Lietuvoje

2014.05.06 16:49

Komisija: Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija neužtikrino gaisrų prevencijos

BNS2014.05.06 16:49

Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcija neužtikrino gaisrų prevencijos ir reikiamų veiksmų jų gesinimui, konstatavo speciali Aplinkos ministerijos komisija, pasiūliusi parko miškų priežiūrą perduoti urėdijai.

Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcija neužtikrino gaisrų prevencijos ir reikiamų veiksmų jų gesinimui, konstatavo speciali Aplinkos ministerijos komisija, pasiūliusi parko miškų priežiūrą perduoti urėdijai.

Darbą baigusi speciali komisija, turėjusi išsiaiškinti, ar tinkamai reaguota į gaisrą Kuršių nerijoje, taip pat pasiūlė skirti tarnybines nuobaudas Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) vadovei Rūtai Baškytei ir KNNP direkcijos vadovei Aušrai Feser.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis spaudos konferencijoje antradienį tikino jau pasirašęs įsakymus abiejų vadovių veiksmams ištirti. Ministras atsižvelgė į komisijos išvadas, kad KNNP direkcija šiemet neužtikrino tinkamo pasiruošimo miško gaisrų stebėjimui bei gesinimui.

Komisija konstatavo, kad antžeminė automatinė miško gaisrų stebėjimo sistema balandžio 25-ąją, kai kilo gaisras, neveikė – visi keturi detektoriai bei stebėjimo kameros, įrengtos Nidos, Pervalkos, Juodkrantės ir Smiltynės telekomunikacijų bokštuose, taip pat ir pagrindinis pultas Smiltynėje, buvo išjungti, nors jie buvo techniškai tvarkingi bei parengti darbui. Tuo metu Generalinė miškų urėdija jau buvo pranešusi, kad pasiektas aukščiausias gaisringumo lygis.

KNNP direkcijos atstovai tikino, kad buvo atsižvelgta į ankstesnių metų praktiką ir sistemą planuota įjungti balandžio 28 dieną.

Komisija konstatavo, kad visais trimis KNNP nurodytais telefono numeriais niekas neatsiliepė, nors prie jų turėjo būti nuolat budima.

Išsakyti priekaištai ir VSTT, kuri esą nepakankamai kontroliavo pavaldžios KNNP direkcijos veiklą.

V. Mazuronis sakė, kad taip pat jau nurodė Generalinei miškų urėdijai iki gegužės 20-osios pateikti rekomendaciją, kuri urėdija galėtų perimti KNNP tvarkymą ir priežiūrą.

„Taip pat daviau įsakymą, kad paaiškėjus, kuri urėdija perims parką, būtų parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, kuriuo būtų KNNP miškai perduoti miškų urėdijai. Nes iki šiol tai buvo vienintelis atvejis, kai miškai buvo prižiūrimi ne urėdijų, o parko, ta priežiūra, kaip matome, buvo nepakankama“, – sakė ministras.

A. Feser BNS sakė palaikanti siūlymą tirti jos veiksmus, jeigu tai padėtų suprasti KNNP problemas.

„Sutinku su viskuo – kuo labiau tiriamas mano darbas, tuo labiau įsigilinama yra į Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos problemas, kurių mes turime apstu ir kurios jau žinomos yra Vilniuje. Tikrai sutinku su viskuo, kad pajudėtų problemos sprendimai“, – BNS sakė A. Feser.

Jos teigimu, su turimomis galimybėmis ir finansavimu buvo padaryta viskas, o neužtikrintos gaisro prevencijos priemonės, jog teigimu, buvo biurokratinė klaida.

„Tiek, kiek mes galėjome pagal savo galimybes, mes padarėme. Galbūt tai buvo biurokratinė klaida, kuri neturėjo jokios įtakos šito gaisro gesinimui. (...) Nebudėjo mūsų žmogus prie kamerų, bet viskas atsimuša į lėšas ir mes užtikrinome kitomis priemonėmis stebėjimą: buvo susitarta su kitų urėdijų stebėjimo bokštu ir tas gaisras buvo pastebėtas vienu metu iš daugybės šaltinių – ir žmonių, ir stebėjimo bokštų, todėl tikrai mes nebūtume jo pastebėję anksčiau“, – įsitikinusi KNNP vadovė.

A. Feser sakė teigiamai vertinanti idėją perduoti Kuršių nerijos miškų priežiūrą urėdijoms.

„Kiek žinau, yra siūlymas arba perduoti miškus, arba mums kardinaliai pakeisti finansavimą, atsižvelgiant į mūsų specifiką. Tai galiu pasakyti, kad abu atvejai mums yra geri. Svarbiausia, kad nebeliktų taip, kaip yra“, – tvirtino ji.

A. Feser teigimu, vietoje, kurioje kilo gaisras, buvo įvykdytos visos priešgaisrinės priemonės, tačiau jos tiesiog buvo neveiksmingos.

„Toje vietoje, kur buvo gaisras, buvo įvykdytos praktiškai visos priešgaisrinės priemonės, buvo padarytas ir kelias, ir vandens paėmimo vieta. Bet kai dega kalnapušės, visos prevencinės priemonės neturi jokios prasmės, jų suvaldyti tiesiog neįmanoma. Paprastame miške jos visos veiktų, o šitame – jos tiesiog neveiks“, – kalbėjo ji.

Komisijos išvadose taip pat nurodoma, esą Valstybinė miškų tarnyba dar 2013 metų rugsėjį nustatė, kad KKNP direkcija skyrė nepakankamą dėmesį miško atkūrimui ir įgyvendino tik nedidelę dalį anksčiau numatytų apsaugos priemonių.

Pavyzdžiui, nebuvo sutvarkytos vandens paėmimo vietos: iš 11 projektuotų privažiavimų prie jūros įrengti tik 4, o iš 10 naujų vandens paėmimo vietų prie Kuršių marių neįrengta nė viena, padaryti tik privažiavimai.

„Nei KNNP direkcija, nei Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) nesiėmė pakankamų veiksmų, kad būtų pašalinti nustatyti trūkumai ir priešgaisrinei miškų apsaugai KNNP būtų skirtas prioritetinis dėmesys“, – rašoma komisijos išvadose.

Be to, komisijos išvadose nurodoma, jog šių metų vasarį KNNP tarpinstituciniame pasitarime įspėjo apie tai, kad užsibrėžtos priešgaisrinės saugos priemonės neįgyvendinamos dėl finansų ir darbuotojų trūkumo. Kaip nurodė KNNP, nuo 2008-ųjų finansavimas parkui sumažėjo nuo 2,7 mln. litų iki 2,2 mln. litų per metus.

Aplinkos viceministras, gaisro aplinkybes tyrusios komisijos pirmininkas Linas Jonauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad ugniagesių pateiktais duomenimis, vienu metu Kuršių nerijoje kilo keli gaisro židiniai, todėl neatmetama padegimo versija.

„Nereikėtų atmesti ir padegimo versijos, nepaisant to, kad tyrimą dar atlieka Klaipėdos vyriausiasis policijos komisariatas“, – sakė jis.

Gaisras Kuršių nerijoje kilo balandžio 25 dieną.

Galutiniais duomenimis, bendras išdegusio miško plotas sudaro 117,6 hektarų. Iš viso KNNP miškai apima 8,1 tūkst. hektarų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.