Lietuvoje

2012.08.30 12:49

Europarlamentarai agitacijai leidžia Europos pinigus

Justinas Argustas, Diena.lt2012.08.30 12:49

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gali kirsti per nagus Seimo rinkimuose dalyvausiantiems europarlamentarams. Jie už Europos Parlamento (EP) pinigus ne tik viešina savo veiklą, bet ir agituoja.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gali kirsti per nagus Seimo rinkimuose dalyvausiantiems europarlamentarams. Jie už Europos Parlamento (EP) pinigus ne tik viešina savo veiklą, bet ir agituoja.

Viešumo protrūkis

Seimo rinkimuose dalyvausiantiems Lietuvos europarlamentarams – neramios dienos. Gali būti taip, kad kai kurie jų EP skiriamas išmokas informacijai apie europarlamentaro darbą viešinti naudoja ir rinkimų agitacijai.

Kai kurie politinės reklamos atvejai – beveik akivaizdūs. Antai pretenzijų dalyvauti Seimo rinkimuose turintis Tvarkos ir teisingumo partijos lyderis Rolandas Paksas, viename portale skelbiantis apie savo kaip EP nario veiklą, ne tik informuoja, bet ir siūlo skaityti savo pastabas apie šildymo kainas.

Panašiai elgiasi ir Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas. Kiti Seimo rinkimuose planuojantys dalyvauti EP nariai – socialdemokratai Zigmantas Balčytis ir Vilija Blinkevičiūtė – vis dažniau dalija ataskaitas apie savo veiklą, skrajutes, už EP pinigus perka užsakomuosius straipsnius.

Minėtuose tekstuose užsimenama apie darbą EP, tačiau juose kalbama ir apie kitas Lietuvos politines aktualijas.

Lauktų griežta bausmė

VRK jau pradėjo domėtis ir aiškinasi, ar taip elgdamiesi kai kurie europarlamentarai nepažeidžia Politinės kampanijos finansavimo įstatymo.

„Kol kas aiškinamės faktines aplinkybes. Yra EP vidinės taisyklės: dalis jų viešos, dalis – uždaro naudojimo. Kai gausime visus atsakymus iš EP, galėsime spręsti. Be to, reikia ir faktus patvirtinančių dokumentų, kad tai buvo apmokėta iš jų sąskaitos“, – komentavo VRK narys Liutauras Ulevičius.

Jei kai kurių europarlamentarų informacijos apie save viešinimas būtų pripažintas ir politine reklama, jų lauktų itin griežta bausmė – būtų pašalinti iš rinkimų. Tačiau vargu ar taip gali atsitikti, nes VRK taip griežtai dar nėra baudusi nė sykio.

„Jei būtų pripažinta, kad vieno iš kandidatų rinkimų kampaniją rėmė trečioji šalis – juridinis asmuo, tai būtų neteisėtas finansavimas. Nežinau, per kiek laiko išsiaiškinsime. Jei spėjame iki Seimo rinkimų, tai spėjame“, – kalbėjo L. Ulevičius.

Bėdos nemato

Seimo rinkimuose ketinantys dalyvauti europarlamentarai, žinoma, dėl to nemato jokios bėdos. Esą jie užsakytais straipsniais, reklaminėmis juostomis interneto portaluose ir pan. tik viešina savo kaip EP narių veiklą.

Štai R. Paksas tikino konsultavęsis su EP teisininkais ir šie jam prieš kurį laiką nurodė, kad jokios bėdos dėl to nėra.

„Prieš pradėdami tuos dalykus daryti domėjomės įstatymais, galimomis kolizijomis. Klausėme, ar tai nepažeis Seimo rinkimų įstatymo subtilybių. Iš EP juridinių tarnybų sulaukėme atsakymo, kad ne. Mes tai darome jau trejus su puse metų, ir tai pradėjome daryti, kol dar nė nekvepėjo rinkimais, tad nemanau, kad dabar turėčiau daryti pertrauką“, – vakar dienraščiui paaiškino R. Paksas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.