Lietuvoje

2014.04.25 19:07

Pavasaris smagus ne visiems: 1 m³ oro – 18 tūkst. žiedadulkių

Pavasarį pražydus augalams ir pasklidus žiedadulkėms, padaugėjo sergančiųjų alergija. Specialistai tokiems žmonėms pataria iš anksto domėtis, kada ir kokie augalai žydi, ir imtis atsargumo priemonių.

Pavasarį pražydus augalams ir pasklidus žiedadulkėms, padaugėjo sergančiųjų alergija. Specialistai tokiems žmonėms pataria iš anksto domėtis, kada ir kokie augalai žydi, ir imtis atsargumo priemonių.

Ankstyvas šių metų pavasaris paankstino ir augalų žydėjimą. Pirmieji nužydėjo alksniai ir lazdynai, jų žiedadulkėms jautrūs žmonės jau pajuto alergijų požymius. Šiuo metu žydi beržai, į orą išmetantys labai daug žiedadulkių.

„Daugiausiai žiedadulkių yra nuo 13 val. iki 19 val. Kadangi žiedadulkių dabar turime tikrai labai gausiai, iki 15–18 tūkst. žiedadulkių kubiniame metre, kai žydint lazdynams buvo vos 100 žiedadulkių, tai laikas alergiškiems žmonėms, kurie turi kvėpavimo sutrikimų, – sunkus“, – sako Šiaulių universiteto Aplinkotyros katedros vedėja Ingrida Šaulienė.

Kita žiedadulkių banga bus gegužės pabaigoje, kai pražys žolynai. Pasak medikų, alergiškiems žmonėms ligos paūmėjimų kartais sukelia net kelios žiedadulkės, įskridusios per pravertą langą ar lauke prikibusios prie augintinio kailio.

„Jeigu jūs žinote, kad pradės žydėti alksniai, tarkime, po dviejų savaičių, jūs galite pradėti gerti gydytojo paskirtus vaistus nuo alergijos. Jie jums pagerins gyvenimo kokybę ir leis išvengti alergijos simptomų. Jie pradedami gerti prieš savaitę ir geriami visą tų augalų žydėjimo periodą. Jeigu nežinote, kam esate alergiškas, tačiau atsirado čiaudulys, sloga, akių niežėjimas, perštėjimas, tokiu atveju turite kreiptis į savo gydytoją“, – pataria Šiaulių Gegužių sveikatos centro šeimos gydytoja Šarlota Kriaučiūnienė.

Šiaulių universiteto mokslininkai žiedadulkių koncentraciją ore nustato specialiomis gaudyklėmis. Jų apdoroti duomenys perduodami į Austrijos medicinos universiteto laboratoriją Vienoje ir įtraukiami į Europos šalių žiedadulkių žemėlapį. Alergiški žmonės gali pasitikrinti ne tik Lietuvoje nustatomą žiedadulkių koncentraciją, bet ir kokie augalai jau žydi svetur – tereikia užsukti į interneto puslapį pollen.lt.