Lietuvoje

2014.04.29 18:25

Nuteisė gerai organizuotus telefoninius sukčius

LRT.lt2014.04.29 18:25

Antradienį Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje devyni asmenys (iš jų – trys asmenys bausmę atliekantys Marijampolės pataisos namuose) buvo kaltinami dėl sukčiavimų, rengimosi padaryti sukčiavimus, pasikėsinimo įvykdyti sukčiavimus organizuotoje grupėje, vaiko įtraukimo į nusikalstamą veiką, valstybės tarnautojo vardo pasisavinimo.

Antradienį Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje devyni asmenys (iš jų trys asmenys bausmę atliekantys Marijampolės pataisos namuose) buvo kaltinami dėl sukčiavimų, rengimosi padaryti sukčiavimus, pasikėsinimo įvykdyti sukčiavimus organizuotoje grupėje, vaiko įtraukimo į nusikalstamą veiką, valstybės tarnautojo vardo pasisavinimo.
 
Vilniaus miesto apylinkės teismo pranešime rašoma, kad nuteisti asmenys skambindavo stacionariais namų telefonais, prisistatydami artimais giminaičiais, imituodavo balsus, nurodydami, jog atsitiko giminaičiui nelaimė ir reikia pinigų policijos pareigūnui, telefono ragelį perimdavo pareigūnas, nurodydavo informaciją. Nukentėjusieji buvo kalbinami ilgą laiką, kad nespėtų atsitokėti, buvo nurodomos pinigų sumos, prašoma surašyti banknotų numerius, po to nuteistieji atsiųsdavo žmogų, kuris paimdavo pinigus. Nuo telefoninių sukčių nukentėjo apie keturiasdešimt asmenų.
 
Teismas nustatė, kad nuteistieji padarė ne vieną analogišką nusikaltimą. Nuteistieji bendraudavo tarpusavyje ir susitarinėjo telefonais, koordinavo vieni kitų veiksmus telefonais, nuolatos palaikė ryšį. Visų nuteistųjų sukčiavimai padaryti veikiant organizuota grupe.
 
Teisiamajame posėdyje buvo išsamiai ištirti garso įrašai, kurie iliustruoja nusikalstamų veikų darymo schemą. Tyrimas užtruko visus metus, nes pokalbių buvo labai daug užfiksuota, kai kurie pokalbiai truko po valandą. Tai, jog buvo daromi telefoniniai sukčiavimai pagal apklaustų nukentėjusiųjų nupasakotą schemą patvirtino ir ikiteisminio tyrimo metu apklausti liudytojai. Teisiamajame posėdyje buvo pagarsinti mažamečių liudytojų parodymai, buvo peržiūrėti vaizdo įrašai su nufilmuotomis mažamečių apklausomis. Iš byloje esančios medžiagos akivaizdu, kad organizuotoje grupėje dalyvavę asmenys atlikdami užduotis, buvo pasiskirstę vaidmenimis, kad jie realizavo bendrai suderintą nusikalstamų veikų planą, veikė ilgą laiką ir intensyviai. Tai patvirtina, kad nuteistieji yra padarę eilę sukčiavimų Vilniuje bei Vilniaus rajone, taip pat Klaipėdoje. Visi organizuotos grupės nariai siekė bendro tikslo – savo ar savo bendrininkų naudai apgaule įgyti svetimą turtą. Dalis sukčiavimų nebuvo baigti.
 
Teismas nusprendė skirti nuteistiesiems laisvės atėmimo bausmes ir tenkinti nukentėjusiųjų civilinius ieškinius. Viso iš nukentėjusiųjų pusės pareikšta civilinių ieškinių už maždaug 100 102 Lt.