Lietuvoje

2014.05.08 07:05

Lietuvos kaime – NATO karių paslaptys

Megztinis, prisotintas vitamino E, ar apsaugantis nuo vabzdžių ir erkių. Kitas saugo nuo elektromagnetinių spindulių ir elektrostatinio krūvio. Dar vienas – atsparus aštriems daiktams ir pjūviams. Reikia megztinio, saugančio nuo bakterijų, grybelio, purvo? Ne bėda. Tokią produkciją kariniam sektoriui siūlo Pagirių kaime, Ariogaloje, įsikūrusi „Garlita“ gamykla.

Megztinis, prisotintas vitamino E, ar apsaugantis nuo vabzdžių ir erkių. Kitas saugo nuo elektromagnetinių spindulių ir elektrostatinio krūvio. Dar vienas – atsparus aštriems daiktams ir pjūviams. Reikia megztinio, saugančio nuo bakterijų, grybelio, purvo? Ne bėda. Tokią produkciją kariniam sektoriui siūlo Pagirių kaime, Ariogaloje, įsikūrusi „Garlita“ gamykla.

Lietuviško kapitalo bendrovė 95 proc. savo produkcijos eksportuoja į užsienį. Vos 5 proc. lieka Lietuvoje. „Garlitos“ generalinis direktorius Juozas Martikaitis tikina, kad bendrovės pasirinkta strategija – siūlyti aukštos kokybės, nanotechnologijomis paremtą produkciją – leidžia gamyklai per mėnesį pagaminti apie 40 tūkst. drabužių vienetų.

Nors drabužiai su nanotechnologijomis dažniausiai siuvami laimėjus konkursus karinei pramonei, NATO šalims, bendrovė nusitaikiusi ir į kitus sektorius. 173 darbuotojus turinčioje įmonėje mezgamos uniformos, namų tekstilė, mados, sportiniai ir vaikams skirti drabužiai.

„Tekstilės gaminiai yra skirstomi į keturis kainų lygius: ketvirtas – kolekciniai drabužiai, trečias – drabužiai, skirti pasiturinčiam klientui, antras – vidutiniam pirkėjui, pirmas – sveriami gaminiai. Mes taikomės į trečią lygį – aukštos kokybės ir aukštos pridėtinės vertės gaminiai“, – kalbėjo į gamyklą žurnalistus įsileidęs J. Martikaitis.

Gelbėja karius nuo pykčių

Gavus užsakymą iš karinio sektoriaus „Garlita“ įmonei tenka gana sudėtinga užduotis. Pagal sutartį bendrovė privalo kelerius metus saugoti paslaptį apie technologines naujoves.

Pavyzdžiui, karinei pramonei gaminami drabužiai su įterptomis nanokapsulėmis ar antimoskitiniais vaistais.

„Drabužiai, prisotinti vitamino E, skirti povandeninių laivų tarnautojams. Svoris, kuris gali patekti į povandeninį laivą, yra labai ribojamas. Jei įgulą vidutiniškai sudaro 160 žmonių, tai jiems šešių mėnesių užduočiai po vandeniu reikia apie 200 kg vaistų. Kad būtų sumažintas į laivą patenkantis svoris, sugalvota dalinius vaistus, kurie sudaro visų vaistų didžiąją dalį, reikia integruoti į drabužius. Kapsulė drabužyje, veikdama su žmogaus prakaitu, iš lėto tirpsta ir absorbuojasi. Daugiausia kalbame apie vitaminą E. Negaudami ilgesnį laiką saulės, pakinta žmonių psichologija. Be vitamino nepavyktų suvaldyti komandos, prasidėtų pykčiai“, – prieš penkerius metus pradėto gaminti megztinio paskirtį pasakojo įmonės vadovas. Pasak jo, nanotechnologijos mezginiuose jų kainą išaugina apie tris kartus.

„Garlitos“ direktorius teigė, kad gamykla nuo pat 1993 m. orientuojasi į aukštos pridėtinės vertės produkcijos gamybą. Žinoma, tuomet technologijos dar nebuvo tiek pažengusios į priekį, tačiau įmonės atstovai prieš dvidešimt metų važinėjo po pasaulį ir ieškojo, ką geriausia būtų galima įsigyti.

Į naują pastatą Pagirių kaime gamykla įsikėlė 2002 m. Šiuo metu gamykloje 45 mezgimo mašinos dirba visą parą. Siuvykloje primegztą trikotažą pavyksta paversti drabužiais siuvėjoms dirbant viena pamaina.

Baidosi siuvėjų ir mezgėjų darbo

„Garlitos“ direktoriaus pavaduotoja gamybai Rasa Stanevičienė teigė, kad surinkti kolektyvą buvo gana sunku.

„Ėmėme iš gatvės žmones ir mokėme patys“, – pasakojo įmonės atstovė.

Pasak jos, kai tik atsiranda laisvų darbo vietų į vadybos vietas – norinčiųjų skaičius didelis, tačiau siuvėjų ar mezgėjų vietų niekas neskuba užimti.

„Vis dar šios profesijos atrodo nepatrauklios, nors kartais siuvėjos ir mezgėjos užsidirba daugiau nei vadybininkai, nes užmokestis skaičiuojamas pagal jų išdirbį“, – kalbėjo R. Stanevičienė. Pasak jos, priklausomai nuo darbuotojų darbo našumo, ceche uždirbama nuo minimumo iki 3 tūkst. Lt, neatskaičius mokesčių.

Be karinio sektoriaus užsakymų, „Garlita“ gamina daug uniformų Airijos ir Didžiosios Britanijos mokykloms. Per savaitę mokiniams skirtų uniformų pagaminama 5–6 tūkst.

Didinti savo pardavimus ir turėti pranašumą karinio sektoriaus konkursuose „Garlitai“ padeda Lietuvos narystė NATO, mat, NATO šalys pirkimus gali daryti tik pirmiausia iš NATO valstybių.

Europą nusiaubus krizei „Garlita“ pradėjo gręžiotis ir į tolimesnius kraštus.

„Pradėjome kelti koją į Afrikos ir Azijos rinkas. Ir dabar turime ten partnerių“, – kalbėjo įmonės direktorius. Pasak jo, kompanijai taip pat labai svarbi Šiaurės Amerikos rinka – ne tik karinių drabužių sektoriuje, bet ir mados.

Lietuvos verslo paramos agentūros (LVPA) duomenimis, UAB „Garlita“ iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų yra skirta 440 tūkst. Lt.