Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Rusijos grėsme nelaiko tik V. Tomaševskis

ELTA2015.09.08 13:45

Iš septynių kandidatų į prezidentus Rusijos keliamų grėsmių nemato tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) kandidatas į Prezidentus Valdemaras Tomaševskis.

Iš septynių kandidatų į prezidentus Rusijos keliamų grėsmių nemato tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) kandidatas į Prezidentus Valdemaras Tomaševskis.

„Kartais patys provokuojame Rusiją“, – per LRT debatus užsienio politikos tema didžiąją kaimynę stojo ginti V. Tomaševskis ir pridūrė, kad „mums reikia pakeisti retoriką“.

LLRA kandidatas palaikydamas Rusijos poziciją klaida pavadino Lietuvos išreikštą paramą Kosovo atsiradimui.

„Mes tada atidarėm Pandoros skrynią“, – sakė V. Tomaševskis.

Pasak LLRA kandidato, santykiuose su Rusija reikia daugiau dialogo.

Daugiau akivaizdžiai Rusiją palaikančių balsų debatuose nenuskambėjo. Nepriklausomas kandidatas Naglis Puteikis teigė, kad Rusija, sulaužiusi „1994 metų sutartį dėl teritorinio vientisumo“, kelia grėsmę visam pasauliui.

Pasak N. Puteikio, sulaužiusi susitarimą, kartą, Rusija gali tai padaryti ir vėl, pavyzdžiui, sulaužydama sutartį dėl sienų su Lietuva.

Kandidato nuomone, šioje situacijoje reikia stiprinti ryšius su JAV, ES, NATO, stiprinti sieną, reikalauti, kad būtų demilitarizuota Karaliaučiaus sritis. N. Puteikis pasigedo Prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimų dėl sutarties sulaužymo.

Prezidentė atkreipė dėmesį, jog ji ne kartą yra pareiškusi savo poziciją, kad Rusija nepaiso jokių susitarimų. Tarp jų valstybės vadovė paminėjo Ženevos susitarimą, Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškus apie kariuomenės atitraukimą.

Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas pažymėjo, kad siekdama paveikti situaciją „Lietuva turi kalbėti vieningai su ES, NATO, palaikydama jų bendrą poziciją“, taip pat negalima pateisinti tarptautinių sutarčių laužymo.

Socialdemokratų kandidatas Zigmantas Balčytis taip pat nebuvo linkęs nuvertinti Rusijos grėsmių. Jis sakė, kad jei būtų prezidentas, kas mėnesį rengtų Valstybės gynybos tarybos posėdžius.

Kandidatas atkreipė dėmesį, kad Rusija šiam nepaskelbtam karui, kuris vyksta Ukrainoje, ruošėsi nuo 2008 metų, perginklavo armiją.

„Tai nėra karas su tankais arba ypatingais koviniais padaliniais, bet tai yra karas, kuris susijęs su informaciniu karu, kibernetinėmis atakomis“, – teigė Z. Balčytis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Bronis Ropė pripažino, kad Rusija gali daryti grėsmę Lietuvai, tačiau panašiai, kaip V. Tomaševskis daugiausiai kalbėjo apie tai, kad nereikia tampyti meškos už uodegos.

„Turėtume pasimokyti iš klaidų“, – sakė B. Ropė minėdamas kareivio paminklo nugriovimo Estijoje pavyzdį ir suvesdamas analogiją su Žaliojo tilto skulptūromis Vilniuje.

„Reikia gerbti ir žinoti kaimynus“, – sakė B. Ropė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.