47 pranešimus

Policija praneša, kad iki 16 val. policija gavo 47 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais. Ikiteisminių tyrimų pradėta kol kas nėra.
Daugiausia sulaukiama pranešimų apie neleistiną rinkimų agitaciją. Taip pat gaunama pranešimų apie įtartinus asmenis ir automobilius, kuriais neva vežami rinkėjai. Daugiausia pranešimų gauta iš Vilniaus ir Kauno apskričių.

17.20 val. Elektrėnuose pričiupo neblaivų komisijos narį

Elektrėnuose, Pastrėvio rinkimų apylinkėje, 15.41 val. policijai pranešta, kad ten dirba neblaivūs komisijos nariai. Policijai patikrinus paaiškėjo, kad vienas komisijos narių iš tiesų neblaivus.

16.31 val. „Baltosios pirštinės“ užsiksavo 34 galimus pažeidimus

Pasak iniciatyvos „Baltosios pirštinės“, iki 15:00 val. savanoriams buvo pranešti ir užfiksuoti 34 galimi LR Prezidento rinkimų pažeidimai.

Savanoriams atsitiktine tvarka lankantis Vilniaus miesto rinkimų apylinkėse, pastebėti sisteminiai pažeidimai – net septyniose rinkimų apylinkėse rasti grubūs LR Prezidento rinkimų įstatymo pažeidimai – neantspauduotos balsadėžės. Tokių pranešimų skaičius auga. Tikėtina, kad balsadėžės tinkamai neantspauduotos ir kitose Lietuvos rinkimų apylinkėse.

„Baltosios pirštinės“ jau pateikė protestus dėl šių užfiksuotų pažeidimų, nes tokiu atveju kyla pagrįstų abejonių dėl tinkamai neužantspauduotoje balsadėžėje esančių biuletenių ir juose išreikštos rinkėjų valios – atsiranda tikimybė, kad gali nebūti visų atėjusių rinkėjų balsų arba kas nors gali pridėti papildomų biuletenių.

Pagal LR Prezidento rinkimų įstatymo reikalavimus, jeigu balsadėžės neantspauduotos, apylinkės rinkimų komisija gali nuspręsti neskaičiuoti gautų balsų, o savivaldybių rinkimų komisijos netgi gali anuliuoti tos apylinkės rinkimų rezultatus.

„Baltosios pirštinės“ atkreipia piliečių dėmesį, kad atvykę į rinkimų apylinkę, įsitikintų ar balsadėžė yra tinkamai antspauduota (uždėtas komisijos spaudas) ir nepažeista.

K. Vanago (BFL) nuotr.

Atėję į rinkimų apylinkes, sužino, kad jau balsavo

„Baltosios pirštinės“  taip pat atkreipia dėmesį, kad gaunami rinkėjų nusiskundimai, jog atėjus į rinkimų apylinkę, komisijos nariai nurodo, kad piliečiai jau yra balsavę, nors jie atėjo balsuoti pirmą kartą.

„Atkreipiame dėmesį, kad, jei nesate balsavę jokių kitu būdu iš anksto, galimai buvo balsuota už jus ir reikėtų kreiptis į policiją dėl galimo dokumentų klastojimo. Specialusis policijos numeris nusižengimams fiksuoti 8 5 272 53 72“, – rašoma iniciatyvos pranešime spaudai

Vienas iš kandidatų į Prezidentus nesilaiko politinės reklamos reikalavimų

Vienas iš kandidatų į Prezidentus piktybiškai nevykdo įstatymo reikalavimų ir prie rinkimų apylinkių Kaune ir Jurbarke nepašalina politinė reklama, nors tiek piliečiai, tiek rinkimų stebėtojai jau pranešė apie pažeidimus Vyriausiajai rinkimų komisijai. Dėl šio pasikartojančio pažeidimo į „Baltąsias pirštines“ kreiptasi jau 8 kartus.

15.10 Už balsą siūlo po 10 Lt

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė spaudos konferencijoje pranešė, kad pažeidimų netrūksta. Esą rinkėjai pranešė matę, kaip už balsą siūloma „10 litų ar alkoholiniai gėrimai“.

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas pastebi, kad šiuose rinkimuose gyventojai daug akyliau stebi situaciją ir daug aktyviau praneša apie galimus pažeidimus. „Turime ir tokių nusiskundimų, kad bandoma pavaišinti rinkėjus, pagirdyti ir paagituoti už tam tikrą kandidatą“, – pridūrė Z. Vaigauskas. Pasak jo, šiuos atvejus tiria policija. Kurio kandidato ar kandidatų naudai vyksta tokie „vaišinimai ir girdymai“, VRK pirmininkas neatskleidė.

15.09 val. Laivuose balsuoja jūreiviai

Nepaisant visą dieną pliaupiančio lietaus, klaipėdiečiai į rinkimų apylinkes plūsta aktyviai – kai kuriose apylinkės eilės nusidriekė kone nuo 9 val. ryto. Klaipėdoje yra ir išskirtinė rinkimų apylinkė, kurioje nėra nei urnos, nei balsavimo kabinų. Šios apylinkės rinkėjų sąrašuose – toli nuo Lietuvos krantų laivuose dirbantys jūrininkai.

Rinkimus galima rengti tik su Lietuvos vėliava plaukiojančiuose laivuose, kapitonas privalo būti Lietuvos pilietis, laive turi būti ne mažiau kaip 5 balso teisę turintys piliečiai. Šiemet tokių laivų yra 26, jūrininkų – 482. Balsuoti laivuose galima nuo išankstinio balsavimo pradžios iki sekmadienio vakaro. 10 val. rinkimai buvo įvykę visuose laivuose, aktyvumas siekė 95 proc.

15.04 val. Balsavo beveik ketvirtadalis

Savo valią iki 14 val. pareiškė 26,8 proc. rinkėjų, Vyriausioji rinkimų komisija skelbia 1948 apylinkių iš 2004 aktyvumo duomenis, o iki 10 savo valią buvo pareiškę 7,4 proc. rinkėjų. Dar 6,03 proc. rinkėjų balsavo iš anksto.

Per prezidento rinkimus 2009 m. iki 10 val. balsavo 5,74 proc. rinkėjų. Iki 14 val. savo valią buvo pareiškę 26,54 proc., iki 19 val. – 44,28 proc. rinkėjų, išankstinio balsavimo aktyvumas buvo 5,12 proc., o iš viso bendras galutinis aktyvumas siekė 51,76 procento.

Kaip rodo VRK skelbiami duomenys, aktyviausiai balsuojama Šalčininkų rajone (33,12 proc.), Vilniaus rajone (30,29 proc.), Akmenės rajone (29,95 proc.), Panevėžyje (29,25 proc.), Vilniuje (28,89 proc.), Šiauliuose (28,87 proc.), Kaune (28,76 proc.). Mažiausias aktyvumas – Neringos savivaldybėje (21,11 proc.) bei Pagėgiuose (22,45 proc.), panašūs balsavimo aktyvumo rodikliai ir Skuodo rajone, Kalvarijoje, Kazlų Rūdoje.

14.34 val. B. Ropė: po rinkimų turėtų būti sprendžiamos per kampaniją iškeltos problemos

Po Prezidento rinkimų valdžia turėtų imtis spręsti per rinkimų kampaniją iškeltus klausimus, sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas į prezidentus Ignalinos meras Bronis Ropė. „Manau, kad tie klausimai, kurie buvo kelti rinkimų agitacijos laikotarpiu, neturėtų likti visiškai nepastebėti ir užmaršty (...). Klaidos, kurios buvo valstybės padarytos, buvo gana aiškiai ir aštriai iškeltos, ir iš jų reikia pasimokyti. Visuomenė vis tiek kels tuos klausimus, nenurims“, – sekmadienį BNS sakė B. Ropė po balsavimo Ignalinoje.

Pasak jo, pokyčiai turėtų įvykti stiprinant regionus ir savivaldą, nustatant užsienio politiką, pritraukiant daugiau užsienio investuotojų, kuriant Baltijos šalių vienybę, reformuojant teisėtvarką, grąžinant emigrantus į Lietuvą. „Visų taip pat buvo pripažinta, kad didelių atlyginimų kėlimas, nekliudant mažų atlyginimų, buvo klaida. Manau, kad artimiausiu laiku valdžia turėtų taisyti šitą situaciją“, – tvirtino kandidatas.

Jis džiaugėsi, kad per šiuos rinkimus žmonės balsuoja šiek tiek aktyviau nei per praėjusius.„Jei bus didesnis aktyvumas, bus labai gerai. Vadinasi, žmonės pilietiškesni tapo“, – sakė B. Ropė.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

14.00 val. N. Puteikis: gausiu tiek balsų, kad partijos patirs šoką

Nepriklausomas kandidatas į prezidentus Seimo narys Naglis Puteikis teigia surinksiąs tiek rinkėjų balsų, kad partijos bus šokiruotos. Jis prognozuoja, jog po šių rinkimų, kas juos belaimėtų, didės pilietinės visuomenės aktyvumas. „Aš gausiu tiek balsų, kad visos politinės partijos patirs arba lengvą, arba sunkų šoką“, – sekmadienį BNS sakė N. Puteikis, Prezidento rinkimuose balsavęs Klaipėdoje.

Jis tvirtino teigiamai vertinąs didesnį rinkėjų aktyvumą nei per praėjusius Prezidento rinkimus. Politiko teigimu, tai lemia karo veiksmai Ukrainoje, dėl kurių ir Lietuvos žmonės nesijaučia saugūs, bei padidėjęs pilietinės visuomenės aktyvumas. „Žmonės pajautė savo jėgą, surinkę 320 tūkst. parašų dėl referendumo. Manau, kad tai piliečių mėginimas atgauti savo demokratines teises ir laisves, galimybė kontroliuoti savo renkamus politikus, išrinktą valdžią ir demokratines procedūras, iš kurių svarbiausia – rinkimai“, – sakė N. Puteikis.

Jis teigė neabejojantis, kad po šių rinkimų piliečių aktyvumas tik augs, nes „žmonės pajautė demokratijos skonį, kad jie yra tikrieji valstybės šeimininkai, o politikai yra tik jų atstovai“. „Ir tas procesas tęsis, nepaisant to, kas laimės“, – pabrėžė kandidatas.

Paklaustas apie pasibaigusią rinkimų kampaniją, N. Puteikis ją įvertino kaip nelygiaverčią. Jis atkreipė dėmesį, kad partijų keliami kandidatai galėjo naudotis valstybės biudžeto dotacijos pinigais, tuo metu nepriklausomi kandidatai – tik paaukotomis lėšomis. „Didžiulė nelygybė ir neteisybė“, – BNS sakė N.Puteikis.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

13.35 val. Z. Balčytis mato save antrajame ture

Socialdemokratų kandidatas Zigmantas Balčytis balsuoti atėjo su žmona Severina. Z. Balčytis neslėpė balsavęs už save ir sakė neabejojantis, kad dėl Prezidento posto grumsis antrajame rinkimų ture. „Pirmajame ture tikiuosi ne mažiau 20 proc., ko gero, bus ir daugiau, o antras turas bus man sėkmingas. (…) Aš tikiu savo sėkme ir tais žmonėmis, su kuriais teko susitikti. Buvo tūkstančiai žmonių kaimuose, miesteliuose įvairiuose ir žinau, kad jie mane palaikys“, – žurnalistams kalbėjo Z. Balčytis.

Kad antras rinkimų turas bus, Z. Balčytis teigia sakęs jau prieš pusmetį. Z. Balčyčio balsavimo vieta sekmadienį tapo detektyvu – žurnalistams du kartus buvo nurodyti klaidingi socialdemokrato balsavimo vietos adresai. Galiausiai Z. Balčytis balsavo Saulėtekyje, Vilniaus Gedimino technikos universitete.

Z. Balčytis paaiškino, kad šįmet buvo pakeista jo rinkimų apylinkė ir štabas turėjo seną informaciją. Kandidatas į prezidentus prognozavo, kad šie rinkimai bus ypatingi dėl didelio rinkėjų aktyvumo.

A. Ufarto (BFL) nuotr.

13.29 val. V. Tomaševskis balsavo už save

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis Valdemaras Tomaševskis balsavo Pilaitės Įsrūties apylinkėje, kurioje nuo ryto driekiasi rinkėjų eilės. Savo eilės sulaukęs politikas neslėpė balsavęs už save. „Esu komandos narys – balsavau už mūsų partijos kandidatą“, – žurnalistams teigė V. Tomaševskis.

LLRA lyderis tikisi palaikymo ne tik Vilniaus krašte, kur jis ir jo partija per kiekvienus rinkimus išlaiko stiprias pozicijas. „Ne tik Vilniaus krašte labai didelis palaikymas. Paskutiniuose rinkimuose, pavyzdžiui, Zarasų rajone dviejose apylinkėse buvau pirmas. Bet, aišku, Vilniaus apskritis – tai yra trečdalis Lietuvos. Čia daugiausiai kiekvienas kandidatas gaus balsų. Bet tikimės mes ir pajūryje balsų, ir Kaune, ir kituose rajonuose“, – kalbėjo V. Tomaševskis, pridurdamas, kad palaikymas jam yra „nemažas ir vis didėjantis“.

Sykiu jis pažymėjo jaučiantis, esą palaikymas jam auga ne tik tarp tautinių mažumų rinkėjų. „Ne tik tradiciškai balsuoja už mūsų kandidatą, už mane asmeniškai, tautinės mažumos. Bet vis daugiau lietuvių tautybės rinkėjų balsuoja už mūsų kandidatą, kadangi mes vykdome sąžiningą politiką“, – įsitikinęs V. Tomaševskis.

Kaip ir A. Zuokas, LLRA lyderis neatskleidžia, ką paremtų antrajame ture savo nesėkmės atveju. „Kol kas dar per anksti kalbėti“, – sakė V. Tomaševskis. Prieš balsuodamas, LLRA lyderis apsilankė bažnyčioje. Čia V. Tomaševskio sūnus priėmė sutvirtinimo sakramentą. Taigi kandidatas į prezidentus balsavo su šventiška nuotaika.

12.43 val. „Baltosios pirštinės“ praneša apie pažeidimus

Pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ praneša, kad  iki 12:00 val. buvo užfiksuota 19 galimų LR Prezidento rinkimų pažeidimų. Savanoriai rinkimus stebi visoje Lietuvoje.

Pranešime spaudai išskiriami keli pažeidimų atvejai. Iš 29 Kaišiadorių rajono rinkimų apylinkių net  19-oje jų nebuvo sudarytos galimybės tinkamai saugoti biuletenių rajono rinkimų apylinkių vietose – rinkimų apylinkių komisijos tinkamai neužantspaudavo ir neperdavė rinkimų patalpų savivaldybės policijos atstovams iki rinkimų.  Anot Kaišiadorių r. savivaldybės rinkimų komisijos Nr. 13 pirmininkės Laimutės Grabliauskienės, sąlygos tinkamai saugoti rinkėjų biuletenius nesudarytos dėl ribotų Kaišiadorių r. policijos pajėgų.

„Baltosios pirštinės“ kreipsis su protestu dėl susidariusios situacijos į Kaišiadorių r. savivaldybės rinkimų komisiją.

A. Ufarto (BFL) nuotr.

Vilniaus miesto apygardos Nr. 57 Naugarduko rinkimų apylinkėje Nr. 62 užfiksuota neatspauduota balsadėžė. Vadovaujantis LR Prezidento rinkimų įst. 75 straipsnio dalimi pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ įteikė protestą VRK dėl grubių LR Prezidento rinkimų įst. 54 str. numatytų reikalavimų nevykdymo, kai prasidėjus balsavimui nebuvo antspauduota balsadėžė. Pažeidimas buvo užfiksuotas Vilniaus miesto apygardos Nr. 57 Naugarduko rinkimų apylinkėje Nr. 62.

Savanoriai padėjo senyvo amžiaus moteriai išreikšti savo pilietinę valią.

Šiandien ryte pilietinė iniciatyva „Baltosios pirštinės“ gavo pranešimą, kad senyvo amžiaus moteris, turinti sunkią negalią, neturėjo galimybės balsuoti LR Prezidento rinkimuose išankstinio balsavimo namuose metu, nors turėjo tam teisę.

„Baltųjų pirštinių“ tinklas operatyviai reagavo į šį pranešimą ir bendradarbiaudami su Panevėžio miesto savivaldybės komisijos nariais sudarė galimybes šiai moteriai balsuoti Panevėžio m. rinkimų apylinkę Nr. 8. Moteris buvo labai dėkinga ir džiaugėsi greitai suteikta pagalba bei galimybe išreikšti savo pilietinę valią.

12.45 val. Rinkėjų kriterijai: blaivus protas, lyderystė

Už ką balsuoti Prezidento rinkimuose, piliečiai rinkosi ir pagal tokius kriterijus, kaip „blaivus protas“, požiūris į kaimynus bei lyderystė. Vilniaus Gedimino technikos universitete savo balsą atidavusi 53 metų amžiaus ponia Rasa sakė, kad jai renkantis, už ką balsuoti, buvo svarbiausias „blaivus protas ir supratimas, kas vyksta, o ne svaičiojimai apskritai apie nerealius dalykus“.

Moteris sukritikavo debatus, kurie, pasak jos, buvo nykūs ir mažai konstruktyvūs. Poniai Rasai buvo svarbi kandidatų nuomonė į užsienio politiką ir euro įvedimą.

37 metų vilnietis Tomas Urbonas sakė, kad jam rinkimų kampanija pasirodė vangi. Vyras apgailestavo, kad nuo to nukenčia rinkėjai. „Nebuvo sunku apsispręsti, nes buvo pakankamai aiškus, stiprus kandidatas. Bet kitais rinkimais (...), jei bus tokia kampanija, ar mes turėsime visą informaciją, kad galėtume išsirinkti geriausią kandidatą. Jeigu tokia bus, tai negalėsime. Tikiuosi, kad bus pamoka, ir kitais Prezidento rinkimais turėsime intensyvesnę kampaniją“, – sakė rinkėjas.

Ponas Tomas teigė, kad jam buvo svarbu, kad kandidatas būtų lyderis, turėtų aiškią poziciją visomis temomis bei patirties didžiojoje politikoje. Vyrui nebuvo esminė kandidatų pozicija dėl euro įvedimo. „Lemtis – ta, kad mes turėsime eurą. Mes anksčiau galėjome kalbėtis, ar jis reikalingas, ar ne. Dabar, man rodos, reikia tiesiog sėkmingai įgyvendinti, pasiruošti euro įvedimui“ – sakė vilnietis.

Tarp balsuojančiųjų buvo galima išvysti ir jauną šeimą su kūdikiais – dvynukais. Jauna moteris, 28 metų Veronika, sakė, kad jai buvo nesunku nuspręsti, už ką balsuoti. „Aš esu labai patenkinta tuo, kas vyksta, ir vakarietiška kryptimi. Mano noras – kad tai nepasikeistų“, – sakė rinkėja.

12.23 val. Rinkėjai aktyvesni nei anksčiau

Sekmadienį vykstančiuose Prezidento rinkimuose Lietuvos piliečiai dalyvauja aktyviau nei rinkdami šalies vadovą prieš penkerius metus. Iki 10 val. savo valią šiuose prezidento rinkimuose pareiškė apie 10 proc. rinkėjų, per spaudos konferenciją pranešė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovas Zenonas Vaigauskas. Kaip pažymėjo VRK vadovas, tai dar nėra galutiniai duomenys, nes suskaičiuotas ne visų apylinkių aktyvumas.

„Rinkėjų aktyvumas yra didelis“, – pažymėjo VRK vadovas Z. Vaigauskas. VRK tinklalapyje paskelbus 1875 apylinkių iš 2004 duomenis, aktyvumas 10 val. nurodomas 7,33 procento. Kaip per spaudos konferenciją sakė VRK pirmininko pavaduotojas Laura Matjošaitytė, rinkimai vyksta sklandžiai, pažeidimų nenustatyta.

Iš viso rinkėjų sąrašuose įrašyta per 2,5 mln. rinkėjų. Taip pat savo balsą jau atidavė 5,1 proc. iš anksto bei specialiuosiuose paštuose balsavę rinkėjai. Pasak Z. Vaigausko, galutiniai balsavusių iš anksto duomenys rodo šiek tiek didesnį aktyvumą nei buvo per ankstesnius rinkimus, per 6 proc..

Per prezidento rinkimus 2009 metais iki 10 val. balsavo 5,74 proc. rinkėjų. Iki 14 val. savo valią buvo pareiškę 26,54 proc., iki 19 val. – 44,28 proc. rinkėjų, išankstinio balsavimo aktyvumas buvo 5,12 proc., o iš viso bendras galutinis aktyvumas siekė 51,76 procento.

12.00 val. A. Butkevičius tikisi, kad aktyvumas prezidento rinkimuose sieks apie 50 proc.

Valdančiosios Socialdemokratų partijos vadovas premjeras Algirdas Butkevičius prezidento rinkimuose prognozuoja antrąjį turą, tuo pačiu tikisi, kad sekmadienį balsuos apie pusė visų rinkėjų. „Manau, kad antras turas bus. Ateis, mano manymu, apie 50 procentų – nuo 48 iki 52 procentų. Čia yra tokia mano prognozė. Tikiuosi, kad žmonės balsuos pagal savo sąžinę. Tikiuosi, kad tie, kurie eina į rinkimus ir balsuoja, yra apsisprendę“, – žurnalistams sakė A. Butkevičius, kuris sekmadienį balsavo Vilniaus Vingio rinkimų apylinkėje.

Anot premjero, rinkiminės kampanijos pabaigoje debatai buvo įdomūs. „Manau, kad kandidatai buvo stipriai pasiruošę, jei vertintume paskutinius debatus, kuriuos organizavo Lietuvos radijas ir televizija“, – sakė jis.

A. Butkevičius pastebėjo, jog esama per daug suvaržymų kandidantams susitikinėjant su rinkėjais. „Šiek tiek gal yra per daug suvaržymų, kai žmonės susitikinėja su kandidatais atskiruose miestuose, miesteliuose. Daugiausia žiūrima, ar kažkas nepadarė pažeidimų. Manau, reikėtų pergalvoti dėl ledimų organizuoti rinkimines kampanijas, gal daugiau įtraukiant jaunimą. Aš susidariau tokią nuomonę, kad jaunimas turi mažai informacijos, ypač apie Europos Parlamento rinkimus“, – sakė Vyriausybės vadovas

11.55 val. A. Zuokas jau galvoja apie antrąjį turą

Vilniaus meras Artūras Zuokas savo balsą atidavė Užupyje, Dailės rinkimų apygardoje. Čia sekmadienio rytą dideliu rinkėjų aktyvumu nekvepėjo – balsuoti atkulniuodavo pavieniai vilniečiai, o vietos rinkimų komisijos nariai sėdėjo beveik be darbo. Su žmona ir sūnumi į apylinkę atėjęs A. Zuokas balsavo šypsodamasis, noriai pozavo operatoriams ir fotografams. Atlikęs pilietinę pareigą, meras žurnalistams teigė jau galvojantis apie antrąjį turą.

„Manau, kad labiausiai prie aktyvumo prisidės įvykiai Ukrainoje, be abejonės, Vladimiro Putino ir Kremliaus veiksmai. Ir manau, kad tai bus pagrindinis aktyvumo rodiklis arba priežastis. Nes žmonės Lietuvoje susirūpinę, ir manau, kad šiandien jie renkasi, kaip jau esu ne kartą sakęs, ne tik Prezidentą kaip asmenį, bet skirtingas pasaulėžiūras. Ir renkasi tarp karo ir taikos.Tikiuosi patekti į antrąjį turą. (…) Matyt, antras turas bus taip pat ne mažiau įdomus“, – vylėsi A. Zuokas.

Paklaustas, ką remtų antrajame ture savo nesėkmės atveju, meras atsakymo išvengė: „Dar anksti apie tai kalbėti.“ Politikas tikisi rekordinio rinkėjų aktyvumo ir nesupranta viešai nuskambėjusių raginimų boikotuoti rinkimus.

„Labai keisti raginimai. Skaičiau – ir kai kurių politologų pasisakymai. Mano manymu, tai yra nesuprantama – vakarietiškoje demokratinėje visuomenėje raginti neišreikšti savo valios. Tai yra keista idėja. Mano manymu, atvirkščiai – reikia raginti ir kviesti žmones. Ir dabar, naudodamasis proga, kviečiu, kad Lietuvos piliečiai aktyviai dalyvautų. Nes būtent jie nuspręs, kokiu keliu ir kaip Lietuva atrodys artimiausius penketą metų. (…) Tikiuosiu, kad šiandien mes matysime rekordinį aktyvumą“, – sakė A. Zuokas.

DELFI primena, jog svarbi rolė šiuose rinkimuose gali tekti rinkėjų aktyvumui. Išankstinio balsavimo duomenys nuteikia optimistiškai. Teise savo balsą atiduoti iš anksto pasinaudojo didžiausias rinkėjų skaičius per visą rinkimų istoriją.

K. Vanago (BFL) nuotr.

11.52 val. V. Adamkus sukritikavo besitaikančius į dvi kėdes

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sukritikavo besitaikančius į dvi kėdes – Prezidento ir europarlamentaro bei pasigedo didžiųjų partijų kandidatų rinkimuose. „Aš galvoju, kad tai yra trūkumas. Pagrindinės partijos turėjo turėti savo geriausią pasirinkimą“, – sakė V. Adamkus, atidavęs savo balsą Prezidento rinkimuose.

V. Adamkui vadovui atrodo nepriimtina logika taikyti iš karto į dvi pozicijas. „Arba aš esu apsisprendęs savo visas jėgas atiduoti tai pozicijai, kuri man yra svarbi... Šiuo atveju man Lietuvos Prezidento pozicija yra svarbesnė nei Europos Parlamentaro“, – sakė V. Adamkus.

Kadenciją baigęs Prezidentas sakė, kad jam nebuvo sunku apsispręsti, už ką balsuoti. V. Adamkus balsavo už asmenį, „kuris gali išlaikyti Lietuvą tarptautinėje bendruomenėje aukštumoje ir tuo pačiu yra pajėgus pakelti Lietuvos žmonių gerovę“. V. Adamkus iš debatų susidarė nuomonę, kad gali prireikti ir antro rinkimų turo.

„Sekant debatus, aš galvoju, kad tai būtų logiška, o ar reikės, nuspręs tauta“, – sakė V. Adamkus. Kartu balsuoti atėjusi V. Adamkaus žmona ponia Alma sakė „iš pat pradžių žinojusi, už ką balsuoti“. Tačiau ji nežinojo, už ką balsą atiduos jos vyras.

10.41 val A. Paulauskas: trečias kartas nemeluoja

Darbo partijos kandidatas į prezidentus Artūras Paulauskas sekmadienio rytą balsavo Vilniaus miesto apygardos Fabijoniškių rinkimų apylinkėje. Čia jį atlydėjo žmona Jolanta.  „Balsavau už teisingumą ir stiprią valstybę, turbūt nesunkiu nuspėti. Iš tikrųjų noriu, kad mūsų valstybė būtų stipri, būtų valdoma kompetentingų, atsakingų žmonių, kad galiotų teisė, kad gintų ir gerbtų žmonių teises. Už tai aš ir balsavau“, – į žurnalistų klausimą, už ką balsavo, atsakė A. Paulauskas.

Politikas neslėpė besitikintis antrojo rinkimų turo, kuriame viskas prasideda „nuo balto popieriaus lapo“. A. Paulauskas sakė besitikintis sulaukti 300 tūkst. rinkėjų palaikymo ir dėl šalies vadovo posto grumtis antrajame ture. „Kaip sako lietuvių patarlė, trečias kartas nemeluoja“, – kalbėjo trečią kartą Prezidento rinkimuose laimę bandantis A. Paulauskas.

V. Skaraičio (BFL) nuotr.

10.38 val. A. Kubilius: aktyvumą paskatino geopolitinė situacija

Opozicijos ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Andrius Kubilius visuomenės aktyvumą Prezidento rinkimuose sieja su geopolitiniais iššūkiais ir viliasi, kad Prezidentą pavyks išrinkti pirmojo rinkimų turo metu.

„Aš tikėčiausi to, nesu tuo užtikrintas šimtu procentų, bet tikėčiausi. Išankstinis balsavimas rodo, kad žmonės pakankamai aktyvūs. Gal ir geopolitiniai iššūkiai, Rusijos agresyvumas Ukrainoje paskatino aktyviai dalyvauti renkant Lietuvos Prezidentą. Kuo greičiau išrinksime (Prezidentą – ELTA), tuo mažiau bus neaiškumų, tuo bus geriau“, – sakė A. Kubilius, sekmadienio rytą atlikęs savo pilietinę pareigą.

10.25 val. Gauta pranešimų apie pažeidimus

Policijos departamentas nurodo iki sekmadienio jau gavęs 21 pranešimą apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais. Ikiteisminių tyrimų kol kas nepradėta. Daugiausia pranešimų gauta iš Kauno, Vilniaus ir Panevėžio apskričių. Daugiausia sulaukta pranešimų apie neleistiną rinkimų agitaciją.

10.23 val. D. Grybauskaitė balsavimo kabinoje užtruko tik kelias sekundes

Prezidentė Dalia Grybauskaitė į Saulėtekio rinkimų apylinkę Vilniaus Gedimino technikos universiteto patalpose atvyko prieš 10 val. ryto. Šalies vadovė apsisuko per kelias minutes, tačiau į žurnalistų klausimus stengėsi atsakyti kuo trumpiau. Paklausta, kuo šie rinkimai jai skiriasi nuo buvusiųjų, D. Grybauskaitė svarstė apie tai, kad kiekviena diena yra kitokia.

„Kiekviena diena yra kitokia ir kiekvieną dieną gali sulaukti ir gero, ir blogo. Bet šiandien puikus rytas. Labai tikiuosi, kad žmonės taip pat jaučiasi, ir svarbiausia, kad šiandien ta diena, kai kiekvienas Lietuvos žmogus gali daryti labai rimtą ir sau labai svarbų sprendimą. Taigi kviečiu visus tą sprendimą padaryti, nes šiandien nuo kiekvieno Lietuvos žmogaus, nuo kiekvieno piliečio priklauso, kokia bus Lietuva rytoj“, – teigė D. Grybauskaitė.

Pasiteiravus, ar tikisi antrojo turo, prezidentė sakė viską paliekanti žmonių valiai. Paklausta, su kuo norėtų susikauti antrajame rinkimų ture, jei jis bus, D. Grybauskaitė apsisuko ir išėjo.

A. Ufarto (BFL) nuotr.

10.21 val. Vienoje Vilniaus rinkimų apylinkėje susidarė dviprasmiška situacija

DELFI skaitytojas sekmadienio rytą pranešė apie pirmuosius nesklandumus. „Vilniaus savivaldybės apygardos Nr. 57 358-tos apylinkėje kilusi didelė sumaištis. Žmonės pyksta, rėkia. Mes atėjome balsuoti, tačiau sistema rodo, kad mes jau balsavome paštu. O už ką – neaišku. Mums išdavė biuletenius, kad balsuotume, tačiau iš kur aš žinau, kuris mano balsas bus užskaitytas – tikrasis ar paštu?“ – piktinosi vyras.

Pasak jo, žmonėms buvo pasakyta, kad sugedo sistema. Dalis žmonių sutiko balsuoti tokiomis neaiškiomis aplinkybėmis, kiti spjovė ir pikti išėjo neprabalsavę.

Jei prireiks, antras turas vyks kartu su EP rinkimais

Kandidatas pirmajame ture išrenkamas, jei esant ne mažiau kaip 50 proc. aktyvumui jis gauna daugiau kaip pusę visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Jei aktyvumas nesiekia 50 proc., jau pirmajame ture išrinktu kandidatas gali  būti, jei už jį balsavo daugiausia ir ne mažiau kaip trečdalis visų rinkėjų.

Jeigu pirmą kartą balsuojant Prezidento rinkimuose nė vienas kandidatas nesurinks reikiamos balsų daugumos, po dviejų savaičių gegužės 25 dieną kartu su Europos Parlamento rinkimais vyks antrasis turas.

Antrajame ture rungiasi du daugiausia balsų pirmą kartą balsuojant surinkę kandidatai. Per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, surinkęs daugiau balsų.

Rinkimuose varžosi septyni kandidatai: socialdemokratas europarlamentaras Zigmantas Balčytis, antros kadencijos siekianti šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, Darbo partijos atstovas parlamentaras Artūras Paulauskas, parlamentaras Naglis Puteikis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Ignalinos meras Bronis Ropė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis, Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.