Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Lietuvoje vis daugiau jaunų žmonių turi širdies problemų

Tarp pasaulyje vis labiau plintančių susirgimų, pasak medikų, atsirado ir širdies nepakankamumas. Lietuvoje ši liga nustatyta daugiau nei 130 tūkstančių asmenų. Seime surengtoje konferencijoje tartasi, ką daryti, kad pagerėtų sergančiųjų širdies nepakankamumu gydymas ir priežiūra.

Tarp pasaulyje vis labiau plintančių susirgimų, pasak medikų, atsirado ir širdies nepakankamumas. Lietuvoje ši liga nustatyta daugiau nei 130 tūkstančių asmenų. Seime surengtoje konferencijoje tartasi, ką daryti, kad pagerėtų sergančiųjų širdies nepakankamumu gydymas ir priežiūra.

Pasak medikų, dažniausiai širdis nusilpsta, esant padidėjusiam kraujospūdžiui, koronarinei širdies ligai, infekciniams susirgimams. Žmogus greit pavargsta, fizinio krūvio metu trūksta oro. Daugiau nei dešimtadalis vyresnių nei 65 metų žmonių serga šia liga, ji vis labiau plinta ir tarp jaunesnių.

Statistika rodo, kad sergamumas ypač šoktelėjo pernai. Daugiau tokių ligonių kaimiškuose rajonuose, kur liga nustatoma pavėluotai.

„Pati efektyviausia diagnostika – naudojant širdies žymenį. Tačiau ištirti kraujo žymenį – mažos galimybės, taip pat nepakankamas vaistų prieinamumas“, – teigė Kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės pirmininkė Jelena Čelutkienė.

Ligai toliau pažengus, įsodinami širdies stimuliatoriai, kiti jos veiklą gerinantys prietaisai. Tačiau Lietuvos ligoniams šių modernių prietaisų implantuojama gerokai mažiau nei vidutiniškai Europos šalyse.

„Pagal ES vidurkį, tai mes implantuojame gal 10 kartų mažiau. Atsiliekame ir nuo Vengrijos, Vokietijos, Čekijos“, – sakė Kardiologų draugijos prezidentas prof. Germanas Marinskis.

Širdies nepakankamumo gydymas, ypač ligoninėse, vienas brangiausių. Pernai tam išleista 145 milijonai litų.

Pasak vyriausiojo Lietuvos kardiologo, geresniam gydymui ir prevencijai, pinigų būtų galima rasti, atsisakius nebūtino guldymo į ligoninėse. O daugiau pacientų nukreipti gydytis ambulatoriškai į planuojamas steigti Širdies nepakankamumo klinikas.

„Ta programa – ne tik širdies nepakankamumas, bet ir hipertenzija, prieširdžių virpėjimai, išeminė koronarinė liga. Manome, kad būtų galima pergrupuoti jėgas. Sunkiausius pacientus – didžiuosiuose miestuose, kur yra įranga, gydyti, o lengvesnius – kitiems centrams perduoti“, – sakė Lietuvos vyriausiasis kardiologas prof. Aleksandras Laucevičius.

„Dėl klinikinių tyrimų bazės išplėtimo šeimos pirminiame lygyje yra parengta programa – 20 Šeimos centrų bus galima išplėsti tyrimus, tam panaudoti ES struktūrinių fondų lėšas“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Medikai atkreipia dėmesį, kad širdies nepakankamumas dažniausiai yra kitų ligų padarinys. Tad žmonėms vertėtų labiau rūpintis savo sveikata, kad užkirstų kelią širdies ligoms.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi