Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Vilnietis 21 metus gyveno be jokio asmens tapatybės dokumento

BNS2015.09.08 13:45

Vilniuje nustatytas 21 metų jaunuolis, neturintis jokio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento.

Vilniuje nustatytas 21 metų jaunuolis, neturintis jokio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento.

Kaip pirmadienį pranešė Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, vienintelis vilniečio A.V. asmens dokumentas – gimdymo skyriuje jo motinai išduota sūnaus gimimą patvirtinanti pažyma.

Vaikinas pareigūnams tvirtino visą laiką kartu su tėvu ir seneliais gyvenęs Vilniuje, mokęsis Vilniaus Senamiesčio vidurinėje. Paprašytas pateikti tai patvirtinančius dokumentus, A.V. parodė mokyklos baigimo pažymėjimą – prieš trejetą metų išduotame brandos atestate buvo įrašytas dokumento turėtojo asmens kodas. Gautą informaciją patikrinus Gyventojų registro duomenų bazėje, paaiškėjo, kad žmogaus, kuriam būtų priskirtas toks asmens kodas, nėra.

1993 metais gimusiam A.V. nebuvo išduotas ir gimimo liudijimas. „Brandos atestate nurodytas asmens kodas nėra tikslus, tikrovę atitinka tik gimimo datą žymintys skaičiai, Gyventojų registre formuojama asmens kodo dalis buvo išgalvota. Kaip žmogus, gimęs ir 21-erius metus gyvenęs Lietuvoje, lankėsi pas gydytojus, mokėsi mokykloje ir ją baigė, taip niekam ir nepareikalavus asmens dokumento?“, – stebisi Migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus viršininkė Irena Dvilaitienė.

Pareigūnams tikrinant piliečio A.V. buvimo šalyje aplinkybes, paaiškėjo, jog jis nuo gimimo gyvena Vilniuje drauge su Lietuvos pilietybę turinčiais artimaisiais. Šiuo metu A.V. laikomas užsieniečiu, neteisėtai gyvenančiu Lietuvoje.

Jo gyvenimo įteisinimas, anot I. Dvilaitienės, nebus lengvas: „Pirmiausia būtina patvirtinti tėvystės faktą. Kadangi A.V. motina laikoma nežinia kur esanti, tėvystės faktą jo tėvui teks įrodinėti teisme. Teismui patvirtinus tėvystę, A.V. privalės kreiptis į civilinės metrikacijos skyrių, kur jam bus suteiktas asmens kodas ir įteiktas gimimo liudijimas. Tik tuomet, atsižvelgus į artimųjų gyvenimo Lietuvoje aplinkybes, jaunuoliui bus suteikta teisė gyventi šalyje įgijus Lietuvos pilietybę ir lietuvišką asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą arba, neturint teisės į pilietybę, leidimą nuolat ar laikinai gyventi Lietuvoje“.

Pagal įstatymus, kiekvienas 16 metų sulaukęs Lietuvos pilietis privalo turėti asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą – pasą ar/ir asmens tapatybės kortelę. Už gyvenimą Lietuvoje be asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento yra numatyta administracinė atsakomybė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt