Lietuvoje

2014.04.29 12:11

Edukologijos universiteto profesorei M. Barkauskaitei įteikta M. Lukšienės premija

BNS 2014.04.29 12:11

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) profesorei Marijonai Barkauskaitei antradienį Lietuvos mokslų akademijoje švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis įteikė Meilės Lukšienės premijos laureato diplomą.

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) profesorei Marijonai Barkauskaitei antradienį Lietuvos mokslų akademijoje švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis įteikė Meilės Lukšienės premijos laureato diplomą.

Įteikdamas diplomą, ministras D. Pavalkis pažymėjo, kad M. Barkauskaitės viso gyvenimo mokslinė ir praktinė veikla, skirta edukologijai, daug prisidėjo prie pedagogikos tradicijų tęstinumo ir modernizavimo, praneša Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM).

Kaip pažymima pranešime, profesorė M. Barkauskaitė – tarptautiniu mastu žinoma mokslininkė, jos dėmesys pedagogiškai ir psichologiškai itin sudėtingam paauglystės amžiaus tarpsniui, pateikiamos įžvalgos ir išvados yra universalios ir gali padėti sprendžiant šiuolaikines mokymo turinio ir metodikos problemas.

Pastarųjų metų straipsniuose M. Barkauskaitė tyrinėjo Meilės Lukšienės humanistinės laikysenos kilmę, prielaidas, atskleidė jos „tvariųjų vertybių“ ištakas. Mokslininkė taip pat prisideda prie savo buvusios bendražygės Meilės Lukšienės įamžinimo: sudarė jos darbų bibliografiją, Lietuvos edukologijos universitete įsteigė jos vardo auditoriją, perkėlė biblioteką.

Švietimo ir mokslo ministerija M. Lukšienės premiją įsteigė mokslininkams, aukštųjų mokyklų dėstytojams už ryškiausius edukologijos, kultūrologijos ir lituanistikos mokslo darbus, taip pat ir už reikšmingą viso gyvenimo mokslinę veiklą. Premijos dydis – 120 bazinės socialinės išmokos dydžių arba 15,6 tūkst. litų. Ši premija bus skiriama kas ketveri metai.

Premija siekiama įvertinti Lietuvoje vykdytų ir vykdomų habilituotos daktarės Meilės Lukšienės mokslinio palikimo, mokslininkės iškeltų esminių Lietuvos kultūros ir švietimo orientacijos klausimų – nacionalumo ir universalumo santykio, kultūrinės savimonės ugdymo, kultūrinės tradicijos tęstinumo ir modernizavimo, humaniškumo, demokratiškumo praktinio įsitvirtinimo valstybės, tautos gyvenimo realybėje, kultūroje tyrimų laimėjimus.

Ministerija 2010 metais taip pat yra įsteigusi M. Lukšienės premiją pedagogams (ne vyresniems nei 35 m.) už demokratiškumo, bendruomeniškumo, pilietiškumo, tautiškumo, humanizmo ir kūrybiškumo idėjų įgyvendinimą ir sklaidą, kuri teikiama kasmet.

Meilė Lukšienė-Matjošaitytė (1913–2009) – lietuvių literatūros tyrėja, pedagogė, edukologė, humanitarinių mokslų daktarė, habilituota socialinių mokslų daktarė,  Lietuvos švietimo reformos pradininkė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.