Lietuvoje

2012.08.30 11:07

Dalis šalies mokyklų švenčia Rugsėjo 1-ąją, kitos moksleivius budins pirmadienį

Dalis Lietuvos mokyklų nenukrypsta nuo kalendoriaus ir Rugsėjo 1-ąją švenčia šiandien. Tuo metu sostinėje ir kituose šalies miestuose mokslo metų pradžia bus švenčiama tik po savaitgalio. Patys mokiniai į tokį susiskaldymą žiūri taip pat įvairiai – vienų nuomone, nukeliant šventę neišnaudojamas savaitgalis, kitiems tai – galimybė turėti šiek tiek ilgesnes atostogas.

Dalis Lietuvos mokyklų nenukrypsta nuo kalendoriaus ir Rugsėjo 1-ąją švenčia šiandien. Tuo metu sostinėje ir kituose šalies miestuose mokslo metų pradžia bus švenčiama tik po savaitgalio. Patys mokiniai į tokį susiskaldymą žiūri taip pat įvairiai – vienų nuomone, nukeliant šventę neišnaudojamas savaitgalis, kitiems tai – galimybė turėti šiek tiek ilgesnes atostogas.

Kardelių, rožių, astrų ir kitų įvairiausių gėlių žiedais nešini šiemet šalies mokyklas pasieks apie 371 tūkst. mokinių (tai yra apie 20 tūkst. mažiau nei pernai.)

Utenos Adolfo Šapokos gimnazija moksleivius į mokslo metų pradžios šventę kviečia šiandien. Kaip sako šios mokyklos mokinys, 11-okas Deividas Žygas, tokia tvarka turėjo vadovautis ir kitos šalies mokyklos.

„Mano nuomone, visas šis reikalas yra didelis nesusipratimas. Visoje Lietuvoje turėjo būti suvienodinta ir palikta rugsėjo 1-oji. Kiek skaičiau spaudos, buvo daryta apklausa ir daugiau balsų surinkta už rugsėjo 1-ąją, todėl taip ir būtų teisingiausia“, – LRT.lt sakė moksleivis, pridurdamas, kad savaitgalinė diena patogesnė ir patiems tėvams. Su tuo sutinka ir šios gimnazijos direktorius Saulius Brasiūnas, kurio teigimu, jam, „kaip mokyklos direktoriui, šeštadienis yra priimtina diena šventei“.

Tuo metu Elektrėnų Versmės gimnazija, kaip ir daugelis sostinės mokyklų, į šventę moksleivius pakvies po savaitgalio – rugsėjo 3-ąją. Mokyklos direktorius Egidijus Kontrimas sako, kad „pusė Lietuvos, matyt, turi pinigų, kita pusė – neturi“.

„Tai mes prie tos dalies, kuri tų pinigų nelabai turi ir pradeda skaičiuoti. Jeigu darytume šeštadienį, tai reikėtų vadovautis darbo kodeksu ir apmokėti dvigubai arba darbuotojų prašymu suteikti papildomą poilsio dieną, o kadangi mes esame tokioje finansinėje būklėje, kai reikia skaičiuoti pinigėlius, tai manome, kad čia per didelė prabanga“, – LRT.lt dėstė mokyklos direktorius.

Pasak E. Kontrimo, jeigu mokyklos šventę nuspręstų daryti šeštadienį, tai, išsaugant logiškumą, kitąmet šventę esą reikėtų daryti sekmadienį – „kai visi katalikai švenčia ir yra šventa diena pagal bažnyčios kanonus“.

Elektrėniškė, būsima šios mokyklos abiturientė Justė Sidaraitė LRT.lt sako patenkinta kiek ilgesnėmis atostogomis. „Aš ir daugelis mano draugų, bendraklasių tuo patenkinti. Kitiems nėra jokio skirtumo, kada vyks šventė, o nusiskundimų, kad Rugsėjo 1-oji perkelta į pirmadienį, taip pat negirdėjau. Aš tai patenkinta“, – džiaugėsi abiturientė.

Gerokai susiskaldžiusi situacija Kaune – 41 Kauno ugdymo įstaiga naujuosius mokslo metus pradės rugsėjo 3-ąją, pirmadienį, o 34 mokyklų auklėtiniai po vasaros atostogų susirinks šeštadienį, rugsėjo 1-ąją. Nors šiais metais Švietimo ir mokslo ministerija pačioms mokykloms pasiūlė pasirinkti, kada rengti mokslo metų pradžios šventę – rugsėjo 1-ąją ar 3-ąją, tačiau Vilniuje visos mokyklos Mokslo ir žinių dieną minės pirmadienį.

Sostinės savivaldybė primena, kad remiantis Darbo kodeksu, vaikus iki 12 metų auginantiems tėvams rugsėjo pirmosios dienos proga (šiuo atveju rugsėjo 3 dieną) priklauso laisvas nuo darbo laikas, iš viso 4 valandos.

Pagal įstatymą, rugsėjo 1-ąją negalima prekiauti alkoholiniais gėrimais, tačiau rugsėjo 3-ąją šis draudimas nebegalios.

Rugsėjo 1-oji, Mokslo ir žinių diena, yra paskelbta Atmintinų dienų įstatymu.