Naujienų srautas

Lietuvoje2014.05.05 14:14

Nors teisme V. Vonžutaitė nepasirodė, „darbiečiams“ teismo posėdžio nukelti nepavyko

ELTA 2014.05.05 14:14

Praradusi partijos lyderės poziciją, pirmadienį formaliai atsistatydino Slovėnijos ministrė pirmininkė Alenka Bratusek, praneša „Associated Press“.Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) pirmadienį po pertraukos sugrįžo prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos, tačiau teisme nepasirodžius nuteistajai Vitalijai Vonžutaitei, buvo iškilusi grėsmė, kad teismo posėdis bus atidėtas.

Praradusi partijos lyderės poziciją, pirmadienį formaliai atsistatydino Slovėnijos ministrė pirmininkė Alenka Bratusek, praneša „Associated Press“.Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) pirmadienį po pertraukos sugrįžo prie Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylos, tačiau teisme nepasirodžius nuteistajai Vitalijai Vonžutaitei, buvo iškilusi grėsmė, kad teismo posėdis bus atidėtas.

Kaip nurodė V. Vonžutaitės advokatas, jo ginamoji – serga, jis pristatė medicininę pažymą, kurioje nurodyta, kad moteris serga gegužės 3–8 dienomis.

„Nors pažyma tinkamos formos, bet vieta apvaliam antspaudui (tuščia – ELTA), jo nėra. Pažyma – pusiau tinkama. Turi būti gydymo įstaigos antspaudas“, – pastebėjo LAT teisėjų kolegijai pirmininkaujanti Violeta Ražinskaitė ir įspėjo ateityje pristatyti tinkamos formos medicinines pažymas.

Teismas, išklausęs gynybos ir prokurorų argumentus, nusprendė teismo posėdžio neatidėti.

Teismo posėdyje, nedalyvaujant V. Vonžutaitei, apklausta šiuo metu Kultūros ministerijoje ministro patarėja dirbanti Dalia Vencevičienė (buvusi Grigaravičiūtė), kuri dirbo Darbo partijos būstinėje ir buvo atsakinga už partijos viešųjų ryšių monitoringą. D. Vencevičienė paliudijo apie partijoje dirbusią buhalterę, kuri ateidama į darbą nuslėpė faktą, jog anksčiau buvo bausta už dokumentų klastojimą. Šios liudytojos apklausos prašė gynyba.

Teismo manymu, V. Vonžutaitės nedalyvavimas teismo posėdyje nėra kliūtis šios liudytojos apklausai, liudytoją pakartotinai esant poreikiui bus galima iškviesti kitame posėdyje, dalyvaujant V. Vonžutaitei. Pirmadienio posėdyje buvo numatyta apklausti dar vieną liudytoją – Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistę, tačiau jos apklausa nukelta.

Teismo posėdyje paaiškėjo, kad VMI ieškinio suma Darbo partijai sumažėjo apie 0,5 mln. litų – anksčiau ieškinio VMI ir „Sodrai“ suma siekė 3,8 mln. litų. Detalesnių paaiškinimų tikimasi sulaukti kituose teismo posėdžiuose apklausiant VMI specialistus. Tačiau pasak prokuroro Sauliaus Versecko, tai bylai įtakos neturės.

„Tai bylos aplinkybių nekeičia, nei faktinių aplinkybių esmei, nei kvalifikacijai tai iš tikrųjų jokios reikšmės neturi“, – žurnalistams po teismo posėdžio sakė prokuroras.

Jei Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas bus išrinktas į Europos Parlamentą (EP), politikas įgis teisinį imunitetą. Pasak prokuroro, iki to laiko, kol bus išrinktas naujas europarlamentas yra du mėnesiai – gegužė ir birželis. S. Verseckas vylėsi, kad galbūt iki to laiko bylos nagrinėjimas bus pabaigtas.

„O jeigu sprendimas iki to laiko nebus priimtas, tai tada, aišku, tektų kreiptis į Europos Parlamentą ir galėčiau lyginti tik su praeitą kartą buvusia procedūra, kuri truko 14 mėnesių“, – teigė jis. S. Versecko teigimu, jeigu V. Uspaskichas patektų į EP, jis neturįs galimybių sulaukti senaties, nes yra priimtas pirmos instancijos teismo sprendimas, kuriam senaties terminai nebe aktualūs. Neatmetama, kad V. Uspaskicho bylą galima atskirti.

Rinkimai į EP vyks gegužės 25 d., V. Uspaskichas Darbo partijos kandidatų sąraše į EP įrašytas pirmu numeriu.

V. Uspaskichas, klausiamas, jei bus išrinktas EP nariu, ar atsisakys teisinės neliečiamybės, ar elgsis kaip anksčiau, teigė, jog vadovausis numatytomis procedūromis. Politikas nespėliojo, koks bus naujosios valdančiosios daugumos sprendimas.

„Nežinau, kas ten ir kaip bus, bet tikrai medžiagos yra pakankamai. Džiaugiuosi, kad turėsiu pateikti EP, 27 Europos Sąjungos šalių specialistams, kaip vyko pirmos instancijos teismas, kaip buvo keičiamas kaltinimas prieš rinkimus, kaip neleido iškviesti liudytojų, padaryti reviziją aktui. Tai jiems labai įdomu. Daug problemų, pirmos instancijos teismas pažeidė žmogaus teises. Tai duos naudos ne tik man, bet ir visai Lietuvai, teismų sistemai. Jeigu vieną kitą pastabą atsiųs Lietuvai, tai bus naudinga jos žmonėms“, – buvo įsitikinęs jis.

Prie Darbo partijos bylos LAT sugrįš gegužės 13 d.

Pernai liepą Vilniaus apygardos teismas Darbo partijos įkūrėją V. Uspaskichą pripažino kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo bei skyrė jam ketverių metų laisvės atėmimo bausmę, primena ELTA.

Parlamentarė V. Vonžutaitė, teismo įvardyta V. Uspaskicho dešiniąja ranka, už grotų turėtų praleisti trejus metus.

Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei Vilniaus apygardos teismas skyrė vienus metus nelaisvės, o parlamentarui Vytautui Gapšiui – 35 tūkst. litų baudą.

Vilniaus apygardos teismas nutraukė bylą Darbo partijos atžvilgiu, paskelbęs, kad ji kaip juridinis asmuo baigėsi įvykdžius reorganizaciją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi