Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Bundanti gamta pateikia ir nemalonių staigmenų

LRT.lt2015.09.08 13:45

Prasidėjus šiltajam metų laikotarpiui sveikatos specialistai primena gyventojams būnant gamtoje saugotis erkių, nes Lietuva yra viena iš Europos valstybių, kuriose tikimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu ar Laimo liga yra didžiausia, rašoma pranešime spaudai.

Prasidėjus šiltajam metų laikotarpiui sveikatos specialistai primena gyventojams būnant gamtoje saugotis erkių, nes Lietuva yra viena iš Europos valstybių, kuriose tikimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu ar Laimo liga yra didžiausia, rašoma pranešime spaudai.

Vykstantiems į gamtą reikėtų pasirūpinti savo saugumu: dėvėti ilgas kelnes, geriausia – kurių apačia gerai priglunda prie kūno, drabužius ilgomis rankovėmis, avėti batus, nepamiršti kepurės ar skarelės. „Patariama rinktis šviesius drabužius, nes ant jų gerai pastebėsite tamsią erkę. Grįžus iš miško, būtina pasitikrinti, ar neparsinešėte ant savo kūno šių voragyvių, o vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje ar saulės atokaitoje“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo skyriaus vadovas Andrius Gimbickas.

Jeigu pastebėjote įsisiurbusią erkę, rekomenduojama nedelsiant ją ištraukti, geriausia – pincetu, staigiu judesiu. Visuomenėje gajus mitas, kad erkę reikia ištraukti sukamuoju judesiu, tačiau specialistai to nerekomenduoja: erkės straubliukas susideda iš mažų kabliukų girliandos, todėl jei ją sukiosite, šie kabliukai liks odoje. Traukdami pasistenkite neperspausti ir nesutraiškyti erkės, nes ligos sukėlėjai yra erkės virškinimo trakte ir seilėse. Dėl tos pačios priežasties traukiant įsisiurbusią erkę patariama nenaudoti jokių tirpalų, nes jie gali priversti erkę aktyviau išskirti seiles, kuriose gali būti ligos sukėlėjų.

Pašalinusiam įsisiurbusią erkę gyventojui reikėtų atidžiai save stebėti bent mėnesį – tiek gali užsitęsti erkinio encefalito inkubacinis periodas. Į gydytoją kreiptis būtina, jeigu pajaučiate bendrą silpnumą, pradeda kamuoti galvos, kaulų, raumenų skausmai, pakyla temperatūra, įkandimo vieta parausta ir plečiasi. Tai gali būti požymiai, kad įkandęs parazitas pernešė pavojingą ligą.

Skaičiuojama, kad maždaug 0,5–4 proc. gyventojų erkinis encefalitas baigiasi mirtimi, dar apie trečdalis ne visiškai pasveiksta, išlieka nervinės sistemos sutrikimai – jautrumas, galvos skausmai, miego sutrikimai, negalėjimas susikaupti. Apsisaugoti nuo erkinio encefalito galima skiepijantis. Kai kuriose šalyse, kurios taip pat priklausė didelės rizikos zonai, pavyzdžiui, Austrijoje, skiepai padėjo kelissyk sumažinti erkinio encefalito atvejų.

Susirgimų daugėja

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) skelbiamais duomenimis, pernai erkiniu encefalitu ar Laimo liga susirgo daugiau nei 3 tūkst. Lietuvos gyventojų, trims iš jų liga baigėsi mirtimi.

 Erkinio encefalito sergamumo rodiklis 2013 metais padidėjo iki 16,5 atvejų/100 tūkst. gyventojų, tai yra maždaug 2,5 karto daugiau nei 2005-aisiais.

Dažniau erkiniu encefalitu užsikrėtė vyrai, vyresnio amžiaus gyventojai, įsikūrę kaimo vietovėse, ypač Vilniaus, Kauno ir Utenos apskrityse. Prie didelės rizikos zonų priskiriamos Panevėžio, Šiaulių ir Alytaus apskritys.

Specialistai pastebi, kad dėl Laimo ligos žymiai dažniau į gydytojus kreipiasi miestų gyventojai.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt