Lietuvoje

2014.04.24 17:14

Premjeras pritaria kreipimuisi į KT dėl žemės referendumo

BNS2014.04.24 17:14

Premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius mano, kad reikėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl birželį planuojamo surengti referendumo, kuriuo siūloma užsieniečiams ir juridiniams asmenims uždrausti parduoti žemės ūkio paskirties žemę.

Premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius mano, kad reikėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl birželį planuojamo surengti referendumo, kuriuo siūloma užsieniečiams ir juridiniams asmenims uždrausti parduoti žemės ūkio paskirties žemę.

„Gerbiame surinktus žmonių parašus, bet teisininkai turi pasakyti, kokie galimi pažeidimai įvyktų, jeigu referendumui būtų pritarta, kokios pasekmės būtų. Tai gali pasakyti tik Konstitucinis Teismas“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas.

Tačiau jis negalėjo pasakyti, kada Seimas galėtų priimti tokį kreipimąsi.

Balandžio 15 dieną Seimas po pateikimo pritarė kreipimosi į KT projektui, tačiau balandžio 22 dieną dokumentas buvo išimtas iš plenarinių posėdžių darbotvarkės socialdemokratų siūlymu.

Minėtą kreipimosi į KT projektą parengė keturi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai.

Jie siūlo, kad KT įvertintų balandžio 10 dieną priimtą Seimo nutarimą, kuriuo numatyta birželio 29 dieną surengti referendumą dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams ir juridiniams asmenims.

Parlamentarams kelia abejonių, ar šis nutarimas neprieštarauja Konstitucijos normoms dėl nuosavybės neliečiamumo, dėl asmens ūkinės veiklos laisvės ir iniciatyvos, konstituciniam aktui „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ ir kt.

Kreipimosi autorių teigimu, referendumo tekstas „suponuoja dviejų tarpusavyje nederančių ir viena kitą paneigiančių Konstitucijos nuostatų atsiradimą“: Lietuvos stojimo į ES sutartis ir Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo užsienio piliečiams ir juridiniams asmenims leistų įsigyti nuosavybėn žemę, vidaus vandenis ir miškus, o pagal Konstitucijos 47 straipsnį, jeigu būtų priimta referendumo iniciatorių siūloma norma, – tai būtų draudžiama.

Parlamentarai primena, kad šių metų sausio 24 dienos nutarime KT yra konstatavęs, jog „iš Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje kyla būtinumas vykdyti atitinkamus su šia naryste susijusius tarptautinius įsipareigojimus“, ir kol referendumu nepanaikinti stojant į ES prisiimti įsipareigojimai, tol negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kurios juos paneigtų.

Stodama į Europos Sąjungą Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo bendrijai priklausančių kitų valstybių piliečiams, ir po pereinamojo laikotarpio nuo šių metų gegužės draudimas nustos galios. Tačiau iniciatyvinė grupė surinko 300 tūkst. rinkėjų parašų referendumui surengti dėl Konstitucijos pataisos, kuria siūloma uždrausti parduoti žemę užsienio valstybių piliečiams ir juridiniams asmenims.

Taip pat referendumu siūloma numatyti, kad referendumui surengti pakaktų nebe 300 tūkst., o 100 tūkst. parašų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.