Lietuvoje

2012.09.03 11:54

Su kuo vienmandatėse rinkimų apygardose susirungs ministrai?

Liepa Želnienė, 15min.lt 2012.09.03 11:54

Spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose nesibolatiruos keturi dabartinio ministrų kabineto nariai. Tai finansų ministrė Ingrida Šimonytė, ūkio ministras Rimantas Žylius, energetikos ministras Arvydas Sekmokas ir kultūros ministras Arūnas Gelūnas. Tuo metu visi kiti, dabar ministrų portfelius turintys politikai, sieks tapti Seimo nariais.

Spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose nesibolatiruos keturi dabartinio ministrų kabineto nariai. Tai finansų ministrė Ingrida Šimonytė, ūkio ministras Rimantas Žylius, energetikos ministras Arvydas Sekmokas ir kultūros ministras Arūnas Gelūnas. Tuo metu visi kiti, dabar ministrų portfelius turintys politikai, sieks tapti Seimo nariais.

Dauguma jų kels savo kandidatūras ir vienmandatėse ir daugiamandatėse rinkimų apygardose. Tik teisingumo ministras Remigijus Šimašius atvirai pripažįsta Seimo rinkimuose dalyvaujantis reikšdamas moralinę paramą Liberalų sąjūdžiui, o noru būti išrinktas nedegantis.

Tuo metu kiti ministrų kabineto nariai ne tik yra tarp lyderių savo partijų kandidatų sąrašuose, bet ir varžysis vienmandatėse rinkimų apygardose. Visi jie, išskyrus G. Kazlauską, kuris rinkimuose dalyvauja pirmą kartą, vienmandatėse apygardose buvo išrinkti ir 2008 m. Seimo rinkimuose.

D. Jankauskas prieš A. Skučienę

Konservatorius, socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas savo kandidatūrą tradiciškai kelia Kauno kaimiškojoje rinkimų apygardoje. Per 2008-ųjų metų Seimo rinkimus čia jam pavyko laimėti Seimo nario mandatą nurungus socialdemokratą Petrą Mikelionį. Šiemet socialdemokratai šioje rinkimų apygardoje kelia Kauno rajono savivaldybės tarybos nario Antano Nesteckio kandidatūrą.

Darbo partija Kauno kaimiškojoje rinkimų apygardoje, kaip ir 2008-aisiais, kelia Kauno rajono savivaldybės vicemero Antano Makarevičiaus kandidatūrą. Kauno kaimiškojoje rinkimų apygardoje naujo kandidato neieškojo „Tvarka ir teisingumas“. Čia antrus Seimo rinkimus iš eilės bolatiruosis Kauno rajono savivaldybės tarybos narys Algirdas Žandaras.

D. Jankauskui dėl Seimo nario mandato teks kautis ir su „Drąsos kelio“ atstove, Drąsiaus Kedžio ir Neringos Venckienės teta kirpėja Audrone Skučiene.

Be to, Kauno kaimiškojoje rinkimų apygardoje kandidatuoja  liberalcentristas Alšėnų seniūnas  Arūnas Stašaitis ir libersąjūdietis Kauno miesto savivaldybės administracijos darbuotojas Gintautas Krilavičius.

A. Ažubaliui – nauji konkurentai

Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis taip pat laikosi tradicijos kandidatuoti Šeškinės rinkimų apygardoje. 2008 m. Seimo rinkimuose čia jam parlamentaro mandatą pavyko iškovoti tik po kilusio skandalo ir balsų perskaičiavimo. Tuomet jis nurungė socialdemokratę, buvusią socialinės apsaugos ir darbo ministrę, dabar europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę. Šiemet ji nebekelia savo kandidatūros vienmandatėje apygardoje, todėl socialdemokratai su A. Ažubaliu susirungti siunčia Seimo narį Algirdą Sysą.

Liberalai kandidatuoti Šeškinėje siunčia buvusį Vilniaus vicemerą, susisiekimo viceministrą Arūną Štarą. Liberalcentristai – buvusį vidaus reikalų ministrą, MRU dėstytoją Regimantą Čiupailą.

Be to, Šeškinės rinkimų apygardoje bolatiruosis „darbietis“, buvęs prekybos viceministras Vytautas Gricius bei „tvarkietis“ buvęs Vilniaus vicemeras Gediminas Rudžionis.

A. Ažubaliui teks rungtis ir su „Drąsos kelio“ atstovu, buvusiu „Lietuvos žinių“ redaktoriumi Valdu Vasiliausku.

Nei vienas iš šių kandidatų anksčiau Šeškinės apygardoje savo kandidatūrų nekėlė.

K. Starkevičius rungsis su komiku

Konservatorius žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius vienmandatės rinkimų apylinkės per šiuos rinkimus taip pat nekeičia. Kaip ir anksčiau jis kandidatuos Pramonės vienmandatėje rinkimų apygardoje. 2008-aisiais šioje rinkimų apygardoje jam pavyko nurungti buvusio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus Romualdo Boreikos žmoną socialdemokratę Violetą Boreikienę.

Tačiau šiemet V. Boreikienė jau kandidatuoja kitoje – Dainavos viemandatėje  apygardoje, o Pramonės apygardoje K. Starkevičiui pirštinę mes kitas socialdemokratas Kauno miesto savivaldybės administracijos Turto skyriaus vyriausias specialistas Darius Razmislevičius.

Čia taip pat varžysis „darbietė“ Kauno technologijos universiteto dėstytoja Žaneta Simanavičienė ir buvęs Naujosios sąjungos narys, o dabar liberalcentristas Pranas Paškevičius.

Be to, Pramonės vienmandatėje apygardoje savo kandidatūrą kelia ir buvęs „Naujosios sąjungos“ narys, vėliau socialdemokratas, o dabar „tvarkietis“ komikas Artūras Orlauskas-Zakarauskas.

Žaliakalnyje kausis damos

Krašto apsaugos ministrė, konservatorė Rasa Juknevičienė dėl Seimo narės mandato taip pat kausis, kaip visada, Žaliakalnio vienmandatėje apygardoje. 2008 m. pagrindine jos konkurente buvusi liberalsąjūdietė Dalia Teišerskytė šiemet taip pat kelia savo kandidatūrą šioje apygardoje.

Be dviejų dabartinių parlamentarių, Žaliakalnio rinkimų apygardoje dėl Seimo nario mandato po „Drąsos kelio“ skėčiu sieks Kovo 11-osios Akto signataras Algirdas Patackas. Taip pat čia Seimo nario mandato sieks savarankiškas kandidatas nuolatinis mitingų dalyvis, visuomenininkas Edvardas Satkevičius.

Žaliakalnyje Seimo nario mandato taip pat sieks liberalcentristas, „Kauno energijos“ valdybos narys Vidas Rybelis, buvusi Seimo narė, išrinkta su Darbo partija, bet vėliau tapusi socialdemokrate Vilija Vertelienė bei darbietė Kauno miesto savivaldybės tarybos narė Anželika Banevičienė.

Žaliakalnio vienmandatėje rinkimų apygardoje varžysis ir bandžiusi Kauno miesto mere tapti, o vėliau gilia iškirpte garsėjusi Kauno savivaldybės tarybos narė, Seimo nario Rimo Antano Ručio žmona, „tvarkietė“ Aušra Ručienė.

E. Masiuliui priešinsis būrys savarankšikų kandidatų

Liberalų sąjūdžio pirmininkas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis 2008 m. Seimo rinkimus laimėjo Marių vienmandatėje apygardoje. Toje pat apygardoje ministras varžysis ir šiemet. Prieš ketverius metus čia antrame rinkimų ture jam pavyko nugalėti „tvarkietį“ studentų teisių gynėją Stanislovą Tomą. S.  Tomas šiemet į Seimą kandidatuoja Elektrėnuose su Darbo partija, o „tvarkiečiai“ Marių apygardoje kelia Klaipėdos savivaldybės tarybos nario, mediko Artūro Razbadausko kandidatūrą.

Kitos partijos rimtos atsvaros E. Masiuliui Marių vienmandatėje apygardoje, ko gero, taip pat nesudarys. Liberalcentristai antrus rinkimus iš eilės čia kelia Klaipėdos savivaldybės tarybos nario Liberalcentristai Vidmanto Plečkaičio kandidatūrą, „Drąsos keliui“ atstovaus Egidijus Rumša.

Nors anksčiau čia kandidatavo TS-LKD pažiba Agnė Bilotaitė, šiemet konservatoriai jai skyrė kitą vienmandatę, o Marių apygardą paliko Klaipėdos savivaldybės tarybos nariui Nerijui Čapui.

Naują kandidatę vietoj Seimo frakcijos seniūnės Irenos Šiaulienės Marių apygardoje kelia ir socialdemokratai.  LSDP Marių vienmandatėje apygardoje atstovaus Klaipėdos savivaldybės tarybos narė Lilija Petraitienė. „Darbiečiams“ šioje apygardoje atstovaus buvusi Antano Boso padėjėja, verslininkė Birutė Boreikina.

Tiesa, Marių vienmandatė apygarda įdomi ir tuo, kad čia jau dabar yra užsiregistravęs visas būrys savarankiškų kandidatų. Tarp jų bendrijos „Bandužiai“ pirmininkė Ligita Girskienė, prodiuseris Gintautas Mieleika, visuomenininkas Gediminas Paplauskas ir Klaipėdos savivaldybės tarnautojas Gediminas Pocius.

G. Steponavičius prieš vicemerus

Kitas liberalsąjūdietis švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius  savo kandidatūrą kels Lazdynų vienmandatėje apygardoje, kurioje prieš ketverius metus antrame ture nurungė konservatorių Algį Strelčiūną, kuris ministro konkurentu bus ir šiemet.

2008 m. su G. Steponavičiumi dėl vietos Seime rungėsi visas būrys žymių politikų: parlamentarai Ona Valiukevičiūtė ir Arminas Lydeka, Vilniaus vicemeras Jaroslavas Kaminskis.

Tačiau šiemet, panašu, konkurencija nebus mažesnė. Socialdemokratai ir „darbiečiai“ Lazdynuose kelia Vilniaus vicemerų Romo Adomavičiaus ir Jono Pinskaus kandidatūras.

Be to, G. Steponavičiaus konkurente taps liberalcentristė Seimo nario Artūro Meliano padėjėja Jurgita Gintautaitė, „tvarkietis“ verslininkas Algirdas Genevičius, ir „Drąsos keliui“ atstovaujantis žurnalistas Vytautas Budnikas.

Ministrų mūšis

Sveikatos apsaugos ministras R. Šukys, kaip ir 2008 m. rinkimuose, kandidatuos Fabijoniškių rinkimų apygardoje. Tuomet jam pavyko čia nurungti konservatorę Rūtą Rutkelytę. Šiemet ji nebedalyvauja Seimo rinkimuose.

Fabijoniškių rinkimų apygardoje šių metų Seimo rinkimuose užvirs tikras ministrų mūšis. Čia kandidatūrą kelia buvęs ūkio ministras Dainius Kreivys, iš posto pasitraukęs po to, kai jį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino supainiojus viešuosius ir privačius interesus. Taip pat Fabijoniškėse dėl Seimo nario mandato kausis buvęs aplinkos ministras, buvęs „Naujosios sąjungos“, įsijungusios į Darbo partiją, pirmininkas Artūras Paulauskas.

Be to, Fabijoniškių rinkiminėje apygardoje kandidatuos Seimo nariai „tvarkietis“ Dailis Barakauskas ir liberalsąjūdietė Dalia Kuodytė.

„Drąsos kelias“ Fabijoniškėse kelia buvusio emigranto Daugirdo Gruodžio kandidatūrą.

G. Kazlauskui pirmi rinkimai

Aplinkos ministras, buvęs „prisikėlėlis“ G. Kazlauskas 2008 m. Seimo rinkimuose nedalyvavo. Tuomet Seimo nare su TPP bandė tapti tik jo žmona Renata Kazlauskienė, tačiau jai nepavyko patekti net į antrą rinkimų turą.

Tačiau pabuvęs ministru G. Kazlauskas šiemet nutarė Seimo rinkimuose dalyvauti. Liberalcentristai jo kandidatūrą iškėlė Panevėžio Aukštaitijos vienmandatėje rinkimų apygardoje. Čia jam teks susirungti su konservatoriumi Petru Luomanu ir „Drąsos kelio“ kandidate, Nepartinio demokratinio judėjimo (NDJ) Panevėžio skyriaus pirmininke Rita Jusiene.

Libelarsąjūdiečiai ir socialdemokratai Aukštaitijos vienmandatėje apygardoje kelia Panevėžio rajono savivaldybės tarybos narių Daliaus Dirsės ir Domo Petrulio kandidatūras.

A. Melianas prieš aktorių

Liberalcentristas vidaus reikalų ministras  Artūras Melianas kandidatuos Naujosios Vilnios rinkimų apygardoje. Per praėjusius rinkimus jam čia pavyko nugalėti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovą Tadeušą Andžejevskį. Kol kas Lenkų rinkimų akcija nepaskelbė savo keliamų vienmandatininkų sąrašo, todėl ar tas pats konkurentas A. Meliano laukia ir šiuose rinkimuose, nežinia.

Kol kas žinoma, kad Naujojoje Vilnioje kandidatuos konservatorius, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris, ankstesniuose rinkimuose dalyvavęs tik daugiamandatėje rinkimų apygardoje.

Liberalų sąjūdis Naujosios Vilnios vienmandatėje rinkimų apygardoje kandidatuos buvęs Vilniaus savivaldybės kontrolierius Šarūnas Skučas, iš darbo atleistas po konflikto su tuometiniu meru konservatoriumi Viliumi Navicku, kai šis esą jį spaudė kai kuriuos patikrinimus atlikti neskubant.

Taip pat Naujojoje Vilnioje Seimo nario mandato sieks Vilniaus savivaldybės tarybos narys „tvarkietis“ Bronius Cicėnas.

„Drąsos kelias“ Naujojoje Vilnioje kelia aktoriaus, vaidinusio Drąsių Kedį, Rolando Boravskio kandidatūrą.