Lietuvoje

2015.02.14 17:27

Oro erdvę stebintys radarai – akli?

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2015.02.14 17:27

Nedideliam švedų lėktuvui praskridus virš Baltarusijos ir ten pribarsčius pliušinių meškiukų, paaiškėjo nemalonus dalykas: iš Lietuvos svetimas lėktuvas išskrido nepastebėtas. Kodėl?

Nedideliam švedų lėktuvui praskridus virš Baltarusijos ir ten pribarsčius pliušinių meškiukų, paaiškėjo nemalonus dalykas: iš Lietuvos svetimas lėktuvas išskrido nepastebėtas. Kodėl?

Buvęs Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Jonas Marcinkus tikina, kad tokie incidentai stebinti nebeturėtų, nes Lietuvos oro erdvę stebi niekam tikę radarai. „Mažo lėktuvėlio lakūnai eilinį kartą parodė, kad Lietuva bejėgė kontroliuoti savo oro erdvę. Apsirūpinant technika šimtai milijonų litų buvo išmesti į balą“, –  „15min“ pareiškė J. Marcinkus.

Anot J. Marcinkaus, Lietuvos oro erdvė kontroliuojama dviejų tipų radarais: vieni mena sovietų laikus, o 2004-aisiais įsigyta technika iki šiol deramai neveikia ir tinka nebent paukščiams lizdus sukti.

Anot Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Arvydo Anušausko, naujus radarus Lietuva galės po penkerių metų. Politikas „15min“ pabrėžė neturintis informacijos apie tai, kokius radarus ir iš ko Lietuva pirko 2004-aisiais.

„Aš esu anksčiau girdėjęs, kad buvo problemų dėl kokybės. Tačiau noriu pabrėžti, kad Lietuva yra suplanavusi ir ateityje vykdys naujos technikos, kuri užtikrins geresnį oro erdvės stebėjimą, pirkimus. Tačiau dabar tam galimybių nėra. Mes neneigiame, problemos egzistuoja. Tobulėjant kaimyninių valstybių galimybėms, Lietuva turi tam taip pat skirti resursų, gaila, kad dabar to padaryti negalime“, – sakė konservatorius.

Tuo tarpu Lietuvos krašto apsaugos ministerija tikina, kad 2004-aisiais įsigytų radarų techninės galimybės atitinka visus NATO keliamus reikalavimus. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.