Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Gydyti skrandžio vėžį lietuviai mokysis iš tailandiečių

Vilniaus Universiteto Onkologijos institutas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Tailando Siriraj ligonine, kuri turi didžiulę skrandžio vėžio diagnozavimo ir mažai invazininių endoskopinių operacijų patirtį.

Vilniaus Universiteto Onkologijos institutas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Tailando Siriraj ligonine, kuri turi didžiulę skrandžio vėžio diagnozavimo ir mažai invazininių endoskopinių operacijų patirtį.

Pagal sutartį jauni Lietuvos medikai važiuos stažuotis į Azijos šalį, kurioje jau operuoja ir robotai, o Tailandiečiai patirties semsis Lietuvos ligoninėje.

Kasmet Lietuvoje nustatoma po 900 naujų skrandžio vėžio atvejų, daugiau nei 650 žmonių kasmet nuo jo miršta – tik 15 proc. skrandžio vėžio diagnozuojama pirmos stadijos.

Vilniaus Universiteto Onkologijos instituto gydytojai sako, kad daug tikimasi iš šios jų turimos skaitmeninės endosokopinės įrangos.

„Šitos technologijos atveria neišpasakytai didesnes galimybes ankstyvo vėžio, skrandžio vėžio diagnostikai. Skaičiai Lietuvoje šiuo metu nėra pavyzdiniai, jeigu ankstyvą vėžį skrandžio turim tik kas 8–9 žmogų, tai nėra geras rezultatas“, – sakė VU Onkologijos instituto gydytojas endoskopuotojas Romualdas Maskelis.

Tokią skaitmeninę įrangą, kuri leidžia atlikti ir mažai invazines endoskopines operacijas Onkologijos institutas turi mažiau nei porą metų. O Tailando Mahidolo universiteto Siriraj ligoninės Medicinos fakultetas su ja dirba gerokai seniau ir turi didesnės patirties.

Onkologijos institutas su seniausia ir didžiausia Tailando ligonine, įkurta XIX amžiuje, pasirašė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią kasmet keisis jaunais gydytojais, bendradarbiaus mokslinių tyrimų srityje.

„Niekas taip nestimuliuoja medicinos, kaip mokymasis iš mūsų skirtumų, be abejo, turim savų privalumų, Tailandiečiai turi savų privalumų. Ką jie dar turi, skirtingai nuo mūsų – jie jau yra įdiegę robotinę chirurgiją, jie robotinę chirurgiją yra įdiegę nuo 2007 metų, o tokios chirurgijos, nei Lietuvoje, nei Latvijoje, nei Estijoje nei kitose Baltijos šalyse kol kas nėra, tai mes turime ko mokytis“, – kalbėjo VU Onkologijos instituto direktorius Narimantas Evaldas Samalavičius.

Svečias apie Tailando ligoninės pasiekimus kalba kuklindamasis, kaip tai būdinga Azijos kultūrai.
„Mes manome, kad Europa turi pažangesnes technologijas, nei Azija ir kukliai galėtumėm pasakyti, kad mokysimės iš jūsų. Ir technologijos gali skirtis. Kaip chirurgai mes galime pažiūrėti kaip jūs operuojate ir grįžę tai pritaikyti sau“, – dėstė Tailando Mahidol universiteto Siriraj ligoninės Medicinos fakulteto dekanas Udomas Kachintornas.

Tailando Siriraj ligoninės Medicinos fakulteto dekanas sako, kad į Vilnių atvyksiantiems jauniems Tailando medikams bus naudinga pamatyti ir kultūrinių skirtumų, kaip ir lietuviams Tailando.